Spis treści
- Osiedle Borki w Katowicach
- Ile bloków i jakie mieszkania są przy Korczaka?
- Kto może wynająć tu mieszkanie?
- Mieszkanie plus w Katowicach. Autorzy projektu
Osiedle Borki w Katowicach
Kawowy, kawa z mlekiem, piaskowy, szary. Żadnej pastelozy ani bieli, która szybko przestaje być bielą, na elewacjach. Żadnych zbędnych elementów. Niewielkie balkony. Właśnie tak słynni architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates zaprojektowali w Katowicach tanie mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus. Oraz plac miejski, nową drogę, ścieżkę rowerową, wiaty, ogrody społeczne, place zabaw. Osiedle już stoi.
Ile bloków i jakie mieszkania są przy Korczaka?
Osiedle jest inwestycją Funduszu Mieszkań dla Rozwoju. Projekt osiedla mieszkaniowego powstał jako kontynuacja projektu konkursowego nagrodzonego w 2017 roku w otwartym konkursie organizowanym przez BGKN (dziś Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości). To projekt jednej z najsłynniejszych polskich pracowni: Kuryłowicz & Associates. Na dodatek nie będą to mieszkania w niebotycznych cenach, a budżetowe, bo w ramach programu Mieszkanie Plus.
- Docelowo powstanie tu 26 bloków,
- Staną w dziewięciu półotwartych kwartałach
- Mają wysokość od 4 do 5 kondygnacji
- Każdy z 26 budynków jest indywidualnie zaprojektowany, a ich układ nie jest powtarzalny
- Będą tu 523 mieszkania na wynajem
- Powierzchnia - od 30 do 82 mkw
- Pokoje - od 1 do 4
- 118 stanowisk w garażach podziemnych oraz 416 naziemnych
- Pomiędzy budynkami będą zielone przestrzenie rekreacyjne
- oraz dwa place zabaw.
- Będzie tu też ok. 542 mkw powierzchni usługowo-handlowej
Kolory domów będą stonowane i dopasowane do okolicy - zapowiadali architekci. I rzeczywiście takie są. Większość budynków będzie niepodpiwniczona, a parkingi zostały rozplanowane w grupach położonych na obrzeżach osiedla.
Szopienice, dzielnica Katowic, w której powstaje to osiedle, to trochę taka katowicka Praga. Historyczna, ale zaniedbana wciąż dzielnica. Nieopodal jest secesyjna, zaniedbana wieża ciśnień, opuszczone osiedle Borki z oknami zabitymi deskami, stary, nieczynny szpital hutniczy.
- Oś założenia stanowi nowo projektowana droga publiczna prostopadła do ulicy Korczaka, przy której zaprojektowano centralny plac publiczny o wymiarach ok. 25 na 95 metrów. W budynkach przy placu będą ogólnodostępne usługi. Każdy kwartał to zespół 2 lub 4 budynków oraz wspólne półotwarte podwórko ze strefą rekreacyjną.. Zabudowa opiera się na jednorodnym modelu niewielkiego cztero - lub pięciokondygnacyjnego budynku punktowego wyposażonego w jedną klatkę schodową i windę - opisują architekci swój projekt.
Kto może wynająć tu mieszkanie?
Osiedle przy ulicy Korczaka to wspólne przedsięwzięcie Katowickiego TBS i spółki PFR Nieruchomości zarządzającej działalnością inwestycyjną Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Z mieszkań będzie można korzystać w formule najmu instytucjonalnego. W ofercie znajdą się kawalerki, M2, M3 oraz mieszkania czteropokojowe od 30 do 83 mkw.
Do mieszkań będzie prowadzony dwuetapowy nabór. W pierwszym z nich, wnioskujący będą oceniani według kryteriów przyjętych przez Radę Miasta Katowice. Zgodnie z przyjętą uchwałą, na dodatkowe punkty mogą liczyć m.in. rodziny z dziećmi, seniorzy czy osoby rozliczające się z podatków w Katowicach. Obecnie uchwała oczekuje na opublikowanie w dzienniku urzędowym województwa.
Naszym założeniem było stworzenie budynku modelowego klasycznego, adaptowalnego, który można by zastosować w wielu lokalizacjach w polskich miastach. Kluczowe było dla nas to, by był to budynek prosty, o niewielkiej skali, oparty na prostej siatce konstrukcyjnej, który można by adaptować dość elastycznie do różnych potrzeb. Tu w Katowicach ten niewielki budynek modelowy to jest taki punktowy budynek z jedną klatką schodową z jedną windą, który w zależności od wysokości – cztery lub pięć kondygnacji – mieści w sobie 20-25 mieszkań – opisuje Maria Saloni-Sadowska, architektka Kuryłowicz&Associates
Mieszkanie plus w Katowicach. Autorzy projektu
Zespół projektowy: Ewa Kuryłowicz, Maria Saloni-Sadowska, Marcin Szubski, Paulina Gutkowska, Tomasz Kopeć, Joanna Musialowicz, Kamil Raczak, Marek Sobol, Katarzyna Flasińska-Rubik, Aleksander Krauze, Ola Fudali, Sonia Kwiatkowska, Antoni Szubski.