Ostatnie piętro, czarny budynek, sześć balkonów. Tak pracuje Robert Konieczny, słynny polski architekt. Zdjęcia

2024-04-25 8:17

Gdzie pracuje Robert Konieczny? Oto jak wygląda jego pracownia na szóstym piętrze czarnego budynku w centrum Katowic. To Unikato, budynek, który Konieczny sam zaprojektował. Tu powstają projekty KWK Promes. Zobaczcie zdjęcia. Tak wygląda pracownia słynnego polskiego architekta.

Spis treści

  1. Biuro Roberta Koniecznego. 100 metrów na szóstym piętrze
  2. Unikato, czarny budynek w centrum Katowic
  3. Makiety i widok na Katowice
Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Biuro Roberta Koniecznego. 100 metrów na szóstym piętrze

Jak wyobrażacie sobie pracownie znanych architektów? Dizajnerskie fotele, dużo światła, drogi ekspres do kawy, no i wszędzie makiety budowli? No właśnie. Czy naprawdę tak pracują? Zapraszam do pracowni Roberta Koniecznego, słynnego architekta. Tego, który zaprojektował galerię Plato w Ostrawie w starej rzeźni i mieszka w Arce - domu na zboczu góry. Jego pracownia mieści się w centrum Katowic. Na szóstym piętrze budynku, który Konieczny sam zaprojektował.

Czytaj też:

Tanie mieszkania zaprojektowane przez znanych architektów w Polsce

Budynku, który - choć budowany z mocnymi ograniczeniami budżetowymi - bardzo wyróżnia się z otoczenia. Jest bowiem czarny i ma wystające balkony. To Unikato. KWK Promes, pracownia, którą założył Robert Konieczny, zajmuje tu od 2019 roku 100 metrów kwadratowych. Plus sześć balkonów z widokiem na zachód, północ i wschód. Na szóstym, ostatnim piętrze, są w sumie trzy lokale, choć zaplanowano cztery. Pracownia zajmuje jednak dwa. Klatka schodowa jest minimalistyczna, wyłożona betonowymi taflami. Najniższy pas elewacji też jest stalowy - kryje m.in. wjazd do garażu.

Wcześniej architekt pracował też na 100 metrach, ale w stuletniej kamienicy przy ulicy Rymera.

Robert Konieczny przed swoją pracownią

i

Autor: Dorota Niećko Robert Konieczny przed swoją pracownią

Unikato, czarny budynek w centrum Katowic

Unikato to słynny już w architektonicznym świecie czarny budynek z charakterystycznymi balkonami na rogu ulic Kominka i Raciborskiej w Katowicach. To plomba. Jego czarną elewację wzorowano na stojącym obok, poszarzałym od smogu budynku. Konieczny założył bowiem, że nowy budynek i tak pociemnieje od smogu. I lepiej tak go zaprojektować, by od razu był "brudny". Dlatego zanim wybrano kolor elewacji Unikato, z elewacji sąsiedniego budynku, tego, który już pociemniał, zeskrobano trochę farby wymieszanej z brudem. I taki właśnie kolor jest na Unikato.

Budynek powstał naprawdę tanio. Na dodatek banki nie chciały finansować tej inwestycji, bo w nią nie wierzyły. Budynek okazał się sukcesem, mieszkania sprzedały się na pniu. Założeniem inwestora było, aby metr kwadratowy nie kosztował tu w budowie więcej niż 3 tys. zł. Dlatego np. okna są białe i plastikowe.

- Bałem się, że będą wadą tego projektu - przyznał Robert Konieczny. - Okazały się jego atutem.

Metr w gotowych mieszkaniach sprzedawano po 5 tys. zł. A dziś metr w jednym z mieszkań, wystawionym tu na sprzedaż kosztuje... 12 tys. zł.

Z okna swojej pracowni architekci KWK promes mają widok na niemal wszystkie wysokościowce i kompleksy biurowe, jakie powstają w centrum Katowic. Widać Global Office Park, Tiramisu projektu Medusa Group, osiedle Tysiąclecia.

Dom po drodze, projekt Kniecznego

Makiety i widok na Katowice

Jak wyglądają wnętrza, w których pracuje słynny na całym świecie architekt z Katowic? Przy Rymera biuro KWK Promes miało do dyspozycji mieszkanie drugim piętrze w samym centrum moderny. Parkiet na podłodze, mnóstwo korytarzyków, przejść, zakamarków, ciasnych pomieszczeń. Tak tu było. Przy Koszarowej w Unikato powierzchnia jest podobna, ale jest tu o wiele jaśniej. Białe ściany, niewiele wydzielonych pomieszczeń, brak ostrych kątów. Konieczny ma tu też swoje osobiste biuro (widok - na zachód), a w nim na parapecie ustawione wszystkie najważniejsze nagrody, jakie zdobył,, ale i tak najczęściej można go spotkać w częściach wspólnych tam, gdzie pracują architekci. Jeśli zaś mieliście przekonanie, że w pracowni architekta wszędzie piętrzą się makiety - to tak. Tak dokładnie jest w KWK Promes Koniecznego. Makiety domów i osiedli, zrealizowanych i tych, które pozostały w sferze planów, stoją na parapetach, krzesłach, pod ścianami.