Architektura MuratorRealizacjeRestauracja Stixx Bar & Grill w Warszawie

Restauracja Stixx Bar & Grill w Warszawie

Restauracja, z jednej strony z widokiem na wieżowiec Warsaw Spire, z drugiej na hotel Hilton, przywołuje wielkomiejskie, nowojorskie skojarzenia, wpisując się w nowoczesny wizerunek biznesowej Warszawy – pisze Dominika Olszyna.

Restauracja Stixx Bar & Grill
Na potrzeby organizacji imprez można zsunąć ścianki i stworzyć zamkniętą strefę. Fot. Michał Wądołowski, Paweł Fiedczak
Restauracja Stixx Bar & GrillWarszawa, ul. Wronia 35/37
AutorzyWądołowski, architekci Michał Wądołowski, Paweł Fiedczak, Monika Frysztacka, Karoline Gajewska, Agnieszka Majchrzak, Ewa Gwizdon, Mateusz Mania, Dariusz Burzymowski, Anna Podłucka, Adrian Klimiuk
KonstrukcjaJarosław Nowak, Krzysztof Faliński
Generalny wykonawcaRohe
InwestorGhelamaco (stan deweloperski), STIXX (aranżacja i wyposażenie)
Powierzchnia użytkowa1200.0 m²
Powierzchnia całkowita1400.0 m²
Kubatura500.0 m³
Projekt2014-2015
Data realizacji (koniec)2016

Z zewnątrz niepozorny, ciemny budynek, z przemysłową przeszłością. Zrealizowany w latach 50. w ramach kompleksu Wojskowych Zakładów Graficznych, jeszcze dwa lata temu służył jako magazyn wydawnictwa Bellona. Dzisiaj, mieszcząc restaurację Stixx Bar & Grill, ma nie tylko nową funkcję, ale także adres – ulicę Wronią wyparł plac Europejski, co zdaje się idealnie odpowiadać nowemu, wielkomiejskiemu charakterowi całej okolicy. W sąsiedztwie powstał zespół biurowy Warsaw Spire („A-m” 10/2016) oraz wspomniany ogólnodostępny plac z założeniem wodnym i galerią sztuki na świeżym powietrzu, na który otwierają się liczne lokale gastronomiczne.

Odnowiona, nieznacznie przeprojektowana ceglana elewacja oraz utrzymane w industrialnym klimacie wnętrza Stixx Bar & Grill tworzą zestawienie o kosmopolitycznym charakterze. Za wszystkie etapy projektu oraz realizację przebudowy odpowiedzialna była pracownia Wądołowski. Dwupoziomowa przestrzeń obiektu została bardzo klarownie podzielona na poszczególne strefy. Wchodząc do środka, trafiamy do recepcji, a następnie do dużej otwartej sali restauracyjnej. W samym jej sercu usytuowano czterostronny bar o długości 37 metrów.

Restauracja Stixx Bar & Grill, bar
Industrialny styl wnętrza podkreśla przeszłość budynku. Fot. Michał Wądołowski, Paweł Fiedczak

Za nim, w podniesionej części, urządzono kuchnię oraz strefę dla kelnerów. Miejsca dla gości różni wyposażenie – są niskie stoliki w stylu francuskiego bistro, ale także wysokie, z hokerami, w stylu barowym oraz klubowe kanapy w części dla palących. Jest także taras (funkcjonujący zimą) oraz podziemna strefa lounge. Inwestor bardzo szczegółowo zaplanował profil lokalu, który miał być nie tylko restauracją, ale również barem, klubem, winiarnią, minicentrum konferencyjnym. Wszechobecne telewizory, ruchome ścianki, dwie salki konferencyjne, dolna strefa lounge zostały stworzone z myślą o klientach biznesowych i działalności eventowej. Wysoka, zabudowana szafa na wina oraz wyodrębnione miejsce do degustacji to pomysł na przyciągnięcie miłośników tego trunku. Z kolei zorganizowana na antresoli didżejka rozszerza ofertę o możliwość udziału w różnego rodzaju imprezach muzycznych.

