Architektura MuratorRealizacjeOliva Koncept / Gdańsk

Oliva Koncept / Gdańsk

Forma budynków, ich estetyka, kompozycja elewacji odnoszą się z kulturą i poszanowaniem do wartości lokalizacji i wymagającego sąsiedztwa – o realizacji pracowni Arch-Deco pisze Ksenia Piątkowska.

Oliva Koncept / Gdańsk
Zespół mieszkaniowy Oliva Koncept w Gdańsku, proj. Arch-Deco; fot. Nate Cook

Trójmiasto ze względu na bogate i różnorodne ukształtowanie terenu – od pasa nadmorskiego po wzniesienia wzgórz morenowych w części pokrytych parkami krajobrazowymi – stanowi niezwykle atrakcyjne miejsce do mieszkania. Ta różnorodność krajobrazu stanowi jednocześnie spore wyzwanie dla architektów świadomych tego potencjału, którzy, tworząc nowe siedliska mieszkaniowe, starają się w projektach nawiązać do kontekstu miejsca i wyeksponować naturalne wartości danej lokalizacji.

Tak też się stało w wypadku powstałego niedawno osiedla Oliva Koncept w Gdańsku autorstwa firmy Arch-Deco. Już na pierwszy rzut oka widać, że lokalizacja terenu wybranego pod tę inwestycję jest obszarem wymagającym – osadzonym na dnie obniżenia rozcinającego Wzgórze Pachołek, górującego nad Starą Oliwą od Wzgórza Kawowego, na którym rozciąga się teren Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Jest to obszar wciśnięty klinem między północno-wschodnie zbocze a ulicę Spacerową – jedną z kilku dróg dojazdowych do obwodnicy Trójmiasta. Jednocześnie jest to lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie bogactwa natury i historycznej części Oliwy z Archikatedrą Oliwską w jej sercu.

Villa Jaśkowa Dolina w Gdańsku projektu MS 15 Architektura Na terenie gdańskiego Wrzeszcza powstaje nowe osiedle: Villa Jaśkowa Dolina. W 9 budynkach licowanych klinkierowymi płytkami powstanie w sumie 200 mieszkań. Projekt założenia zdobył właśnie CIJ Awards Poland 2021 w kategorii Best Upcoming Residential Development.
Lahdelma & Mahlamäki projektują w Gdańsku [NOWE WIZUALIZACJE] Fińska pracownia Lahdelma & Mahlamäki Architects, znana w naszym kraju przede wszystkim z realizacji Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, zaprojektowała nowy kwartał na terenie Stoczni Gdańskiej. Zespół mieszkaniowo-biurowy pod nazwą Żurawie otrzymał już pozwolenie na budowę. Obecnie rozpoczyna się sprzedaż mieszkań w pierwszym etapie inwestycji.
Zespół mieszkaniowo-usługowy Yacht Park w Gdyni Głębokie podcięcie parterów, wysunięcie zadaszeń tarasów i panoramiczne przeszklenia Yach Parku przywodzą na myśl luksusowe wycieczkowce – o nowej realizacji biura Arch-Deco pisze Małgorzata Skrzypek-Łachińska.
Apartamentowiec Plac Kaszubski w Gdyni W Gdyni rozpoczyna się realizacja kolejnego apartamentowca o formie nawiązującej do międzywojennej architektury miasta. Budynek zaprojektowała pracownia Arch-Deco.
Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej Na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej rozpoczęła się budowa Centrum Kompetencji STOS według konkursowego projektu biura Arch-Deco. Obiekt będzie jednym z najnowocześniejszych ośrodków informatycznych w Europie.
Oliva Koncept projektu Arch-Deco Dobiegła końca realizacja osiedla Oliva Koncept w Gdańsku według projektu Arch-Deco. W ramach pierwszego etapu powstało sześć kameralnych budynków o elewacjach wykończonych ceramiczną okładziną [GALERIA].
Park Centralny w Gdyni projektu Arch-Deco Zakończył się II etap budowy Parku Centralnego w Gdyni projektu Arch-Deco. W ramach założenia powstał między innymi plac zabaw, park linowy i skatepark dla młodszych dzieci, a do tego fontanna, nowe miejsca odpoczynku i mnóstwo nowej zieleni.
Psychologia architektury: o wpływie architektury na emocje Henning Larsen, Arch-Deco, Roark Studio, Iliard, Ideograf Czym właściwie jest psychologia architektury? Jak rozumieją ją projektanci? Jakie zabiegi wywołujące emocje i wpływające na nastrój użytkowników stosują? Odpowiadają przedstawiciele pracowni Henning Larsen Architects, Arch-Deco, Roark Studio, Ideograf i Iliard Architecture & Project Management.