Architektura MuratorRealizacjeNajwyższy budynek w Polsce: Varso Tower [NOWE ZDJĘCIA]

Najwyższy budynek w Polsce: Varso Tower [NOWE ZDJĘCIA]

Zakończył się montaż iglicy na szczycie Varso Tower. Tym samym wieżowiec stał się nie tylko najwyższym budynkiem w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Mierząc 310 metrów wysokości, Varso Tower zdeklasował dotychczasowego rekordzistę: londyński The Shard.

Najwyższy budynek w Polsce: Varso Tower [NOWE ZDJĘCIA]
Pod koniec 2020 roku Varso Towe stał się najwyższym budynkiem w Polsce pod względem wysokości mierzonej do dachu, pokonując dotychczasowego rekordzistę Sky Tower we Wrocławiu. Docelowo, po zamontowaniu iglicy, osiągnie 310 metrów wysokości, stając się najwyższym budynkiem w Unii

Nowy najwyższy budynek w Polsce

Zlokalizowany w centrum stolicy zespół biurowy Varso z 310-metrową dominantą Varso Tower autorstwa Foster + Partners jest już oficjalnie najwyższym budynkiem Unii Europejskiej, wyprzedzając dotychczasowego rekordzistę, londyński The Shard. Pod koniec lutego 2021 roku zakończyły się prace związane z montażem iglicy, dzięki czemu Varso Tower osiągnął architektoniczną wysokość 310 metrów.

Czytaj też: Najwyższe budynki w Polsce. Przegląd 10 polskich najwyższych wieżowców |

Najwyższy budynek w Polsce projektu Normana Fostera

Varso Tower jest częścią wielofunkcyjnej inwestycji Varso Place, realizowanej przez firmę HB Reavis u zbiegu ul. Chmielnej i al. Jana Pawła II. W skład całego zespołu wejdą dwa budynki zaprojektowane przez studio Hermanowicz Rewski Architekci oraz wspomniana wieża Fostera. Wszystkie trzy obiekty zostaną połączone na poziomie parterów. Będzie można do nich wejść przez główne lobby w wieży, od strony Chmielnej, lub prosto z podziemnych galerii Dworca Centralnego. Chcemy, aby znalazły się tam funkcje miejskie: punkty usługowe, kawiarnie, restauracje i nieduże sklepy spożywcze, a nie kolejne centrum handlowe – zapowiadał Marcin Chruśliński, architekt z firmy HB Reavis, podczas konferencji Better Urban Life w 2019 roku.

W 14-metrowym lobby najwyższego budynku w Polsce pojawi się też m.in. nawiązująca do warszawskich mozaik instalacja Krystyny Wacławek, z 1900 ręcznie wyrabianych kafli, oraz dwanaście 9-metrowych drzew – wszystko po to, aby stworzyć namiastkę publicznego placu, rekompensującego utratę kolejnej wolnej przestrzeni w śródmieściu. Na dachach wysokich biurowców, skąd roztaczają się najlepsze widoki, lokowane są zwykle wieże chłodnicze. Zdecydowaliśmy, aby w tym przypadku oddać widok mieszkańcom. Na piętrach 49. i 53. Varso Tower zaprojektowaliśmy dwa ogólnodostępne tarasy, w tym jeden z całorocznym ogrodem – mówił podczas wspomnianej konferencji Jędrzej Kolesiński, architekt prowadzący z pracowni Foster + Partners. Powierzchnia typowego piętra biurowego w najwyższym budynku w Polsce wyniesie ok. 1500 m², a w dwóch niższych budynkach, od 950 do 4000 m². Łącznie cały zespół zaoferuje prawie 140 tys. m² powierzchni. W Verso znajdzie się 750 naziemnych i podziemnych miejsc dla rowerów, a także szatnie i prysznice. Dla zmotoryzowanych przewidziano trzypoziomowy parking rozciągający się pod wszystkimi budynkami.

Najwyższy budynek w Polsce: realizacja

Zakończenie realizacji Varso Tower planowane jest na pierwszy kwartał 2022 roku. Jak zapowiada inwestor, najwyższy budynek w Polsce mimo swojej skali będzie też jednym z najbardziej zielonych obiektów w naszym kraju. Dzięki rozwiązaniom sprzyjającym oszczędzaniu energii i wody, a także promocji zrównoważonego transportu, Varso Tower może pochwalić się certyfikatem proekologicznym BREEAM z najwyższą możliwą oceną „Outstanding”, jak również pierwszym w Europie precertyfikatem WELL Core & Shell oceniającym jego wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi.

Fasada najwyższego budynku w Polsce: szkło, stal, aluminium i beton

Gdzie znajduje się najwyższy budynek w Polsce?

Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu pandemia wpłynie na planowane inwestycje. Jak podaje GUS, liczba pozwoleń na budowę wydanych w 2020 roku nieznacznie spadła, nieco mniej jest też rozpoczętych realizacji. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które z pewnością zostaną ukończone w 2021 roku.
Autor: Piotr Prus
Stirling Prize 2018 dla Foster + Partners Pracownia Foster + Partners już po raz trzeci została uhonorowana prestiżową Nagrodą Stirlinga przyznawaną przez Królewski Instytut Architektów Brytyjskich (RIBA). Jury wyróżniło nowo otwartą siedzibę firmy Bloomberg, największej na świecie agencji prasowej.
Pawilon Watykanu na biennale w Wenecji – znamy projekty kaplic Fostera, Radica, Fujimoriego, Souto de Moury i innych! W ramach swojej wystawy na biennale w Wenecji Stolica Apostolska zbuduje na wyspie San Giorgio Maggiore 10 kaplic projektu architektów z całego świata. Wiemy, jak będą wyglądały!
Namiot Fostera w Astanie Khan Shatyr w Astanie to centrum handlowo-rozrywkowe o powierzchni ponad 100 000 m2, przekryte namiotowym dachem o średnicy 200 m opartym na maszcie o wysokości 150 m. Zadaszenie ma konstrukcję cięgnową składającą się ze 192 radialnych cięgien stalowych, między którymi rozpięto wypełnione powietrzem, trójwarstwowe poduszki z folii ETFE. Autorzy: Foster + Partners