Architektura MuratorRealizacjePawilon Okocimski / Kraków

Pawilon Okocimski / Kraków

Pawilon Okocimski sukcesywnie popadał w ruinę. W wyniku przetargu poddano go pracom konserwatorskim i adaptacji do nowych potrzeb Zainicjowane przez aktywistów przywrócenie pawilonu kawiarnianego do życia to przedsięwzięcie, dzięki któremu architektura odzyskała dawny blask. O realizacji pracowni F-11 pisze Marcin Brataniec.

Pawilon Okocimski / Kraków
Projekt remontu i adaptacji pawilonu do nowych potrzeb opracowano z uwzględnieniem wytycznych Miejskiego Konserwatora Zabytków; fot. Maciej Jeżyk

Las Wolski to szlaki turystyczne i rowerowe, Kopiec Piłsudskiego i wiele atrakcji w środku miasta. Jedną z najważniejszych jest otwarty w 1929 roku ogród zoologiczny. Koło niego i w pobliżu najpiękniejszej polany Juliusza Lea, w roku 1936, właściciel browaru okocimskiego baron Goetz zbudował pawilon. Zaprojektował go Jan Ogłódek. Mieściła się w nim kawiarnia. Jeszcze po wojnie, w znacjonalizowanym budynku, piło się kawę. Z wycieczek w tamto miejsce pamiętam tylko niszczejącą, dawniej białą perłę. Zainicjowane przez aktywistów przywrócenie opustoszałego pawilonu do życia to przedsięwzięcie, dzięki któremu architektura odzyskała wcześniejszy blask. Użytkowanie pawilonu jako kawiarni jest podobno nieopłacalne. Przeznaczono go więc na Centrum Edukacji Ekologicznej i wybrano tryb „zaprojektuj i zbuduj”. Według wytycznych Zarządu Zieleni Miejskiej program remontu pawilonu opracowała Marta Witosławska, a projekt aranżacji wnętrz i wystawy SHOQ Studio Anny Popławskiej-Szilder. Oba stanowiły wytyczną przetargową, a projekt remontu dla wykonawcy – firmy Stambud – powstał na ich podstawie. Przygotowała go pracownia F-11 Marcina Furtaka.

Tagi:
Hala na 100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej Jubileusz 100-lecia utworzenia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uczelnia uczci m.in. budową nowej hali sportowej dla swoich studentów. Koncepcję obiektu przygotowała Autorska Pracownia Projektowa ARP Manecki.
Krakowskie Centrum Muzyki: nowy konkurs na projekt głównego obiektu koncertowego Krakowa Kolejne podejście do budowy Centrum Muzyki w Krakowie. Agencja Rozwoju Miasta ogłosiła właśnie nowy konkurs na projekt obiektu, w którym siedziby znajdą między innymi Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia.
Osiedle Jerozolimska w Krakowie projektu ION Architekci. Osiedle Jerozolimska w Krakowie powstanie u zbiegu Wielickiej i Jerozolimskiej na Podgórzu, w pobliżu kopca Krakusa, zalewu Bagry i rezerwatu Bonarka. Nowy zespół zaprojektowała lokalna pracownia ION Architekci.
Muzeum Czartoryskich: nowy wyraz narodowej wypowiedzi Muzeum w swojej nowej odsłonie jest realizacją wyrafinowaną i stonowaną – to warunki dla ponadczasowości, o które w architekturze zawsze chodzi najbardziej. W Polsce szukamy ciągle wyrazu dla tego, co patriotyczne i narodowe. Rzadko wyraz ten jest osiągany przez dzieła eleganckie, ustępując taniej symbolice i rozgadanej, pseudohistorycznej architekturze. Muzeum Czartoryskich w Krakowie jest wyznacznikiem nowego wyrazu narodowej wypowiedzi.
Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Krakowie Z okazji 25-lecia „Architektury-murator” redakcja zaprosiła trzech wybitnych architektów, by zmierzyli się z pojęciem niemożliwości i spróbowali, poprzez symboliczną przestrzenną instalację, wyrazić istotę swoich zmagań w architekturze. Krakowski obiekt został zaprojektowany przez prof. Dariusza Kozłowskiego. Według niego „architektura to budowanie rzeczy fikcyjnych tak, by wyglądały jak prawdziwe”. Tę maksymę wykorzystał, odwołując się do opowiadania Nieśmiertelny Jorge Luisa Borgesa. Zrealizował betonowy, symboliczny tron, idealną formę której jedynym przeznaczeniem jest podziwianie. Uroczyste otwarcie Obiektu Niemożliwego odbyło się 18 października 2019 roku.
Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Krakowie [GALERIA] Przed Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej stanął betonowy fotel, który odwołuje się do opowiadania Nieśmiertelny Borgesa. Autorem Obiektu Niemożliwego jest profesor Dariusz Kozłowski.