Architektura MuratorRealizacjeOranżeria w barokowym ogrodzie

Oranżeria w barokowym ogrodzie

Obiekt jest połączeniem form wywiedzionych z historii architektury i współczesnych materiałów. Punktem wyjścia dla projektantów był rzymski kościół San Carlo alle Quattro Fontane Francesca Borrominiego.

Oranżeria w barokowym ogrodzie
Fot. Hampus Berndtson

Oranżeria powstała w ogrodach galerii Gl. Holtegaard około 20 km na północ od Kopenhagi. Autorami projektu są Kim Lenschow, Søren Pihlmann and Mikael Stenström, których koncepcję wybrano w ramach konkursu architektonicznego na tymczasowy pawilon w barokowym ogrodzie. Łącznie napłynęło 107 propozycji, opracowanych przez architektów, artystów, architektów krajobrazu, inżynierów. Nagrodzono cztery koncepcje, w przeciągu trzech lat zrealizowane zostaną jeszcze dwie.

Projekt jest reinterpretacją barokowego kościoła San Carlo alle Quattro Fontane w Rzymie Francesco Borrominiego, który posłużył się podstawowymi figurami geometrycznymi, takimi jak koło i owal, aby stworzyć dynamiczną przestrzeń. Punktem wyjścia dla duńskich architektów był fragment planu kościoła. Do realizacji obiektu wykorzystano stalową konstrukcję oraz folię stosowaną do zabezpieczania np. samochodów i łodzi.

Oranżerię można oglądać do 2017 roku.

Apartamentowiec The Silo w Kopenhadze Rewitalizacja terenów Portu Północnego w Kopenhadze jest obecnie największym projektem urbanistycznym w Skandynawii. Do roku 2025 planuje się tu realizację mieszkań dla 100 tys. osób. W ramach przedsięwzięcia na cele mieszkaniowe przebudowano m.in. silos zbożowy z lat 60. XX wieku. Dziś to dwunastokondygnacyjny apartamentowiec mieszczący na 17 poziomach 38 indywidualnych jednostek mieszkalnych o powierzchni od 106 do 401 m2 i wysokości dochodzącej do 7 m – pisze Maciej Lewandowski.
Norweskie tradycje - muzeum w Romsdal Romsdal Folk Museum to hołd dla tradycyjnej, norweskiej architektury. Inspiracją dla projektantów z pracowni Reiulf Ramstad Arkitekter były kościoły klepkowe, charakteryzujące się wysoką sylwetą, strzelistą wieżą i spadzistym dachem.
Nadmorskie schroniska w Danii Łącznie 50 drewnianych kabin oddano do użytku turystów odwiedzających południową Danię. Projekt powstał w pracowni LUMO Architects.
Most - muzeum w Norwegii Pracownia Bjarke Ingels Group zaprojektowała budynek łączący funkcje przestrzeni ekspozycyjnej i mostu. Obiekt powstanie w otoczeniu malowniczego krajobrazu na terenie parku rzeźby około 50 km na północ od Oslo.
Zespół sportowy w Hellerup w Danii Ze względu na niewielką działkę, nowa sala gimnastyczna została zagłębiona cztery metry pod poziom terenu pośrodku szkolnego dziedzińca. Powierzchnia wielokrzywiznowego zadaszenia opartego na konstrukcji z sosnowego drewna klejonego stanowi dziś atrakcyjną przestrzeń spotkań dla uczniów. Umieszczono tu siedziska z blachy powlekanej, na których spodzie zamontowane zostały lampy LED, tworzące po zmierzchu efektywne oświetlenie placu.
Most "Motyl" w Kopenhadze Uniesione przęsła mostu tworzą charakterystyczną formę przypominającą skrzydła motyla. Za projekt odpowiada pracownia Dietmar Feichtinger Architectes.