Architektura MuratorRealizacjePawilony festiwalowe na krakowskim Kazimierzu

Pawilony festiwalowe na krakowskim Kazimierzu

Pawilony, które w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej stanęły na zaniedbanym skwerze w sercu krakowskiego Kazimierza miały służyć zarówno turystom, jak i okolicznym mieszkańcom.

Pawilony festiwalowe na krakowskim Kazimierzu
Widok od ulicy Dajwór, w głębi Stara Synagoga. Zdjęcie dzięki uprzejmości BudCud
Kwartał FKŻ – tymczasowe pawilony festiwaloweKraków, ul. Dajwór
AutorzyBudCud, architekci Agata Woźniczka, Mateusz Adamczyk
Generalny wykonawcaNowBud, Jan Nowak
InwestorFestiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie
Powierzchnia użytkowa133.0 m²
Kubatura217.0 m³
Projektkwiecień - maj 2015
Data realizacji (koniec)2015
Koszt inwestycji70 000 PLN

Założenia autorskie

Tematem przewodnim 25. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie był Kwartał, rozumiany jako tradycyjna dzielnica diaspory żydowskiej. Szukając inspiracji dla tymczasowej formy przestrzennej, która w ramach festiwalu miała stanąć na Kazimierzu, zauważyliśmy, że na strukturę tej części miasta składają się różne typologie placów i skwerów, niestety obecnie w większości funkcjonujących jako parkingi.

 

Jednym z takich miejsc jest trawiasty skwer przy ulicy Dajwór. Bliskość ulicy Szerokiej, głównego traktu Kazimierza, a także występujące tu naturalne nachylenie sprawiły, że potencjał działki wydał nam się ogromny. Dlatego to tam zasymulowaliśmy nową przestrzeń publiczną, nadając jej proste ramy, które mieszkańcy oraz turyści mogli wypełniać swoją aktywnością. Trzy pawilony, mieszczące bibliotekę społeczną, kawiarnię i studio graficzne, ustawiliśmy wokół zadaszonego placu. Całość uzupełniliśmy rampami i schodami, by przestrzeń była elastyczna, wielofunkcyjna oraz otwarta. Wierzymy, że nawet tymczasowe zagospodarowanie tego skweru może sprawić, że stanie się on bardziej publiczny.

Zagranica – wykład pracowni architektonicznej BudCud W ramach cyklu wykładów "Architektura w Wozowni" Agata Woźniczka i Mateusz Adamczyk z pracowni BudCud opowiedzą o tym, czym jest dla nich projektowanie oraz jak starają się przekraczać tradycyjnie pojmowane granice architektury.
BudCud na urlopie – Zrób To (wszystko) Sam Już 1 lipca rozpoczyna się kolejna edycja festiwalu BASK. Z tej okazji biuro BudCud uruchamia we Wrocławiu plenerową pracownię. Wspólnie z architektami zaprojektuj mieszkanie dla rodziny Basków z San Sebastian, siostrzanej Europejskiej Stolicy Kultury 2016!
Miejscy aktywiści w natarciu. Oddolne inicjatywy w przestrzeni publicznej W Polsce wysyp oddolnych inicjatyw i różnego rodzaju akcji w przestrzeni miejskiej trwa od ponad dekady. Inicjatorami zmian coraz częściej stają się organizacje pozarządowe, nieformalne ruchy miejskie oraz architekci. Przykładem zaangażowania tych ostatnich jest Skwer Sportów Miejskich w Warszawie
Miasto tysiąca pomostów. BudCud zwycięzcą konkursu na rewitalizację zbiornika wodnego w Woroneżu Krakowska pracownia BudCud zdobyła pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie ideowym na opracowanie strategii rewitalizacji zbiornika wodnego w Woroneżu. Zwycięska koncepcja zakłada stworzenie eko-nabrzeża, które stanie się nowym wielofunkcyjnym centrum miasta
Park Tysiąclecia w Zielonej Górze. Rewitalizacja i nowe funkcje Krakowska pracownia architektoniczna BudCud przygotowała projekt rewitalizacji Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze; konsultacje społeczne pomogły w określeniu nowych funkcji parku i wyborze mebli miejskich, które się w nim pojawią
Projekt pracowni BudCud w finale konkursu na zagospodarowanie kijowskich wysp Przygotowana przez BudCud koncepcja ekologicznego zagospodarowania kijowskich wysp znalazła się wraz z siedmioma innymi projektami w ścisłym finale otwartego międzynarodowego konkursu  “CONCEPT OF RESERVATION AND DEVELOPMENT OF KYIV ISLANDS"