Architektura MuratorRealizacjePawilon z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej

Pawilon z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej

W zeszłym roku Narodowy Instytut Audiowizualny we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej ogłosił międzynarodowy konkurs na Pawilon, który miałby być widocznym znakiem naszego przewodnictwa w Europie. Studio Eliassona pokonało w tych zawodach 6 innych pracowni, między innymi biura medusagroup i Centralę. W ten sposób wiemy już, skąd przychodzi Maszyna wyobraźni; przybywa z wymiarów polskich ambicji politycznych i artystycznego marketingu - pisze Stach Szabłowski w listopadowym numerze „A-m”

fotka z /zdjecia/DSC02414.JPG

Your Reality Machine - Maszyna Twojej Rzeczywistości łamie konwencjonalne postrzeganie otoczenia, w którym się znajdzie, będąc jednocześnie łatwym do zapamiętania znakiem przestrzennym, zmysłowym i rzeźbiarskim w formie. Pod koniec ubiegłego roku Narodowy Instytut Audiowizualny i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ogłosiły zamknięty konkurs na projekt pawilonu artystycznego. Wzięło w nim udział 7 pracowni architektonicznych i artystów: Centrala Grupa Projektowa, Medusa Group i KWK Promes z Polski, FRPO Rodriguez & Oriol Architekture/Landscape z Hiszpanii, Tobias Putrih/MOS ze Słowenii, chilijskie studio Pezo & von Ellrichshausen Arquetictos oraz studio artysty i projektanta Olafura Eliassonaz Berlina.

Wygrał projekt Your Reality Machine Olafura Eliassona. Jury uznało, że pawilon Eliassona pobudza wyobraźnię, tworząc przyjazną dla użytkowników przestrzeń oraz łamie konwencjonalne postrzeganie otoczenia, w jakim się znajdzie. Ma zmysłową, rzeźbiarską formę, stworzy czytelny i łatwy do zapamiętania znak przestrzenny, pobudza wyobraźnię.

Związki Olafura Eliassona z Warszawą sięgają 2009 roku. Artysta wziął udział w długofalowym projekcie Park Rzeźby na Bródnie, w organizację którego włączyło się Muzeum Sztuki Nowoczwsnej. Rzeźba - Negative Glacier Kaleidoscope - to kalejdoskop o wadze ponad 300 kilogramów, w formie szczeliny w ziemi, w którą wpadła spadająca z nieba gwiazdka. Delikatne podświetlenie wnętrza kalejdoskopu sprawia, że najpiękniej wygląda on po zmroku i w pochmurne dni. Wszelkie zjawiska atmosferyczne – deszcz, śnieg czy grad - również zmieniają percepcję pracy Eliassona. Na powierzchni zbiera się dodatkowa warstwa wody potęgująca wrażenie podziemnej, geometrycznej jaskini. Odwrócony kalejdoskop lodowy - jest jednym z charakterystycznych dzieł islandzkiego artysty, nawiązujących zarówno do naturalnych zjawisk i fenomenów przyrodniczych, jak i do technologicznych wynalazków.

Duński artysta znany jest ze swojego interdyscyplinarnego podejścia do tworzonych projektów. Jego studio zatrudnia fizyków, optyków, architektów, meteorologów, a nawet dwóch kucharzy. To dzięki ich skumulowanej wiedzy możliwe były tak z pozoru karkołomne realizacje jak wodospad spływający do rzeki Hudson z mostu East River czy sztuczny zachód słońca w Hali Turbin londyńskiej Tate Modern. Eliasson rozszczepia światło, tworzy pryzmaty, w pracy artystycznej wykorzystuje wiatr, wodę, lód. Tworzy równoległe przestrzenie za pomocą sekwencji lustrzanych odbić. Jest też zaciekłym wrogiem elitarnego podejścia do sztuki, czego jest również forma warszawskiego pawilonu: ogromna, ale jednocześnie lekka konstrukcja czerwono-białego projektu zapraszająca do uczestnictwa w kulturze i życiu społecznym.

Pawilon pozostanie na skwerze do końca grudnia 2011, zaś już w październiku będą się tam odbywać wydarzenia trzeciej edycji festiwalu projektowania miejskiego Warszawa w Budowie organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Pawilon odsłonił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski 6 września 2011.


Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.