APA Kuryłowicz & Associates, zespół mieszkaniowy z budynkiem usługowo-biurowym Na Powiślu

i

Autor: Marcin Czechowicz Zespół mieszkaniowy z budynkiem usługowo-biurowym Na Powiślu, APA Kuryłowicz & Associates. Widok zaoblonego narożnika budynku biurowo-usługowego od strony wschodniej.

Na Powiślu: zespół mieszkaniowy i budynek usługowy projektu APA Kuryłowicz & Associates

2014-05-29 17:05

Zespół mieszkaniowy i budynek usługowy Na Powiślu to nowa realizacja pracowni architektonicznej APA Kuryłowicz & Associates. Autorom udało się połączyć zabudowę pierzejową ze swobodnym układem budynków mieszkalnych. "Perłą" założenia jest biurowiec o światłocieniowo ukształtowanej fasadzie z czarnego, żłobionego granitu

Nazwa obiektuZespół mieszkaniowy Na Powiślu z budynkiem biurowo-usługowym
Adres obiektuWarszawa, ul. Kruczkowskiego 2
AutorzyKuryłowicz & Associates Sp. z o.o., architekci Stefan Kuryłowicz, Ewa Kuryłowicz
Zespół projektowyKrzysztof Pydo, Tomasz Kopeć, Grzegorz Szymański, Tomasz Bardadin, Andrzej Zajkowski, Tomasz Pokropowicz, Piotr Kudelski, Piotr Kuczyński; architekt prowadzący: Marcin Goncikowski
Architektura wnętrzKuryłowicz & Associates Sp. z o.o.
Architektura krajobrazuPleneria Sp. z o.o. Konstrukcja: KiP sp. z o.o.
Generalny wykonawcaBudimex S.A.
InwestorPowiśle Park Sp. z o.o.
Powierzchnia terenu14155.0 m²
Powierzchnia zabudowy4828.0 m²
Powierzchnia użytkowa44870.0 m²
Powierzchnia całkowita53373.0 m²
Kubatura202288.0 m³
Projekt2010
Data realizacji (koniec)2014
APA Kuryłowicz & Associates, zespół mieszkaniowy z budynkiem usługowo-biurowym Na Powiślu

i

Autor: Marcin Czechowicz Zespół mieszkaniowy z budynkiem usługowo-biurowym Na Powiślu, APA Kuryłowicz & Associates. Widok zaoblonego narożnika budynku biurowo-usługowego od strony wschodniej.

"Leżący u podnóża skarpy warszawskiej, u wylotu ulicy Książęcej, długo zaniedbywany kwartał Powiśla został ostatecznie ukończony, tworząc od razu nową jakość tego malowniczego fragmentu Warszawy. Po udanej próbie zabudowy słynnej działki cyrkowej ze straszącą przez lata ruiną hali (osiedle Patria, proj. Mąka Sojka Architekci, 2006), obecnie oddano tam do użytku zespół mieszkaniowy wraz z nową siedzibą Mazowieckiej Spółki Gazownictwa. (...)

Kompleks składa się właściwie z trzech elementów: części mieszkalnej, będącej niejako przedłużeniem osiedla Patria, zamykającego kwartał obłego biurowca o wyrafinowanej, dynamicznej tektonice elewacji oraz obiektu podziemnego, ale najważniejszego ideowo. Jest to serce całego założenia – elektrownia gazowa, w której gaz zamieniany jest na energię dla zespołu (produkt uboczny tej przemiany stanowi ciepło, wykorzystywane w zimie do celów grzewczych, w lecie do wytwarzania chłodu w podziemnych skraplaczach absorpcyjnych). To bez wątpienia rozwiązanie unikatowe na skalę Polski, wymagające niebywale zaawansowanych studiów inżynieryjnych oraz wirtuozerii w dostosowywaniu idei do realiów rodzimego prawa budowlanego, kompletnie nieprzystosowanego do niestandardowych pomysłów architektów. (...)

Perłą założenia jest natomiast biurowiec. (...) W tektonice budynku widać stale rozwijany i doskonalony warsztat projektowy pracowni Kuryłowicz & Associates, autorskie poszukiwania własnych technologii i autorski detal. Czarny, żłobiony diagonalnie granit, układający się w pionowe, powtarzalne pasy, nadaje obiektowi potrzebnej lekkości w strefach wejściowych i pozwala na dynamiczną grę światła na fasadach. (...)