Architektura MuratorRealizacjePrzebudowa poddasza kamienicy w Gliwicach autorstwa biura Dyrda Fikus Architekci

Przebudowa poddasza kamienicy w Gliwicach autorstwa biura Dyrda Fikus Architekci

To jedna z najnowszych realizacji pracowni Dyrda Fikus Architekci. Zastosowane przez autorów materiały, kolory i faktury miały jedynie stanowić tło dla istniejącej konstrukcji dachu. Projekt zdobył jedną z głównych nagród w tegorocznej odsłonie konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego.

Przebudowa poddasza kamienicy w Gliwicach autorstwa biura Dyrda Fikus Architekci
Przebudowa poddasza kamienicy w Gliwicach, proj. Dyrda Fikus Architekci; fot. Jakub Certowicz

Katowicka pracownia Dyrda Fikus Architekci ma na koncie wiele nagradzanych realizacji, w tym słynny już Dom w Lublińcu, uznany za Najlepszy Budynek Jednorodzinny w VIII edycji organizowanego przez redakcję „Architektury-murator” konkursu Życie w Architekturze. Najnowszy projekt biura również został doceniony. Przebudowa poddasza kamienicy w Gliwicach ich autorstwa zwyciężyła w kategorii Wnętrza w tegorocznej odsłonie konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego.

Czytaj też: Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 – wyniki konkursu |

Mieszkanie zaprojektowane zostało dla pary bez dzieci, która postanowiła przeprowadzić się z osiedla domów jednorodzinnych do zabytkowej kamienicy w ścisłym centrum miasta. Niewątpliwym wyróżnikiem przestrzeni, która wcześniej była nieużytkowym strychem, jest drewniana więźba dachowa. Liczne słupy, belki, zastrzały i miecze tworzą efektowny układ konstrukcyjny, stanowiący główną inspirację dla projektu – mówi Marta Dyrda.

Przebudowa poddasza kamienicy w Gliwicach autorstwa biura Dyrda Fikus Architekci
Przebudowa poddasza kamienicy w Gliwicach, proj. Dyrda Fikus Architekci; fot. Jakub Certowicz

W ten gąszcz drewnianych elementów architekci wstawili dwupoziomowy, rzeźbiarski trzon. Skrywa on pomieszczenia pomocnicze (na dole – łazienkę, na górze – garderobę), zespół trzech istniejących kominów i rozbudowany system instalacji technicznych. Zaprojektowana struktura nie ingeruje w istniejący układ więźby dachowej. Dystansuje się od niej, czym podkreśla jej nadrzędną wartość dla projektowanego wnętrza. Wewnętrzny trzon wraz z więźbą dachową to ponadto duży plac zabaw dla kilku kocich domowników – tłumaczy Radek Fikus.

Mieszkanie ma plan otwarty. Wyjątkiem jest pomieszczenie gospodarcze, które umieszczono w charakterystycznym narożniku. Ustawienie i geometria trzonu wraz z istniejącym układem drewnianych elementów prowadzą do powstania niejednoznacznej, płynnej przestrzeni, którą wykorzystaliśmy na podstawowe funkcje mieszkalne – opowiada Marta Dyrda.

Przebudowa poddasza kamienicy w Gliwicach autorstwa biura Dyrda Fikus Architekci
Przebudowa poddasza kamienicy w Gliwicach, proj. Dyrda Fikus Architekci; fot. Jakub Certowicz

Nowym elementem jest też przeszklony taras, który formą nawiązuje do istniejącego wykuszu. Dopełnieniem wnętrza będą elementy ruchome, dodawane wraz z upływem czasu przez właścicieli.

Zastosowane materiały, kolory i faktury mają stanowić tło dla istniejącej konstrukcji dachu. W mieszkaniu dominują biele i szarości, które kontrastują z naturalnym kolorem drewna więźby dachowej. Ciemniejszym kolorem i porowatą fakturą wyróżniono wewnętrzny trzon. Pozostała część mieszkania utrzymana jest w jaśniejszych barwach i gładkich powierzchniach. Wyjątek stanowi łazienka, której wnętrze zaskakuje bardziej intensywnym kolorem.

Przebudowa poddasza kamienicy w Gliwicach autorstwa biura Dyrda Fikus Architekci
Przebudowa poddasza kamienicy w Gliwicach, proj. Dyrda Fikus Architekci; fot. Jakub Certowicz
Wnętrze domu w Katowicach projektu biura 8486 W projekcie wnętrza architekci połączyli elementy na pozór do siebie nie pasujące, tworząc niepowtarzalną kompozycję materiałów, kolorów oraz form. Realizacja zdobyła nagrodę za najlepszy projekt wnętrzarski w tegorocznym konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego.
Wnętrze Roku SAW: najlepsze realizacje według Stowarzyszenia Architektów Wnętrz Znamy wyniki konkursu na najlepsze projekty wnętrzarskie zrealizowane w latach 2015-2018. Jury oceniało realizacje w dwóch kategoriach: wnętrze publiczne i mieszkalne.
Architekt Wnętrz – pobierz nowe wydanie! W najnowszym wydaniu magazynu „Architekt Wnętrz” m.in. prezentacja niecodziennej adaptacji XIV-wiecznego kościoła w Gironelli, rozmowa z projektantką Mają Ganszyniec, trendy w projektowaniu przestrzeni komercyjnych.
Szkoła dla ukraińskich dzieci projektu xystudio Szkoła dla dzieci z Ukrainy urządzona w biurowcu myhive Mokotów Two według projektu xystudio funkcjonuje już ponad miesiąc. Prezentujemy pierwsze zdjęcia realizacji.
Wnętrze Roku SAW 2022: startuje II edycja konkursu na najlepsze projekty wnętrzarskie Rusza II edycja konkursu Wnętrze Roku SAW. Jurorzy wyłonią najlepsze wnętrza prywatne i publiczne z lat 2019-2022. „Architektura-murator” po raz kolejny jest patronem medialnym konkursu.
Projekt WYWIAD: Roland Stańczyk o istocie zawodu architekta wnętrz Rolą architekta jest stworzenie ramy, którą mieszkańcy będą wypełniać swoimi pragnieniami, swoją osobowością, swoimi zainteresowaniami. Jeżeli podejmuje się decyzje za innych, trzeba to robić niezwykle odpowiedzialnie – przestrzega Roland Stańczyk. Prezentujemy nowy odcinek z realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz cyklu „Projekt WYWIAD”. Tym razem bohaterem materiału jest architekt Roland Stańczyk, założyciel pracowni RS Studio Projektowe.
Pierogarnia Syrena Irena: nowa realizacja biura Projekt Praga Syrena Irena to nowy warszawski lokal z pierogami i... wódką. Ton eklektycznym wnętrzom nadają minimalistyczne grafiki od Mamastudio. Ta nawiązująca do stylistyki lat 60. identyfikacja stała się inspiracją dla architektów z pracowni Projekt Praga.
Mieszkanie Kos w Poznaniu: apartament z przestrzenią do pracy Apartament zlokalizowany na trzecim piętrze budynku w centrum Poznania powstał w wyniku połączenia dwóch mieszkań. Projekt zakładał zaprojektowanie wnętrza w taki sposób, by możliwe było połączenie funkcji mieszkalnej z przestrzenią do pracy.