Architektura MuratorRealizacjeNadmorskie schroniska w Danii

Nadmorskie schroniska w Danii

Łącznie 50 drewnianych kabin oddano do użytku turystów odwiedzających południową Danię. Projekt powstał w pracowni LUMO Architects.

Nadmorskie schroniska w Danii
Dzięki uprzejmości pracowni LUMO Architects

Domki rozmieszczono w 19 lokalizacjach na kilku wyspach archipelagu Sydfynske w południowej Danii. Każde z miejsc wybrano zgodnie ze strategią zagospodarowania archipelagu i w porozumieniu z Ministerstwem Środowiska.

Celem przedsięwzięcia jest wzmocnienie lokalnej turystyki i wspieranie różnych typów aktywności - schroniska pełnią funkcję bazy dla osób uprawiających sporty wodne, ale też dla tych, którzy pragną spędzić kilka dni w otoczeniu natury.

Łącznie 50 schronisk występuje indywidualnie lub w niewielkich grupach. Architekci zaprojektowali 5 typów domków, zróżnicowanych pod względem wielkości i funkcji. Inspiracją dla projektu były kontenery wykorzystywane przez rybaków do przechowywania zdobyczy. Stąd też pochodzą nazwy poszczególnych kabin, będące określeniami różnych gatunków ryb. Asymetryczne bryły o pochyłych liniach swoją ciemną barwę zawdzięczają olejowi smołowemu, którym pokryto powierzchnię drewnianych deseczek. Widoki na okolicę zapewniono poprzez niewielkie, okrągłe otwory okienne.

Apartamentowiec The Silo w Kopenhadze Rewitalizacja terenów Portu Północnego w Kopenhadze jest obecnie największym projektem urbanistycznym w Skandynawii. Do roku 2025 planuje się tu realizację mieszkań dla 100 tys. osób. W ramach przedsięwzięcia na cele mieszkaniowe przebudowano m.in. silos zbożowy z lat 60. XX wieku. Dziś to dwunastokondygnacyjny apartamentowiec mieszczący na 17 poziomach 38 indywidualnych jednostek mieszkalnych o powierzchni od 106 do 401 m2 i wysokości dochodzącej do 7 m – pisze Maciej Lewandowski.
Norweskie tradycje - muzeum w Romsdal Romsdal Folk Museum to hołd dla tradycyjnej, norweskiej architektury. Inspiracją dla projektantów z pracowni Reiulf Ramstad Arkitekter były kościoły klepkowe, charakteryzujące się wysoką sylwetą, strzelistą wieżą i spadzistym dachem.
Most - muzeum w Norwegii Pracownia Bjarke Ingels Group zaprojektowała budynek łączący funkcje przestrzeni ekspozycyjnej i mostu. Obiekt powstanie w otoczeniu malowniczego krajobrazu na terenie parku rzeźby około 50 km na północ od Oslo.
Zespół sportowy w Hellerup w Danii Ze względu na niewielką działkę, nowa sala gimnastyczna została zagłębiona cztery metry pod poziom terenu pośrodku szkolnego dziedzińca. Powierzchnia wielokrzywiznowego zadaszenia opartego na konstrukcji z sosnowego drewna klejonego stanowi dziś atrakcyjną przestrzeń spotkań dla uczniów. Umieszczono tu siedziska z blachy powlekanej, na których spodzie zamontowane zostały lampy LED, tworzące po zmierzchu efektywne oświetlenie placu.
Oranżeria w barokowym ogrodzie Obiekt jest połączeniem form wywiedzionych z historii architektury i współczesnych materiałów. Punktem wyjścia dla projektantów był rzymski kościół San Carlo alle Quattro Fontane Francesca Borrominiego.
Most "Motyl" w Kopenhadze Uniesione przęsła mostu tworzą charakterystyczną formę przypominającą skrzydła motyla. Za projekt odpowiada pracownia Dietmar Feichtinger Architectes.