Przedszkole integracyjne w Górze Kalwarii

i

Autor: Archiwum Architektury Przedszkole integracyjne w Górze Kalwarii, proj. RYSY Architekci; fot. Piotr Krajewski

Przedszkole integracyjne w Górze Kalwarii

2018-08-10 19:59

Głównym założeniem architektów było otwarcie budynku na otoczenie i zapewnienie dużej ilości naturalnego światła we wnętrzach. Zaprojektowali przedszkole o modułowej formie, świetnie wkomponowane w heterogeniczny krajobraz miejscowości.

Nazwa obiektuPrzedszkole integracyjne
Adres obiektuGóra Kalwaria, ul. Józefa Bema
AutorzyRYSY Architekci, architekci Rafał Sieraczyński, Sebastian Bocian, Ligia Krajewska, Bartłomiej Gasparski, Urszula Michalska
KonstrukcjaMarcin Karczmarczyk, Tadeusz Raczkiewicz, Anna Kurek
InstalacjeWojciech Raczkiewicz, Krystyna Żółkiewska, Mieczysław Babiuch, Mirosław Babiuch
Generalny wykonawcaREM-BUD-I
InwestorUrząd Gminy Góra Kalwaria
Data realizacji (początek)2015
Data realizacji (koniec)2016

Parterowy budynek z częścią przeznaczoną dla 6 oddziałów przedszkolnych oraz część żłobkową dla 20 dzieci zaprojektowała pracownia RYSY Architekci. Obiekt wybudowano na poziomie dróg dojazdowych i chodników, a dodatkowo wyposażono w rampę prowadzącą do ogrodu, by był w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Bryła została ukształtowana poprzez zestawienie powtarzających się sekcji wzdłuż głównej, zakrzywionej osi wschód-zachód, dzielącej zespół na część północną i południową. Pozwoliło to na połączenie wszystkich sal z korytarzem oraz zapewnienie bezpośredniego dostępu do tarasów i ogrodów dla każdego oddziału. Schodkowe, parterowe moduły z zakrzywionym dachem nawiązują do sąsiedniej zabudowy, a liczne przeszklenia nie tylko zapewniają dużą ilość naturalnego światła we wnętrzach, ale też stały kontakt użytkowników z otaczającą zielenią. Naturalne drewno oraz biel ścian tworzą neutralne tło dla barwnego świata dzieci, pełnego zabawek i materiałów do nauki.