Pawilony festiwalowe na krakowskim Kazimierzu

i

Autor: Archiwum Architektury Widok od ulicy Dajwór, w głębi Stara Synagoga. Zdjęcie dzięki uprzejmości BudCud

Pawilony festiwalowe na krakowskim Kazimierzu

2015-10-29 10:39

Pawilony, które w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej stanęły na zaniedbanym skwerze w sercu krakowskiego Kazimierza miały służyć zarówno turystom, jak i okolicznym mieszkańcom.

Nazwa obiektuKwartał FKŻ – tymczasowe pawilony festiwalowe
Adres obiektuKraków, ul. Dajwór
AutorzyBudCud, architekci Agata Woźniczka, Mateusz Adamczyk
Generalny wykonawcaNowBud, Jan Nowak
InwestorFestiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie
Powierzchnia użytkowa133.0 m²
Kubatura217.0 m³
Projektkwiecień - maj 2015
Data realizacji (koniec)2015
Koszt inwestycji70 000 PLN

Założenia autorskie

Tematem przewodnim 25. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie był Kwartał, rozumiany jako tradycyjna dzielnica diaspory żydowskiej. Szukając inspiracji dla tymczasowej formy przestrzennej, która w ramach festiwalu miała stanąć na Kazimierzu, zauważyliśmy, że na strukturę tej części miasta składają się różne typologie placów i skwerów, niestety obecnie w większości funkcjonujących jako parkingi.

Jednym z takich miejsc jest trawiasty skwer przy ulicy Dajwór. Bliskość ulicy Szerokiej, głównego traktu Kazimierza, a także występujące tu naturalne nachylenie sprawiły, że potencjał działki wydał nam się ogromny. Dlatego to tam zasymulowaliśmy nową przestrzeń publiczną, nadając jej proste ramy, które mieszkańcy oraz turyści mogli wypełniać swoją aktywnością. Trzy pawilony, mieszczące bibliotekę społeczną, kawiarnię i studio graficzne, ustawiliśmy wokół zadaszonego placu. Całość uzupełniliśmy rampami i schodami, by przestrzeń była elastyczna, wielofunkcyjna oraz otwarta. Wierzymy, że nawet tymczasowe zagospodarowanie tego skweru może sprawić, że stanie się on bardziej publiczny.