Nowe inwestycje

Nowa Kurkowa we Wrocławiu. Elewacja plomby nawiązuje do wyburzonej kamienicy; wewnątrz odlewy oryginalnych detali

Przy ul. Kurkowej 36 we Wrocławiu, wśród historycznej zabudowy, powstaje plomba. Wypełnia miejsce po wykreślonej z ewidencji i wyburzonej przez wcześniejszego właściciela kamienicy. Pracownia architektoniczna Pro Art Konopka projektując nowy budynek, postanowiła nawiązać do oryginalnej fasady. Odniesienia do przeszłości umieszczono również wewnątrz obiektu.

Spis treści

  1. Kurkowa 36 we Wrocławiu - elewacja plomby upamiętni wcześniejszą zabudowę
  2. Wnętrza Nowej Kurkowej - na korytarzach odlewy detali z rozebranej kamienicy
Murator Remontuje: Jak dobrze przygotować się do remontu?
Materiał sponsorowany

Kurkowa 36 we Wrocławiu - elewacja plomby upamiętni wcześniejszą zabudowę

W miejscu wyburzonej przez poprzedniego właściciela kamienicy (ze względu na stan techniczny została wcześniej wykreślona z ewidencji zabytków), przy ul. Kurkowej 36 powstaje "Nowa Kurkowa". Obiekt, który jest obecnie w trakcie prac wykończeniowych już zwraca uwagę swoją elewacją podzieloną na dwie części - mającą uhonorować nieistniejącą już kamienicę, nawiązując do historycznej zabudowy oraz zupełnie współczesną.

Elewacja została podzielona optycznie na dwie części domykające historyczny układ kwartału. Przy przyjmowaniu rozwiązań architektonicznych braliśmy pod uwagę zapisy z Karty Weneckiej dotyczącej ochrony zabytków. Lewa nawiązuje do istniejącej tam wcześniej XIX wiecznej kamienicy, prawa jest współczesną architekturą z zachowaniem rytmu i podziałów charakterystycznych dla sąsiedztwa historycznego - piszą architekci z pracowni Pro Art Konopka.

Wnętrza Nowej Kurkowej - na korytarzach odlewy detali z rozebranej kamienicy

Nawiązania umieszczono również wewnątrz budynku, w częściach wspólnych:

We wnętrzach części wspólnych na każdym piętrze, na korytarzach zostały wykorzystywane odlewy z form detali zdemontowanych z rozebranej kamienicy, które dają świadectwo historii architektury i stanowią jednocześnie elementy dekoracyjne.

Zespół projektowy - Maciej Konopka, Paweł Mazur, Joanna Dyraga-Szymkowiak - zdecydował się na takie rozwiązanie w konsekwencji braku zgody na odtworzenie oryginalnej fasady. Przy tworzeniu koncepcji opierali się o zapisy z Karty Weneckiej dotyczącej ochrony zabytków. Na elewacji znalazły się odniesienia do oryginalnego układu okien oraz detali. Tak powstało tło dla nowych okien budynku.

Obecny jej wygląd nie jest finalny - po zakończeniu prac elewacja wciąż będzie "pracować", a na zamierzony efekt końcowy trzeba będzie poczekać:

Dla ciekawszego i trwalszego efektu zastosowano zamiast zwykłego malowania frezowanie płyt perlitowych StoDeco, które docelowo zostaną jeszcze pomalowane. Dobrane zostały odpowiednie grubości i profile linii tak, aby uzyskać wyrazisty rysunek. Naturalne starzenie się elewacji jest zamierzone i będzie skutkowało uwydatnieniem detali, dodając patyny całości.

Z czasem zmieni się też otoczenie Nowej Kurkowej - przeniesiona zostanie lampa uliczna, którą ustawiono pod budynkiem tymczasowo. Na przeciwko budynku stanie natomiast centrum hotelowe.

Budynek wielorodzinny "Nowa Kurkowa"

Zespół projektowy Pracownia architektoniczna Pro Art Konopka - Maciej Konopka, Paweł Mazur, Joanna Dyraga-Szymkowiak
Etap prac Projekt w trakcie realizacji
Powierzchnia ok. 3000 m²
Realizacja Akademia Development

Zobacz także: Kamienice przy ulicy Foksal. Przebudowa zabytkowych kamienic 13/15 w Warszawie