Architektura MuratorRealizacjePrzedszkole Mali odkrywcy w Chróścicach

Przedszkole Mali odkrywcy w Chróścicach

Realizacja wrocławskich architektów jest świetnym przykładem design thinking, czyli wykorzystania w jednym projekcie zintegrowanej, specjalistycznej wiedzy z wielu dziedzin

Przedszkole w Chróścicach
Przedszkole Mali odkrywcy w Chróścicach. Fot. Stanisław Zajączkowski, dzięki uprzejmości pracowni PORT Józef Franczok, Marcin Kolanus
Przedszkole Mali OdkrywcyChróścice, ulica Szkolna 11
Architektura wnętrzPORT Józef Franczok, Marcin Kolanus
Generalny wykonawcaOpex S.A.
InwestorGmina Dobrzeń Wielki
Powierzchnia terenu4277.0 m²
Powierzchnia zabudowy566.0 m²
Powierzchnia użytkowa657.0 m²
Powierzchnia całkowita871.0 m²
Kubatura4325.0 m³
Projekt (data)2012-2013
Data realizacji (początek)2013
Data realizacji (koniec)2014
Koszt inwestycjinie podano

Biuro pracowni PORT to nie tylko miejsce, gdzie powstają projekty architektoniczne, ale też spotykają się w nim na zasadach co-workingu ludzie o różnych pasjach. Można tu wykonać model, malować, rysować lub uczestniczyć w warsztatach ceramicznych.

Jedną z ostatnich realizacji wrocławskiego studia była przebudowa dawnej szkoły na potrzeby przedszkola. Gmach wybudowany został w latach 70. XX wieku na obrzeżach dużej wsi Chróścice w gminie Dobrzeń Wielki koło Opola. Przed kilkoma laty, ze względów demograficznych został zamknięty. Gdy gmina ogłosiła przetarg wytyczne inwestora ograniczały się jedynie do adaptacji obiektu do nowych potrzeb. Zwycięzcy przekonywali jednak, że funkcja to nie wszystko, a do projektu należy podejść kompleksowo. Prezentując nowatorskie przedszkola zrealizowane w europejskich miastach, zwracali uwagę jak ważne są funkcjonalne wnętrza, kolorystyka, detal i pomysł na zagospodarowanie terenu.

Dobra współpraca z inwestorem zaowocowała projektem charakteryzującym się śmiałymi i nietypowymi rozwiązaniami. Zrezygnowano z naiwnych stylizacji na dziecięcą twórczość, dosłowności przekazu i banalności skojarzeń. Udało się przetransponować zdobytą wiedzę pedagogiczno-psychologiczną na język architektury. Realizacja jest świetnym przykładem design thinking, czyli wykorzystania w jednym projekcie zintegrowanej wiedzy z wielu dziedzin.

Przedszkole w Chróścicach
Przedszkole Mali odkrywcy w Chróścicach. Fot. Stanisław Zajączkowski, dzięki uprzejmości pracowni PORT Józef Franczok, Marcin Kolanus

Funkcjonalnie w budynku niewiele się zmieniło. Dawne sale lekcyjne zamieniono na sale zabaw, nawet układ wejścia czy korytarzy pozostał ten sam. Cały efekt tworzy jego nowa estetyka, stonowane kolory i przemyślane oświetlenie.

Przedszkole ma trzy oddziały, w których bawi i uczy się około 75 dzieci. Mają one do dyspozycji oddzielną jadalnię, salę wielofunkcyjną (w miejscu dawnej sali gimnastycznej) i pokój pracy indywidualnej. Pierwszym wrażeniem oglądającego obiekt jest konsekwencja w stosowaniu koloru. Epoksydowa posadzka, ściany i sufit korytarzy są w całości białe. Kolor zastosowano jedynie w pomieszczeniach: od stonowanych, ale jednocześnie wyrazistych barw w salach do ostrych nasyconych odcieni w toaletach. Czarno-biała jadalnia to jedyne miejsce, gdzie figuratywnie przedstawiono zwierzęta. Krowa, koza i ważka zostały wycięte z czarnej ściany, pozostały po nich białe kształty, a ich kontury powędrowały na białą ścianę obok.

