Obiekt jest połączeniem form wywiedzionych z historii architektury i współczesnych materiałów. Punktem wyjścia dla projektantów był rzymski kościół San Carlo alle Quattro Fontane Francesca Borrominiego.
Fot. Hampus Berndtson
Oranżeria powstała w ogrodach galerii Gl. Holtegaard około 20 km na północ od Kopenhagi. Autorami projektu są Kim Lenschow, Søren Pihlmann and Mikael Stenström, których koncepcję wybrano w ramach konkursu architektonicznego na tymczasowy pawilon w barokowym ogrodzie. Łącznie napłynęło 107 propozycji, opracowanych przez architektów, artystów, architektów krajobrazu, inżynierów. Nagrodzono cztery koncepcje, w przeciągu trzech lat zrealizowane zostaną jeszcze dwie.
Projekt jest reinterpretacją barokowego kościoła San Carlo alle Quattro Fontane w Rzymie Francesco Borrominiego, który posłużył się podstawowymi figurami geometrycznymi, takimi jak koło i owal, aby stworzyć dynamiczną przestrzeń. Punktem wyjścia dla duńskich architektów był fragment planu kościoła. Do realizacji obiektu wykorzystano stalową konstrukcję oraz folię stosowaną do zabezpieczania np. samochodów i łodzi.
Rewitalizacja terenów Portu Północnego w Kopenhadze jest obecnie największym projektem urbanistycznym w Skandynawii. Do roku 2025 planuje się tu realizację mieszkań dla 100 tys. osób. W ramach przedsięwzięcia na cele mieszkaniowe przebudowano m.in. silos zbożowy z lat 60. XX wieku. Dziś to dwunastokondygnacyjny apartamentowiec mieszczący na 17 poziomach 38 indywidualnych jednostek mieszkalnych o powierzchni od 106 do 401 m2 i wysokości dochodzącej do 7 m – pisze Maciej Lewandowski.
Romsdal Folk Museum to hołd dla tradycyjnej, norweskiej architektury. Inspiracją dla projektantów z pracowni Reiulf Ramstad Arkitekter były kościoły klepkowe, charakteryzujące się wysoką sylwetą, strzelistą wieżą i spadzistym dachem.
Pracownia Bjarke Ingels Group zaprojektowała budynek łączący funkcje przestrzeni ekspozycyjnej i mostu. Obiekt powstanie w otoczeniu malowniczego krajobrazu na terenie parku rzeźby około 50 km na północ od Oslo.
Ze względu na niewielką działkę, nowa sala gimnastyczna została zagłębiona cztery metry pod poziom terenu pośrodku szkolnego dziedzińca. Powierzchnia wielokrzywiznowego zadaszenia opartego na konstrukcji z sosnowego drewna klejonego stanowi dziś atrakcyjną przestrzeń spotkań dla uczniów. Umieszczono tu siedziska z blachy powlekanej, na których spodzie zamontowane zostały lampy LED, tworzące po zmierzchu efektywne oświetlenie placu.