Prototyp budynku stanął w Warszawie przy ul. Rektorskiej 4, tuż obok Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. Jest otwarty dla potencjalnych klientów, którzy chcieliby zakupić taki innowacyjny obiekt. Budynek kosztuje ok. 100 tys. złotych i dostarczany jest do nabywcy w kontenerze. Za jego projekt odpowiada polski startup Solace, założony przez architektów Piotra Pokorskiego i Pawła Kryńskiego oraz Natalię Struzik i Barta Głowackiego. Powierzchnia obiektu wynosi 35 m2, ale dzięki antresoli do dyspozycji mieszkańców jest 45 m2. Założenia projektowe budynku Solace miały na celu wytworzenie domu dostępnego dla wielu ludzi. Zależało nam, aby wszystkie elementy były potrzebne i przemyślane – od materiałów, przez proces produkcji, składania na działce inwestora do wieloletniego użytkowania. Dzięki temu dom Solace jest produktem gotowym do zaimplementowania dla każdego, komu zależy na środowisku i oszczędnościach – mówi architekt Piotr Pokorski, współautor Solace House.
Minimalna wielkość działki potrzebnej do wzniesienia domu wynosi 195 m², a realizację można rozpocząć bez pozwolenia na budowę. Budynek generuje przy tym więcej energii niż zużywa. Całość wykonana jest z drewna, a na dachu zamontowano panele fotowoltaiczne, które sprawiają, że dom jest całkowicie samowystarczalny energetycznie. Konstrukcja opiera się na płycie MFP wypełnionej pianą poliuretanową. Na pokrycie elewacji budynku pokazowego wybrano stalową blachę i szalówkę z modrzewia syberyjskiego. Naszą ideą ma być najtańszy w Europie budynek mieszkalny wysokiej jakości, bezemisyjny, neutralny węglowo, plusenergetyczny i samowystarczalny, będący w 80% gotowy do recyklingu – dodaje Pokorski. Wszystkie elementy obiektu, zgodnie z założeniami, przyjechały w jednym transporcie. Ich montaż trwał zaledwie 24 godziny. Wykończenia elewacyjne zrealizowano w ciągu czterech dni, a następnie zainstalowane zostały moduły fotowoltaiczne oraz system zarządzania produkcją i konsumpcją energii elektrycznej.
Projektanci zaprosili do udziału w przedsięwzięciu wiele firm, które przyczyniły się nie tylko do wyprodukowania prefabrykatów, ale także do zagospodarowania przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz budynku. Warto podkreślić, że dzięki najwyższej klasy termoizolacji oraz wydajnym urządzeniom kontrolującym temperaturę prezentowany na terenie politechniki dom jest całoroczny. Polski startup wspiera Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej, a projektowi patronuje Miasto Stołeczne Warszawa. Dom na terenie głównego kampusu politechniki będzie można oglądać do 2020 roku, w tygodniu od 9.00 do 17.00, a w godzinach późniejszych i w weekendy po wcześniejszym umówieniu wizyty. Więcej informacji tu.