Architektura MuratorRealizacjeBiurowiec Nowogrodzka Square w Warszawie

Biurowiec Nowogrodzka Square w Warszawie

W jaki sposób kreuje się przyjazną przestrzeń? Z pewnością jest to wypadkowa wielu czynników, a Nowogrodzka Square szczęśliwie znalazła wśród nich punkt równowagi. O realizacji pracowni HRA Architekci pisze Robert Szumielewicz.

Nowogrodzka Square
Widok od strony Alei Jerozolimskich. Budynek biurowy Nowogrodzka Square nawiązuje formalnie do otaczającej zabudowy. Przyjęte rozwiązania architektoniczne respektują kontekst lokalizacyjny działki; fot. Juliusz Sokołowski

Sprzyjające inwestycji warunki gospodarcze, odpowiednia lokalizacja, wysokiej klasy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a ponadto świadomy kontekstów architektonicznych inwestor oraz zdolny i odpowiedzialny architekt, który przedstawi dobry projekt. Efekt takiego właśnie spotkania został doceniony przez ekspertów w momencie przyznawania Grand Prix Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy w 2019 roku. By w pełni zrozumieć decyzję jury, warto spojrzeć na inwestycję w szerszym kontekście. Uwzględniając zabudowę tego fragmentu miasta oraz organizację przestrzeni w znaczeniu architektonicznym, urbanistycznym, jak również społecznym. Umiejscowienie inwestycji pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a ulicą Nowogrodzką niemal z założenia powinno być skazane na sukces. Jednak tylko pozornie. Ulica Nowogrodzka, rozpięta pomiędzy placem Trzech Krzyży a placem Zawiszy, wcale nie otrzymuje benefitów lokalizacji w centrum Warszawy. Zwłaszcza obszar w okolicy numeru 59 (Nowogrodzka Square), gdzie w kwartale zwartej zabudowy pomiędzy ulicami: Lindleya, Chałubińskiego, Nowogrodzką a Alejami Jerozolimskimi praktycznie nic się nie dzieje. Nie ma tu prawie użytkowych parterów, sklepów, kawiarni. Ruch pieszy jest niewielki. Miejsce, w którym powstał budynek, dziwnym zrządzeniem losu, pozostaje więc na uboczu życia miasta. Wiemy, że w Warszawie brakuje planów miejscowych, a nowe powstają długo i w trudzie.

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.