Nowy most w kopenhaskim porcie

i

Autor: Archiwum Architektury © Cezary M. Bednarski

Nowy most w kopenhaskim porcie

2016-08-30 18:12

Most Inderhavnen powstał według koncepcji londyńskiej pracowni Studio Bednarski Ltd., tej samej, która wygrała konkurs na projekt obrotowej kładki w Gdańsku.

Nazwa obiektuMost Inderhavnen
Adres obiektuCezary M Bednarski / Studio Bednarski Ltd
Projektpaździernik 2009
Data realizacji (koniec)2016

Projekt wyłoniono w ramach konkursu architektonicznego z 2009 roku. Propozycję pracowni Cezarego M. Bednarskiego wybrano spośród koncepcji nadesłanych między innymi przez takie biura jak Zaha Hadid Architects czy Henning Larsen Architects.

Jury uznało, że projekt jest zakorzeniony w historycznym kontekście miasta. (…) Obierając nordyckie tradycje za punkt wyjścia, szuka inspiracji w możliwościach optymalizacji funkcji oraz dąży do stworzenia nowej przestrzeni publicznej, a nie ekstrawagancko zaaranżowanej konstrukcji.

Innowacyjny mechanizm pozwala pieszym stać na platformach widokowych na krańcach kanału podczas operacji otwierania i zamykania mostu. Zainaugurowany 19 sierpnia obiekt już teraz stał się popularnym miejscem spotkań. To również istotny ciąg komunikacyjny, który pozwala skrócić czas podróży pomiędzy dwiema częściami duńskiej stolicy dla tysięcy cyklistów i pieszych. Integralną częścią realizacji są nowe przestrzenie publiczne, zarówno na nabrzeżu jak i na samym moście. Szerokie schody zachęcają do zatrzymania się i obserwacji spektaklu miejskiego życia.

Lekko falującej w planie kładce nadano powściągliwą formę, która nie kłóci się z otoczeniem. Celowo unikaliśmy wysokich elementów konstrukcyjnych, które mogłyby zasłaniać widok – mówi Cezary Bednarski.

Całkowita długość mostu wynosi 180 metrów, a odległość pomiędzy jego krańcami po otwarciu 50 metrów. Przesuwne pokłady mają szerokość 8 metrów. Stalowe elementy o wadze 250 ton każdy, zostały wyprodukowane w Polsce, przetransportowane drogą morską i zamontowane w przeciągu jednej nocy. Otwarcie mostu trwa niecałą minutę.

Most w Kopenhadze nie jest jedynym tego typu projektem pracowni Studio Bednarski. Jeden z nich ma zostać zrealizowany w Polsce. Obrotowa kładka, której koncepcję wyłoniono w ramach rozstrzygniętego w 2015 roku konkursu, połączy Wyspę Spichrzów z Długim Pobrzeżem i Głównym Miastem w Gdańsku.