Nowy Rynek E w Poznaniu | |
Autorzy: | JEMS Architekci |
Generalny wykonawca: | Skanska |
Inwestor: | Skanska |
Realizacja: | 2021- 2023 |
Spis treści
- Nowy Rynek: kwartał projektu JEMS Architekci
- Budynek E z wachlarzowym rozsunięciem kondygnacji
- Nowy Rynek E: film z realizacji najnowszego etapu inwestycji
- Gdzie powstaje zespół Nowy Rynek w Poznaniu
- Nowy Rynek od Jemsów: galeria
Nowy Rynek: kwartał projektu JEMS Architekci
Na blisko 4-hektarowej działce nieopodal dworca głównego w Poznaniu od 2017 roku powstaje zupełnie nowy kwartał miasta. Według masterplanu pracowni JEMS Arcitekci między ulicami Matyi i Wierzbięcice budowane są kolejne obiekty wielofunkcyjnego zespołu pod nazwą Nowy Rynek. Dotychczas zrealizowano cztery. Za projekt pierwszych dwóch odpowiada Maćków Pracownia Projektowa. W połowie 2021 roku oddano do użytku budynek autorstwa śląskiego biura medusa group. Obecnie zakończyła się budowa przedostatniego, projektu Jemsów. Piętnastokondygnacyjny biurowiec E domknie powstający kwartał.
Koncepcja urbanistyczna Nowego Rynku zakłada kształtowanie zabudowy wokół centralnego punktu, jakim ma być kolejny na mapie Poznania rynek miejski. Z jednej strony budynki tworzą pierzeje kompleksu, a z drugiej otwierają perspektywy widokowe łączące jego przestrzeń z okolicą – mówi Marcin Citko z pracowni JEMS Architekci.
Budynek E z wachlarzowym rozsunięciem kondygnacji
Łączna powierzchnia najmu budynku E wynosi ok. 28,5 tys. m². Do dyspozycji najemców będą także 234 miejsca parkingowe. Jak zapowiada inwestor, firma Skanska, z częściowo zadaszonego tarasu na ostatnim piętrze, osłoniętego trzema kondygnacjami, pracownicy będą mogli podziwiać panoramę Poznania. Zgodnie z założeniami architektonicznymi, ze względu na swoje położenie przy skrzyżowaniu dwóch głównych ulic, budynek E będzie głównym elementem identyfikującym Nowy Rynek w przestrzeni miasta. Z tego względu istotnym było zaakcentowanie jego wysokości, przy jednoczesnym utrzymaniu skali całego zespołu i uwzględnieniu relacji wysokościowych z sąsiednią zabudową. Efekt ten uzyskano poprzez obudowanie poziomów technicznych zlokalizowanych ponad częścią biurową, jednorodną na całej wysokości obiektu elewacją i wachlarzowym rozsunięciu najniższych kondygnacji – dodaje Citko.
Sposób, w jaki zaprojektowano elewację oparty jest na założeniu ukształtowania ścian zewnętrznych budynku, który nadal oferuje użytkownikom dużo naturalnego światła we wnętrzu i szerokie perspektywy, a jednocześnie ogranicza niekorzystny wpływ klimatu zewnętrznego, co pozwala na bardziej racjonalne zarządzanie gospodarką energetyczną budynku. Powierzchnie szklane zostały ograniczone do niezbędnego minimum, a w miejscach mających mniejsze znaczenie dla odbioru zastąpione polami nieprzeziernymi, o lepszej, w stosunku do przeszkleń, izolacyjności termicznej i akustycznej. Takie podejście poprawia efektywność energetyczną, a co za tym idzie ogranicza operacyjny ślad węglowy budynku. Kształt kasetonów tworzących elewację ma „załamany” przebieg, linia ściany zewnętrznej odgina się do wnętrza w osiach otworów okiennych, co dodatkowo wysmukla budynek.
Nowy Rynek w Poznaniu to nasza największa inwestycja w Polsce. Kompleks powstaje w miejscu dawnego dworca PKS, na skrzyżowaniu najważniejszych linii komunikacyjnych, w samym sercu dynamicznie rozwijającej się części miasta, otoczony parkami i historyczną zabudową Wildy – mówi Konrad Ziejewski, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska, odpowiedzialny za najnowszy etap Nowego Rynku. Projektu zagospodarowanie przestrzeni wokół kompleksu opracowała lokalna pracownia Ultra Architects.