Architektura MuratorRealizacjeO projekcie akustyki głównej sali – Raf Orlowski

O projekcie akustyki głównej sali – Raf Orlowski

Powierzchnie ścian i sufitu ukształtowano łagodnie krzywoliniowo, przez co dźwięk odbijany jest w kierunku widowni i ulega odpowiedniemu rozproszeniu. Dodatkowo, aby muzycy mogli słyszeć siebie i siebie nawzajem, nad sceną zamontowano specjalny zestaw elementów odbijających dźwięk, a ponieważ sala wykorzystywana będzie też do funkcji konferencyjnych, wzdłuż ścian rozmieszczono zasłony akustyczne, które ograniczają pogłos i sprawiają, że również mówca będzie wyraźnie słyszalny – pisze projektant akustyki ICE Kraków Raf Orlowski.

Centrum Kongresowe ICE w Krakowie
Sala audytoryjno-koncertowa w Centrum Kongresowym w Krakowie, fot. Bartosz Makowski

Sercem krakowskiego centrum kongresowego jest główne audytorium, które spełniać ma rolę zarówno sali koncertowej, jak i wielofunkcyjnej przestrzeni konferencyjnej. Na etapie konkursu zaproponowaliśmy salę typu vineyard, z widownią podzieloną na tarasy, których ściany stanowią ważną powierzchnię odbijającą dźwięk. Przy czym scena znajdowała się na końcu audytorium.

Ta koncepcja nie uległa zasadniczej zmianie, ale w procesie projektowym została dopracowana, najpierw za pomocą modelowania komputerowego, następnie zaś makiety wykonanej w skali 1:20, dzięki czemu można było dokładnie odtworzyć sposób rozchodzenia się dźwięku.

Wiele uwagi poświęcono też szczegółom wykończenia wnętrz, między innymi wyborowi foteli (producenci musieli przeprowadzić różnorodne testy w laboratorium akustycznym, w tym pomiary z siedzącymi w nich ludźmi).

Z kolei powierzchnie ścian i sufitu ukształtowano łagodnie krzywoliniowo, przez co dźwięk odbijany jest w kierunku widowni i ulega odpowiedniemu rozproszeniu. Dodatkowo, aby muzycy mogli słyszeć siebie i siebie nawzajem, nad sceną zamontowano specjalny zestaw elementów odbijających dźwięk, a ponieważ sala wykorzystywana będzie też do funkcji konferencyjnych, wzdłuż ścian rozmieszczono zasłony akustyczne, które ograniczają pogłos i sprawiają, że również mówca będzie wyraźnie słyszalny.

Aby dopilnować realizacji założonych parametrów, co miesiąc odwiedzałem plac budowy. W efekcie tych starań powstała przestrzeń, w której słuchacz będzie miał poczucie, że dźwięk otacza go całkowicie; przestrzeń o akustyce, jaką mają najlepsze sale koncertowe na świecie.

Centrum Kongresowe ICE w Krakowie
Centrum Kongresowe w Krakowie, sala audytoryjno-koncertowa, fot. Bartosz Makowski
Tagi:
Autor: Raf Orlowski
Centrum Kongresowe ICE w Krakowie Wzniesiony po siedmiu latach obiekt niemal nie odbiega od konkursowych wizualizacji. Imponuje warsztatem i sprawną koordynacją wielu złożonych zagadnień technicznych – o nowym, wielkopowierzchniowym centrum kultury zrealizowanym naprzeciwko Wawelu, jego powiązaniach widokowych z nabrzeżem Wisły i panoramą Starego Miasta oraz próbie urbanistycznego uporządkowania okolic ronda Grunwaldzkiego, piszą Krzysztof Bojanowski, Antoni Domicz, Krzysztof Mycielski.
Miejsce spotkań otwarte na miasto - o ICE Kraków Krzysztof Mycielski Zdaniem Bohdana Paczowskiego, przewodniczącego jury, konkurs na projekt gmachu odzwierciedlił tradycyjny podział na zwolenników tendencji klasycznych i romantycznych w architekturze, przy czym zwyciężyli ci drudzy. Obcując ze zrealizowanym obiektem, trudno tego doświadczyć. Nowy budynek w większym stopniu stanowi gadżet niż porusza duszę. Ale czy w końcu chodzi tylko o ikonę, czy również o to, co ten budynek daje miastu?– pisze architekt i krytyk architektury Krzysztof Mycielski.
Centrum kultury dla masowego odbiorcy - o ICE Kraków Antoni Domicz Projekt gmachu jest efektem wieloletniej, tytanicznej wręcz pracy wykonanej przy współudziale ponad stu inżynierów różnych specjalności, a przy tym znakomicie odpowiada na potrzeby nowego odbiorcy, ukształtowanego przez wielkopowierzchniowe galerie handlowe i spragnionego udziału w spektakularnych widowiskach – pisze architekt Antoni Domicz.
O konstrukcji ICE Kraków – Jerzy Gundelach i Włodzimierz Jędrychowski W przypadku tego projektu istotna była możliwość modelowania wielu niekonwencjonalnych, skomplikowanych geometrycznie rozwiązań konstrukcyjnych. W biurze stworzyliśmy dokładny, bogaty w detale, trójwymiarowy model konstrukcyjny całego obiektu, który wraz z upływem czasu został uszczegółowiony tak, by na końcu stać się idealną komputerową wersją gotowego budynku. Praca na modelu odbywała się w trybie multi-user, co znacznie ułatwiało współpracę i pozwalało łatwo skoordynować połączenia pomiędzy licznymi segmentami konstrukcji. W modelach poszczególnych fragmentów załączone były elementy instalacji i technologii scenicznej – piszą konstruktorzy budynku Jerzy Gundelach i Włodzimierz Jędrychowski.
Wykorzystanie walorów widokowych - o projekcie ICE Kraków Krzysztof Ingarden Idea projektu opiera się na czterech kluczowych dyspozycjach. Pierwszą i najważniejszą była decyzja o wykorzystaniu walorów widokowych. Wielokondygnacyjny hol umieściliśmy po wschodniej stronie działki, skąd roztacza się panorama Starego Miasta z Wawelem w centrum i Kazimierza z wieżami kościoła na Skałce. Foyer takie staje się dodatkową widownią – ale i sceną: miejscem, z którego podziwia się Kraków i które oświetlone wieczorem jest doskonale widoczne z pobliskich bulwarów i z wawelskiego wzgórza – pisze główny projektant budynku Krzysztof Ingarden.
Budynek domaga się kontekstu - o ICE Kraków Krzysztof Bojanowski Architektura budynku, będąc swoistym kontrapunktem dla wzgórza wawelskiego, otwiera nowe wyzwanie dla samorządu krakowskiego, związane z potrzebą urbanistycznego uporządkowania jego najbliższego sąsiedztwa – pisze architekt i urbanista Krzysztof Bojanowski.