Z kolei sala wielofunkcyjna, za pomocą zasłon przesuwanych na napęd elektryczny, w ciągu minuty zmienia się w przytulną sypialnię oddzieloną białą, półprzeźroczystą tkaniną, otulającą dziecinne leżaczki. Na parterze rozplanowano przestrzenie dla najmłodszej i średniej grupy. Dzięki ścianie z szyb klejonych i bezramowym skrzydłom drzwiowym pomieszczenia te otwarte są wizualnie na korytarz. Sale zajęciowe zaś uatrakcyjniono półotwartymi, kolorowymi niszami, które dzieci mogą wykorzystywać według własnej inwencji. Barwna ściana kryje za sobą małą toaletę i system wnęk, gdzie można się ukryć albo coś schować. Grupa starszaków ma purpurową salę na piętrze. Tam bardziej samodzielnie dzieci kreują świat „małego odkrywcy”. Wewnątrz zbudowano kubiki z płyty melaminowej imitujące domki.

Przedszkole w Chróścicach
Przedszkole Mali odkrywcy w Chróścicach. Fot. Stanisław Zajączkowski, dzięki uprzejmości pracowni PORT Józef Franczok, Marcin Kolanus

Wnętrza przedszkola to pierwszy etap inwestycji. W planach jest także projekt zagospodarowania terenu autorstwa PORT. Znajdą się tam: ogrody edukacyjne i leśne ze skrzyniami na zioła i rośliny jadalne, rabaty przedszkolaka, karmniki dla ptaków, krzewy dla motyli, amfiteatr, nietypowy ogród zabaw z mokrą piaskownicą. Kiedy realizacja zostanie zakończona będzie można powiedzieć, słowami architektów, że w małej miejscowości pod Opolem dzieci odkrywają świat. Zdobywają wiedzę o naturze, przyrodzie, ekologii. O kulturze i architekturze, a nauczyciele pomagają im tylko pogłębiać wiedzę i umiejętności.

10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2018 roku [WIDEO] Polska architektura staje się coraz bardziej rozpoznawalną marką, a rodzimi projektanci są coraz częściej doceniani w międzynarodowych konkursach i plebiscytach. Co pod tym względem przyniesie nam nadchodzący rok? Prezentujemy 10 wyczekiwanych od dawna realizacji, które mają być oddane do użytku w 2018 roku.
Architektki – promocja książki oraz spotkanie z Martą Leśniakowską i Ewą Kuryłowicz Nakładem wydawnictwa EMG właśnie ukazała się książka „Architektki” poświęcona sześciu projektantkom, które wywarły znaczący wpływ na polską architekturę. Z tej okazji w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki odbędzie się spotkanie promujące publikację z udziałem m.in. Marty Leśniakowskiej i Ewy Kuryłowicz.
Afrykarium we Wrocławiu Prosty, obłożony czarnym corianem budynek o kubaturze 184 000 m3 stanąć miał w jednej osi ze znajdującą się nieopodal Halą Stulecia, co groziło skreśleniem zabytkowego obiektu z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Największym wyzwaniem dla autorów było więc wpisanie go w historyczny kontekst, ale także zapewnienie szczelności posadowionej w wodzie części podziemnej i wykonanie dachu o rozpiętości dochodzącej do 43 metrów – o realizacji piszą Dorota i Mariusz Szlachcicowie oraz Maciej Minch.
Elastyczny sześcian Autorzy rozbudowy Zachęty o kilkanaście lat wyprzedzili projektantów paryskiego Centrum Pompidou. Ruchome elementy miały zapewnić elastyczność i zmienność przestrzeni.
Garaż ze spiralnymi rampami przy Woronicza. Pierwszy wielopoziomowy garaż w Warszawie Wielopoziomowy garaż przy ulicy Woronicza w Warszawie z 1958 roku to pierwsza tak nowoczesna realizacja zaplecza motoryzacji w Polsce.
Obserwatorium na Śnieżce O unikalności obserwatorium na Śnieżce decydują awangardowa forma, kojarząca się z UFO, i wyjątkowa, bardzo komplikująca realizację, lokalizacja - 1602 metry n.p.m. O obserwatorium na Śnieżce w cyklu Pierwsze w Polsce pisze Łukasz Wojciechowski.