Restauracja Stixx Bar & Grill, hokery
Hokery przypominające korek wina wyprodukowała Domitalia. Fot. Michał Wądołowski, Paweł Fiedczak

W Stixx Bar & Grill jest i odsłonięta, oryginalna cegłana ścianie, i surowy beton, i industrialne lampy z miedzianym błyskiem, ale są także posadzki z kolorowym wzorem, elegancki lakobel na ścianach oraz mnóstwo drewna. Wrażenie robią wizualne triki – przy kuchni zamontowano ekrany telewizyjne, na których wieczorami wyświetlane są filmy z nagraniem płonącego ognia. Na uwagę zasługuje również ogromna lampa-instalacja, autorski pomysł pracowni Wądołowski. Zajmuje powierzchnię około 14 m2, a wykonana została z 336 aluminiowych rurek o zróżnicowanej długości. Restauracja Stixx Bar & Grill, z jednej strony z widokiem na wieżowiec Warsaw Spire, z drugiej na hotel Hilton, przywołuje wielkomiejskie, nowojorskie skojarzenia, wpisując się w nowoczesny wizerunek biznesowej Warszawy. To przestrzeń dla klientów, którzy lubią modne miejsca, kuchnię fusion i wnętrzarskie trendy.

Restauracja Stixx Bar & Grill, rzut
Rzut. Oznaczenia: 1 – hol; 2 – sale konferencyjne; 3 – bar; 4 – palarnia; 5 – taras; 6 – kuchnia; 7 – winiarnia. Il.Michał Wądołowski, Paweł Fiedczak
Przebudowa poddasza kamienicy w Gliwicach autorstwa biura Dyrda Fikus Architekci To jedna z najnowszych realizacji pracowni Dyrda Fikus Architekci. Zastosowane przez autorów materiały, kolory i faktury miały jedynie stanowić tło dla istniejącej konstrukcji dachu. Projekt zdobył jedną z głównych nagród w tegorocznej odsłonie konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego.
Architekt Wnętrz – pobierz nowe wydanie! W najnowszym wydaniu magazynu „Architekt Wnętrz” m.in. prezentacja niecodziennej adaptacji XIV-wiecznego kościoła w Gironelli, rozmowa z projektantką Mają Ganszyniec, trendy w projektowaniu przestrzeni komercyjnych.
Szkoła dla ukraińskich dzieci projektu xystudio Szkoła dla dzieci z Ukrainy urządzona w biurowcu myhive Mokotów Two według projektu xystudio funkcjonuje już ponad miesiąc. Prezentujemy pierwsze zdjęcia realizacji.
Wnętrze Roku SAW 2022: startuje II edycja konkursu na najlepsze projekty wnętrzarskie Rusza II edycja konkursu Wnętrze Roku SAW. Jurorzy wyłonią najlepsze wnętrza prywatne i publiczne z lat 2019-2022. „Architektura-murator” po raz kolejny jest patronem medialnym konkursu.
Projekt WYWIAD: Roland Stańczyk o istocie zawodu architekta wnętrz Rolą architekta jest stworzenie ramy, którą mieszkańcy będą wypełniać swoimi pragnieniami, swoją osobowością, swoimi zainteresowaniami. Jeżeli podejmuje się decyzje za innych, trzeba to robić niezwykle odpowiedzialnie – przestrzega Roland Stańczyk. Prezentujemy nowy odcinek z realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz cyklu „Projekt WYWIAD”. Tym razem bohaterem materiału jest architekt Roland Stańczyk, założyciel pracowni RS Studio Projektowe.
Pierogarnia Syrena Irena: nowa realizacja biura Projekt Praga Syrena Irena to nowy warszawski lokal z pierogami i... wódką. Ton eklektycznym wnętrzom nadają minimalistyczne grafiki od Mamastudio. Ta nawiązująca do stylistyki lat 60. identyfikacja stała się inspiracją dla architektów z pracowni Projekt Praga.