Architektura MuratorRealizacjePawilon Porsche w Wolfsburgu

Pawilon Porsche w Wolfsburgu

Pawilon Porsche to jedna z głównych atrakcji parku tematycznego Autostadt w Wolfsburgu. Wzniesiony według projektu HENN Architecture obiekt otrzymał nagrodę Metal w Architekturze 2015 przyznawaną przez Światowy Festiwal Architektury.

Pawilon Porsche w Wolfsburgu
Fot. © HG Esch
Pawilon Porsche
AutorzyHENN Architecture
Architektura krajobrazuWES Landschaftsarchitekten
Powierzchnia brutto:1,400 m²
Powierzchnia netto:1,045 m²
Powierzchnia ekspozycyjna: 400 m²
Projektmarzec 2011 - luty 2012
Realizacja:sierpień 2011 - maj 2012

Pawilon Porsche znajduje się na terenie otwartego w 2000 roku parku tematycznego Autostadt w Wolfsburgu. W centrum założenia rozplanowanego na obszarze 28 hektarów zbudowano osiem niewielkich budynków, których architektura ma wyrażać filozofię projektową poszczególnych producentów samochodów – oprócz Porsche prezentują się tu firmy Audi, SEAT, Škoda, Lamborhini, Premium Clubhouse i Volkswagen.

Obiekt położony jest przy jednej z głównych osi przebiegających przez teren parku i tworzy spójną całość z otaczającym go krajobrazem. Organiczną formę pawilonu tworzą płynne linie, a jego dynamiczna, rzeźbiarska sylweta nadwiesza się nad powierzchnią wody. Mierząc od wejścia zadaszenie wysunięte jest aż na 25 metrów.

Na pierwszy rzut oka pawilon wydaje się być jednolitą, odlaną z betonu muszlą. W rzeczywistości, podobnie jak w stosowanej w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym konstrukcji nadwozia, powłoki zewnętrzne obiektu przyjmują funkcję podtrzymujące. Wykonano je nie z betonu, a 620 arkuszy stali nierdzewnej zespawanych ze wzmacniającymi żebrami. Materiał wykorzystany na elewacji podkreśla wrażenie jednorodności elewacji, której wygląd zmienia się w zależności od światła i pogody.

Wnętrza oferują 400 m2 powierzchni wystawienniczej na dwóch poziomach, połączonych eliptyczną rampą. Zaprezentowano tu 25 modeli, pośród których znalazł się również najstarszy 356 Nr 1 z 1948 roku.

Pawilon otrzymał nagrodę Metal w Architekturze 2015 przyznawaną przez Światowy Festiwal Architektury.

Wodny Park Tychy projektu TKHolding Nowy park wodny w Tychach wytwarza energię również na potrzeby miasta. Przez pierwsze siedem miesięcy specjalne agregaty wyprodukowały jej 9234 MWh. Wytworzenie takiej ilości w elektrowni konwencjonalnej wymagałoby zużycia 3633 ton węgla.
Trzy realizacje i trzy projekty w finale World Architecture Festival 2019 Organizowany od 2008 roku World Architecture Festival to wciąż jedna z najgłośniejszych i najbardziej promowanych międzynarodowych imprez architektonicznych. W tym roku wśród 534 projektów i realizacji na tzw. krótkiej liście znalazło się tylko 6 z Polski.
Architectural Photography Awards 2018 – Polak wśród finalistów międzynarodowego konkursu na najlepsze zdjęcie architektury Zdjęcie polskiego fotografa Pawła Paniczko przedstawiające Long Museum West Bund w Szanghaju znalazło się wśród 20 finalistów konkursu Architectural Photography Awards 2018 towarzyszącego 11. edycji World Architecture Festival. Do 30 listopada na wybrane fotografie może też głosować publiczność.
World Architecture Festival 2017 Szacuje się, że podczas festiwali WAF i INSIDE halę Berlin Arena odwiedziło ponad 2000 architektów i dizajnerów z całego świata. Nominowanych projektów było aż 512, w ramach WAF oceniano je w 32 kategoriach, a w ramach INSIDE – w 9. Prezentacjom architektów i projektantów przyglądało się 93 sędziów. Warto dodać, że w kategorii Higher Education & Research jednym z jurorów był polski architekt Robert Konieczny, laureat poprzedniej edycji WAF („A-m” 1/2017) – relacja Jakuba Figla i Filipa Kurasza.
World Architecture Festival 2017: zwycięzcy wszystkich kategorii Dobiegła końca tegoroczna edycja festiwalu World Architecture Festival, odbywająca się w Berlinie. Za projekt roku jury uznało odbudowę wioski Guanming w Chinach, obróconej w gruz po trzęsieniu ziemi w 2014. W tym roku nie nagrodzono żadnych realizacji z Polski.
Przełomy Najlepszym Budynkiem Świata 2016 roku Centrum Dialogu Przełomy projektu KWK Promes zdobyło prestiżowy tytuł The World Building of the Year 2016 na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie.