Ratusz w Muszynie. XIX-wieczny? Nie, zbudowano go w czasie pandemii. W piwnicach – narzędzia tortur

Okazały XXI-wieczny ratusz w Muszynie wygląda, jakby powstał w XIX w. Odbudowany? Nie do końca, bo 150 lat temu stał tu skromny, drewniany budynek. Zbudowany od zera? Też nie, bo pod ziemią kryją się zachowane piwnice. Można tu wziąć ślub albo obejrzeć wystawę poświęconą torturom. Prezentujemy tę nietypową inwestycję w cyklu „Metamorfozy na Plus”.

30 lat Architektury-murator. Gala w Bibliotece Narodowej, 21.11.2024

Spis treści

  1. Ratusz w Muszynie. XIX-wieczny styl galicyjski w XXI w.
  2. Odbudowa ratusza w Muszynie. Zmienił się cały rynek
  3. W odrestaurowanych piwnicach – skład wina i sala tortur
  4. Inne „Metamorfozy na Plus”. Zobacz najbardziej spektakularne przemiany!

Ratusz w Muszynie. XIX-wieczny styl galicyjski w XXI w.

Ratusz w Muszynie
Inwestor: Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna
Projektant: arch. Łukasz Krawontka
Wykonawca: konsorcjum firm Pabud z Brzeznej i Lsol z Nowego Sącza
Realizacja: 2019–2021

Choć ratusz w Muszynie wygląda jak budynek historyczny – albo takowego rekonstrukcja – w rzeczywistości w takiej formie nie istniał nigdy. Budynek ratusza, który stał w tym miejscu w XVII i XVIII w., spłonął w 1763 r. Na jego miejscu stanął skromny drewniany budynek, który przez pewien czas był ratuszem, później zaś karczmą, ale i on nie dotrwał do naszych czasów – rozebrano go w 1916 r. Od tamtej pory miejsce po budynku stało puste.

Dopiero w XXI w. władze Muszyny uznały, że pora na nowy budynek ratusza. Zamiast na współczesny budynek, zdecydowano się jednak na historyzm, a konkretnie na znany z Małopolski styl galicyjski. Jak podaje urząd miasta, to nawiązanie do innych podobnych budynków w całej Galicji oraz okazja do stworzenia „harmonijnego układu kompozycyjnego z otaczającymi go XX-wiecznymi kamieniczkami mieszczańskimi”. Pod współczesnym budynkiem zachował się okruch historii: relikty piwnic pamiętających jeszcze XVI w.

– W cyklu „Metamorfozy na Plus” prezentujemy przedsięwzięcia, dzięki którym zapomniane historyczne obiekty i wnętrza otrzymują drugie życie za sprawą pasjonatów, racjonalnych biznesmenów, rzetelnych samorządowców, czy wreszcie – niespokojnych dusz... Wszyscy oni ożywiają dzięki swoim wizjom dorobek umysłów i rąk pokoleń architektów, inwestorów i budowniczych, którzy na placu budowy zostawili przed laty nadzieję, że ich dzieło ucieszy w odległej przyszłości jeszcze niejedno oko...

Odbudowa ratusza w Muszynie. Zmienił się cały rynek

Rozpoczęte w 2015 r. badania archeologiczne na obszarze muszyńskiego rynku doprowadziły do odkrycia reliktów XVI-wiecznych, kamiennych piwnic, w których niegdyś przechowywano wina. Jedna z sal pełniła też funkcje więzienia. To nad tymi piwnicami stanął później XVII-wieczny, niezachowany ratusz murowany. Piwnice zasypano w 1916 r. przy okazji rozbiórki drewnianego ratusza, jednak ich pozostałości (już bez sklepień) dotrwały do XXI w.

Ich ponowne odkrycie i zbadanie było jednym z impulsów do budowy nowego ratusza. W 2018 r. władzom Muszyny udało się pozyskać blisko 13 mln zł dofinansowania na projekt „Rewitalizacja przestrzeni uzdrowiskowej centrum Muszyny”. Wartość całego projektu wyniosła ponad 20 mln zł. Udział finansowy w inwestycji miała także spółka Muszynianka sp. z o.o.

