Przestrzeń publiczna

Natura na okrągło: nowe pomosty nad Jeziorem Słupeckim w Wielkopolsce

2023-06-29 16:46

Zakończył się pierwszy etap zagospodarowania nabrzeży Jeziora Słupeckiego według projektu Pawła Grobelnego. W ramach inwestycji powstały drewniane pomosty w kształcie połączonych ze sobą okręgów o różnych średnicach. Do końca tego roku przewidziano jeszcze budowę platformy widokowej i siedmiu dużych platform wypoczynkowych.

Zagospodarowanie nabrzeży Jeziora Słupeckiego
Autor: Paweł Grobelny
Inwestor: Urząd Miasta Słupcy
Koszt realizacji: ok. 6000 000 PLN

Zagospodarowanie nabrzeży Jeziora Słupeckiego to inwestycja miejska. Władze Słupcy otrzymały na nią dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład. Koncepcję założenia opracował ceniony projektant Paweł Grobelny. Przy głównej promenadzie biegnącej wzdłuż jeziora autor rozplanował miejsca dla różnych aktywności. Ich cechą wspólną jest forma okręgu. Realizacja już się rozpoczęła. Na razie zbudowano dwa drewniane pomosty w kształcie połączonych ze sobą kół. Docelowo powstaną jeszcze trzy podobne, największy o średnicy 35 metrów.

W planach jest także siedem dużych platform wypoczynkowych, drewniane szezlongi, okrągłe boisko do gry w bule, na którym będzie można rozgrywać profesjonalne turnieje, a także liczne atrakcje dla dzieci i osób ceniących aktywność na świeżym powietrzu. Na zamknięciu promenady przewidziano z kolei pomost prowadzący na tzw. kopiec szwedzki, czyli znajdującą się obecnie nad powierzchnią wody koroną wału dawnego grodziska pierścieniowatego kultury łużyckiej. To jego kształt zainspirował projektanta do wykorzystania w koncepcji formy okręgu. Pomost wieńczyć będzie ćwierćkolista platforma widokowa.

Bardzo zależało mi na wpisaniu się w istniejący kontekst, projektowanie raczej mniejszych obiektów przestrzennych, które dobrze wpiszą się w naturę, i będą wykorzystywać jej walory, a nie konkurować z nią. Poszczególne platformy i tarasy widokowe mają zaprosić mieszkańców Słupcy do częstego korzystania z tej przestrzeni – mówi Grobelny. Zakończenie realizacji zaplanowane jest na koniec tego roku.

Paweł Grobelny specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni publicznych i małej architektury. Realizacje jego autorstwa znajdują się między innymi w ogrodzie Albertine przy Bibliotece Królewskiej w Brukseli oraz w największym parku w Szanghaju. Grobelny jest także autorem serii mebli miejskich dla paryskiej dzielnicy La Défense oraz elementów małej architektury przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu.