Architektura MuratorRealizacjePrzedszkole w Kłodawie

Przedszkole w Kłodawie

Zaletą nowo powstałego budynku jest wpisanie w lokalny kontekst i udany dialog elewacji z otoczeniem – o realizacji ANTA Architekci pisze Katarzyna Gucałło.

Przedszkole w Kłodawie
Przedszkole w Kłodawie, proj. ANTA Architekci; fot. Przemysław Turlej

Wieś Kłodawa, położona przy granicy Gorzowa Wielkopolskiego w województwie lubuskim, w ciągu ostatnich 20 lat trzykrotnie zwiększyła liczbę mieszkańców. Gorzowianie chętnie przenoszą się do domów jednorodzinnych wznoszonych na bogatych w lasy terenach rozłożonych wokół jeziora Kłodawskiego. Obecnie we wsi mieszka blisko 3200 osób, co stanowi ponad jedną trzecią ludności gminy.

W lutym 2020 roku w Kłodawie oddano do użytku budynek Gminnego Centrum Kultury. W odległości 400 m od niego pod koniec sierpnia 2021 roku uroczyście otwarto nowe gminne przedszkole wraz ze żłobkiem. W poprzedniej lokalizacji z trudem mieściło się pięć grup przedszkolaków. Żłobka zaś do tej pory w gminie nie było. W nowym budynku w siedmiu oddziałach przedszkolnych i dwóch żłobkowych znalazło się miejsce dla 225 dzieci.

Teren, na którym powstała inwestycja, znajduje się pomiędzy wciąż rozbudowującym się osiedlem domów jednorodzinnych a ponadstuletnimi zabudowaniami gospodarczymi dawnego folwarku Kladow, dziś zajmowanego przez kilka przedsiębiorstw handlowo-usługowych. Bryłę mocno zróżnicowano, by parterowy obiekt o powierzchni ponad 2600 m² wpisać w skalę wiejskiej zabudowy. Każda z 9 sal, w których przebywają dzieci, znalazła się w wysuniętym z głównej bryły białym „domku” ze skośnym, jednospadowym dachem. Łączniki pomiędzy salami są nieco niższe i wycofane względem głównej elewacji. Znajdują się w nich łazienki i magazyny podręczne.

Tagi:
Przedszkole w Jemielnicy Ujmująco prosty projekt przedszkola i żłobka na Opolszczyźnie podkreślają zastosowane materiały wykończeniowe oraz drewniana kolumnada – o nowej realizacji ch+ architekci pisze Oskar Grąbczewski.
Przedszkole i szkoła w Opolu Charakter wnętrz obiektów buduje relacja z połaciami spadzistych dachów, wprowadzone betonowe elementy i odsłonięcie ceglanej konstrukcji. O nowej realizacji pracowni PORT pisze Hubert Trammer.
Wyniki konkursu na projekt biblioteki i przedszkola w Józefowie Poznaliśmy wyniki konkursu na opracowanie projektu miejskiej biblioteki i przedszkola w Józefowie. Zwyciężyła pracownia Regio z Warszawy.
Energoefektywne przedszkole w Michałowicach: wyniki konkursu SARP Gmina Michałowice oraz warszawski oddział SARP rozstrzygnęły konkurs na projekt energoefektywnego przedszkola w Michałowicach. Jury najwyżej oceniło dwa projekty: pracowni 2pm oraz zespołu Alicji Rudowskiej, Pameli Krzyszczak i Martyny Dryś.
Przedszkole w Regułach projektu M.O.C. Architekci Kompleks społeczno-edukacyjny z przedszkolem i ogólnodostępnymi przestrzeniami publicznymi projektu katowickiej pracowni M.O.C. Architekci w przyszłości tworzyć ma centralną strefę podwarszawskiej gminy  Michałowice.
Przedszkole Kobro: w Łodzi powstanie przedszkole projektu Katarzyny Kobro Łódzka ASP dysponuje już działką, na której powstanie funkcjonalistyczne przedszkole Kobro. Projekt na podstawie archiwalnych zdjęć makiety opracował zespół z Biura Architekta Miasta Łodzi.