Ratusz w Muszynie nocą

i

Autor: UM Muszyna Ratusz w Muszynie nocą

Zakres realizacji inwestycji obejmował: (...) przebudowę nawierzchni płyty rynku, odrestaurowanie piwnic wraz z wykonaniem obiektu o funkcji kulturowej (Ratusz) uwzględniającego m.in. zagospodarowanie pomieszczeń pełniących funkcje muzealne, punktu poboru wody mineralnej, stylizowaną salę ślubów. (...) Rewitalizację ulicy Kościelnej, poprzez modernizację nawierzchni jezdni, chodnika, oświetlenia i kanalizacji burzowej

– podaje strona urzędu miasta.

Nowy budynek ratusza zaprojektowano jako nawiązujący bryłą do XIX-wiecznych budynków publicznych z rejonu Sądecczyzny. Projekt został zaakceptowany przez konserwatora zabytków. Nad jednokondygnacyjnymi piwnicami zaplanowano wysoki na prawie 12 m dwukondygnacyjny ratusz, wykonany w technologii żelbetowej, o powierzchni użytkowej 984,59 m². Obiekt nakryty został dachem o niewielkim spadku, otoczonym attyką. Budynek z zewnątrz pokryto tynkiem. Inwestycję zrealizowano w latach 2019–2021, częściowo w niełatwych pandemicznych warunkach, co przełożyło się na opóźnienie prac (pierwotnie miały zakończyć się w grudniu 2020 r.).

Znacznej przemianie uległa przestrzeń publiczna wokół obiektu. Przebudowano płytę rynku, wprowadzono nową zieleń, pojawiła się fontanna i rzeźby, wprowadzono małą architekturę (ławki, kosze, latarnie). Wyremontowano także jezdnię i chodniki ul. Kościelnej. Łącznie zmianami objęto obszar o powierzchni 1,61 ha.

W odrestaurowanych piwnicach – skład wina i sala tortur

Sam budynek ratusza pełni dziś przede wszystkim rolę atrakcji turystycznej, choć mieści się tu także sala ślubów, pełniąca również funkcje kulturalne. W budynku zlokalizowano małą pijalnię wody (z kranami wystającymi z rzeźbionych lwich głów), kawiarnię oraz pomieszczenia związane z obsługą turystów.

Ratusz w Muszynie w dniu otwarcia

i

Autor: powiat nowosądecki Ratusz w Muszynie w dniu otwarcia

Największe atrakcje można jednak znaleźć pod ziemią. W odrestaurowanych piwnicach umieszczono skład win oraz rekonstrukcję dawnej sali tortur. Inspiracją do jej stworzenia była odkryta pod ziemią sala więzienna z pozostałościami haków i łańcuchów.

Więźniowie przetrzymywani tu byli w surowych warunkach, siedząc na wilgotnym klepisku z rękami przykutymi nad głową. Niewielkie, ogrzewane pomieszczenie nad piwnicą pełniło zapewne funkcję „więzienia górnego”, które wykorzystywano w trakcie wstępnych przesłuchań

– podaje urząd miasta.

Dziś jednak te ponure ślady historii nikogo już raczej nie straszą – piwnice są odnowione i jasno oświetlone, a zrekonstruowane pomieszczenia więzienne skąpane są w blasku kolorowych lamp. Nowy budynek na muszyńskim rynku przyciąga turystów, a wokół niego toczy się aktywne życie miasta.

Oddaliśmy w ręce mieszkańców piękny budynek, ale także teren wokół niego. Turyści, kuracjusze będą mogli w pełni korzystać z uzdrowiskowych walorów tej miejscowości

– mówił podczas uroczystości otwarcia 11 czerwca 2021 r. marszałek Witold Kozłowski.

Inne „Metamorfozy na Plus”. Zobacz najbardziej spektakularne przemiany!

W naszym cyklu „Metamorfozy na Plus” odwiedzamy miejsca, w których współcześni wizjonerzy i inwestorzy przywracają do świetności dorobek swoich poprzedników. Do tej pory zwróciliśmy uwagę m.in. na takie obiekty jak odrestaurowane dworce kolejowe, pałace, dworki, budynki fabryczne, świątynie, kamienice i domy jednorodzinne.

Chcesz zobaczyć więcej niezwykłych przemian budowli z całej Polski? Poznaj inne artykuły z cyklu „Metamorfozy na Plus”.

Architektura-murator. Podcast 30/30
Zbigniew Maćków. Robi się gęsto
Architektura Murator Google News
Autor: