Architektura MuratorRealizacjeNa Powiślu: zespół mieszkaniowy i budynek usługowy projektu APA Kuryłowicz & Associates

Na Powiślu: zespół mieszkaniowy i budynek usługowy projektu APA Kuryłowicz & Associates

Zespół mieszkaniowy i budynek usługowy Na Powiślu to nowa realizacja pracowni architektonicznej APA Kuryłowicz & Associates. Autorom udało się połączyć zabudowę pierzejową ze swobodnym układem budynków mieszkalnych. "Perłą" założenia jest biurowiec o światłocieniowo ukształtowanej fasadzie z czarnego, żłobionego granitu

APA Kuryłowicz & Associates, zespół mieszkaniowy z budynkiem usługowo-biurowym Na Powiślu
Zespół mieszkaniowy z budynkiem usługowo-biurowym Na Powiślu, APA Kuryłowicz & Associates. Widok zaoblonego narożnika budynku biurowo-usługowego od strony wschodniej.
Fot.: Marcin Czechowicz
Zespół mieszkaniowy Na Powiślu z budynkiem biurowo-usługowym Warszawa, ul. Kruczkowskiego 2
AutorzyKuryłowicz & Associates Sp. z o.o., architekci Stefan Kuryłowicz, Ewa Kuryłowicz
Zespół projektowyKrzysztof Pydo, Tomasz Kopeć, Grzegorz Szymański, Tomasz Bardadin, Andrzej Zajkowski, Tomasz Pokropowicz, Piotr Kudelski, Piotr Kuczyński; architekt prowadzący: Marcin Goncikowski
Architektura wnętrzKuryłowicz & Associates Sp. z o.o.
Architektura krajobrazuPleneria Sp. z o.o. Konstrukcja: KiP sp. z o.o.
Generalny wykonawcaBudimex S.A.
InwestorPowiśle Park Sp. z o.o.
Powierzchnia terenu14155.0 m²
Powierzchnia zabudowy4828.0 m²
Powierzchnia użytkowa44870.0 m²
Powierzchnia całkowita53373.0 m²
Kubatura202288.0 m³
Projekt (data)2010
Data realizacji (koniec)2014

"Leżący u podnóża skarpy warszawskiej, u wylotu ulicy Książęcej, długo zaniedbywany kwartał Powiśla został ostatecznie ukończony, tworząc od razu nową jakość tego malowniczego fragmentu Warszawy. Po udanej próbie zabudowy słynnej działki cyrkowej ze straszącą przez lata ruiną hali (osiedle Patria, proj. Mąka Sojka Architekci, 2006), obecnie oddano tam do użytku zespół mieszkaniowy wraz z nową siedzibą Mazowieckiej Spółki Gazownictwa. (...)

Kompleks składa się właściwie z trzech elementów: części mieszkalnej, będącej niejako przedłużeniem osiedla Patria, zamykającego kwartał obłego biurowca o wyrafinowanej, dynamicznej tektonice elewacji oraz obiektu podziemnego, ale najważniejszego ideowo. Jest to serce całego założenia – elektrownia gazowa, w której gaz zamieniany jest na energię dla zespołu (produkt uboczny tej przemiany stanowi ciepło, wykorzystywane w zimie do celów grzewczych, w lecie do wytwarzania chłodu w podziemnych skraplaczach absorpcyjnych). To bez wątpienia rozwiązanie unikatowe na skalę Polski, wymagające niebywale zaawansowanych studiów inżynieryjnych oraz wirtuozerii w dostosowywaniu idei do realiów rodzimego prawa budowlanego, kompletnie nieprzystosowanego do niestandardowych pomysłów architektów. (...)

Perłą założenia jest natomiast biurowiec. (...) W tektonice budynku widać stale rozwijany i doskonalony warsztat projektowy pracowni Kuryłowicz & Associates, autorskie poszukiwania własnych technologii i autorski detal. Czarny, żłobiony diagonalnie granit, układający się w pionowe, powtarzalne pasy, nadaje obiektowi potrzebnej lekkości w strefach wejściowych i pozwala na dynamiczną grę światła na fasadach. (...)

 


Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Rusza realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostaną zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci
Mennica Legacy Tower - nowy wieżowiec na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja kompleksu Mennica Legacy Tower według projektu pracowni Goettsch Partners z Chicago. Prezentujemy film i najnowsze zdjęcia z budowy Mennica Legacy Tower.
Biurowiec Nowogrodzka Square w Warszawie W jaki sposób kreuje się przyjazną przestrzeń? Z pewnością jest to wypadkowa wielu czynników, a Nowogrodzka Square szczęśliwie znalazła wśród nich punkt równowagi. O realizacji pracowni HRA Architekci pisze Robert Szumielewicz.