Architektura MuratorRealizacjeOsiedle Riverview w Gdańsku

Osiedle Riverview w Gdańsku

Osiedle Riverview w Gdańsku to kolejna inwestycja zrealizowana nad Motławą. Apartamentowce z widokiem na rzekę i Stare Miasto zaprojektowała warszawska pracownia APA Wojciechowski.

Osiedle Riverview w Gdańsku
Osiedle RiverviewGdańsk, ul. Angielska Grobla 34
AutorzyAPA Wojciechowski
InwestorVastint Poland
Powierzchnia użytkowa14600.0 m²
Data realizacji (koniec)2020

Osiedle Riverview w Gdańsku: mieszkania z widokiem

Osiedle powstało w obrębie ulic Na Stępce, Angielska Grobla i Dziewanowskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Wyspy Spichrzów i Ołowianki. W jego skład wchodzi siedem budynków mieszkalno-usługowych z 282 lokalami. Charakterystyczne bryły z ceglanymi elewacjami i spadzistymi dachami nawiązywać mają do dawnej zabudowy Gdańska. Plan miejscowy wymagał w tym miejscu odzwierciedlenia historycznych podziałów na kamienice – mówi Szymon Wojciechowski, prezes zarządu biura APA Wojciechowski, które zaprojektowało zespół. Poszczególne obiekty, o zróżnicowanej wysokości od pięciu do sześciu pięter, rozmieszczono w rzędach w taki sposób, by atrakcyjne widoki dostępne były z jak największej liczby mieszkań, a przy okazji, by domy tworzyły wieloplanową kompozycję, nawiązującą do gęstej zabudowy hanzeatyckich miast.

W tym samym celu ponad poziom ulicy wyniesiono nieco także dziedziniec całego zespołu. Znalazła się tu starannie zaprojektowana zieleń i meble miejskie wykonane przez Natalię Magalską i Mariannę Grabską, studentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. To efekt konkursu zorganizowanego przez inwestora, firmę, Vastint Poland, przy współudziale uczelni. Siedziska przyjmują bardzo organiczny i abstrakcyjny kształt. Idea była taka, żeby wyglądem nawiązywały do ruchu wody – tłumaczą autorki. Na ponad hektarowym terenie wokół budynków posadzono m.in. 84 dorosłe drzewa i 6 tys. krzewów. Przewidziano także zbiornik retencyjny. Założenie nie zostało ogrodzone. O zmianie charakteru otoczenia na bardziej prywatny informuje jedynie inny rodzaj nawierzchni.

Osiedle Riverview w Gdańsku: dwa oblicza miasta

Jak wyjaśniają autorzy, osiedle Riverview w Gdańsku z uwagi na swoje szczególne usytuowanie odzwierciedla dwa oblicza miasta: surowe, protestanckie i eklektyczne. W konsekwencji od strony portu budynki mają elewacje oblicowane jedynie czerwoną cegłą, a detale inspirowane są tu m.in manieryzmem niderlandzkim. Zupełnie inaczej zespół prezentuje się od ulic Angielska Grobla i Dziewanowskiego. Tam przywodzi na myśl ciąg zróżnicowanych kamienic pozostających w dialogu z architekturą mieszczańską w okolicy. W centralnej części znajduje się dziedziniec łączący obie strony założenia. Jest to półprywatna, a zarazem półotwarta przestrzeń wypełniona zielenią, zapraszająca do wnętrza i otwarta widokowo na marinę i Główne Miasto - najatrakcyjniejsze aspekty tej lokalizacji. W parterach, wzdłuż bulwaru, mieszczą się lokale usługowe – mówi Klara Janicka, architekt z APA Wojciechowski. Od strony kanału zlokalizowano ponadto kawiarnie oraz ogólnodostępną promenadę tworzącą przedłużenie nadrzecznego bulwaru ciągnącego się od żurawia przez marinę po hotel Podewils.

Osiedle Riverview w Gdańsku z certyfikatem LEED

Inwestor informuje, że część apartamentów osiedle Riverview w Gdańsku została zaprojektowana w nawiązaniu do skandynawskiego modelu stawiającego na znacznie obszerniejszą część dzienną w stosunku do reszty mieszkania. Największe z nich dysponują powierzchnią ponad 100 m² oraz widokiem na wyspę Ołowiankę, Motławę i pierzeje historycznych kamienic w sąsiedztwie zabytkowego żurawia. Lokale na wyższych kondygnacjach mają dodatkowo tarasy, balkony lub loggie. Osiedle Riverview w Gdańsku wyróżniają też liczne rozwiązania energooszczędne, co pozwoli firmie Vastint Poland ubiegać się dla inwestycji o jeden z pierwszych w Polsce certyfikatów LEED dla projektu mieszkaniowego. Właściwe rozplanowanie obiektów względem stron świata w połączeniu z zastosowaniem wysokowydajnych opraw LED z czujkami ruchu pozwoli według szacunków inwestora na obniżenie tu zużycia energii o 47% w porównaniu ze standardowymi zespołami mieszkalnymi. W projekcie osiedle Riverview w Gdańsku architekci wykorzystali jedynie naturalne, certyfikowane materiały, a także m.in. trójwarstwowe ściany zewnętrzne z wentylowaną elewacją o ponadprzeciętnych parametrach akustycznych.

APA Wojciechowski dołącza do United Nations Global Compact! Pracownia APA Wojciechowski oficjalnie dołączyła do United Nations Global Compact (UNGC), największej na świecie inicjatywy ONZ na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu i wspierania zrównoważonego rozwoju. Otwiera to przed biurem nowe możliwości działania na rzecz bezpiecznej przyszłość miast i ich adaptacji do zmian klimatu.
Sukces polskich architektów w Moskwie Biurowce White Square i White Gardens Office Center projektu polskiej pracowni APA Wojciechowski zostały uznane w Moskwie za jedną z najważniejszych realizacji ostatnich 30 lat obok nowego centrum biznesowego i parku Zarjadje studia Diller Scofidio + Renfro.
Centrum Południe we Wrocławiu projektu APA Wojciechowski Zakończono realizację I etapu kompleksu Centrum Południe we Wrocławiu według projektu warszawskiej pracowni APA Wojciechowski. Na terenie inwestycji zastosowany zostanie tzw. zielony beton.
The Park Kraków: nowy zespół biurowy projektu APA Wojciechowski Na krakowskim Podgórzu, przy skrzyżowaniu ulic Kuklińskiego i Saskiej, powstaje kompleks biurowy The Park Kraków. Przestrzeń między budynkami zostanie wyłączona z ruchu samochodowego i zagospodarowana w formie ogólnodostępnego parku miejskiego.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Rozmowa z Szymonem Wojciechowskim, współautorem siedziby biura architektonicznego APA Wojciechowski Budynek jest piękny tylko wtedy, gdy żyje i jest wypełniony ludźmi. Architektura to tworzenie ram do życia – o projektowaniu dla zrównoważonego rozwoju, pracy w międzynarodowym zespole oraz kompromisach między ekologią, estetyką i ekonomią z Szymonem Wojciechowskim rozmawia Maja Mozga-Górecka.