Architektura MuratorRealizacjeRestauracja Stixx Bar & Grill w Warszawie

Restauracja Stixx Bar & Grill w Warszawie

Restauracja, z jednej strony z widokiem na wieżowiec Warsaw Spire, z drugiej na hotel Hilton, przywołuje wielkomiejskie, nowojorskie skojarzenia, wpisując się w nowoczesny wizerunek biznesowej Warszawy – pisze Dominika Olszyna.

Restauracja Stixx Bar & Grill
Na potrzeby organizacji imprez można zsunąć ścianki i stworzyć zamkniętą strefę. Fot. Michał Wądołowski, Paweł Fiedczak
Restauracja Stixx Bar & GrillWarszawa, ul. Wronia 35/37
AutorzyWądołowski, architekci Michał Wądołowski, Paweł Fiedczak, Monika Frysztacka, Karoline Gajewska, Agnieszka Majchrzak, Ewa Gwizdon, Mateusz Mania, Dariusz Burzymowski, Anna Podłucka, Adrian Klimiuk
KonstrukcjaJarosław Nowak, Krzysztof Faliński
Generalny wykonawcaRohe
InwestorGhelamaco (stan deweloperski), STIXX (aranżacja i wyposażenie)
Powierzchnia użytkowa1200.0 m²
Powierzchnia całkowita1400.0 m²
Kubatura500.0 m³
Projekt (data)2014-2015
Data realizacji (koniec)2016

Z zewnątrz niepozorny, ciemny budynek, z przemysłową przeszłością. Zrealizowany w latach 50. w ramach kompleksu Wojskowych Zakładów Graficznych, jeszcze dwa lata temu służył jako magazyn wydawnictwa Bellona. Dzisiaj, mieszcząc restaurację Stixx Bar & Grill, ma nie tylko nową funkcję, ale także adres – ulicę Wronią wyparł plac Europejski, co zdaje się idealnie odpowiadać nowemu, wielkomiejskiemu charakterowi całej okolicy. W sąsiedztwie powstał zespół biurowy Warsaw Spire („A-m” 10/2016) oraz wspomniany ogólnodostępny plac z założeniem wodnym i galerią sztuki na świeżym powietrzu, na który otwierają się liczne lokale gastronomiczne.

Odnowiona, nieznacznie przeprojektowana ceglana elewacja oraz utrzymane w industrialnym klimacie wnętrza Stixx Bar & Grill tworzą zestawienie o kosmopolitycznym charakterze. Za wszystkie etapy projektu oraz realizację przebudowy odpowiedzialna była pracownia Wądołowski. Dwupoziomowa przestrzeń obiektu została bardzo klarownie podzielona na poszczególne strefy. Wchodząc do środka, trafiamy do recepcji, a następnie do dużej otwartej sali restauracyjnej. W samym jej sercu usytuowano czterostronny bar o długości 37 metrów.

Restauracja Stixx Bar & Grill, bar
Industrialny styl wnętrza podkreśla przeszłość budynku. Fot. Michał Wądołowski, Paweł Fiedczak

Za nim, w podniesionej części, urządzono kuchnię oraz strefę dla kelnerów. Miejsca dla gości różni wyposażenie – są niskie stoliki w stylu francuskiego bistro, ale także wysokie, z hokerami, w stylu barowym oraz klubowe kanapy w części dla palących. Jest także taras (funkcjonujący zimą) oraz podziemna strefa lounge. Inwestor bardzo szczegółowo zaplanował profil lokalu, który miał być nie tylko restauracją, ale również barem, klubem, winiarnią, minicentrum konferencyjnym. Wszechobecne telewizory, ruchome ścianki, dwie salki konferencyjne, dolna strefa lounge zostały stworzone z myślą o klientach biznesowych i działalności eventowej. Wysoka, zabudowana szafa na wina oraz wyodrębnione miejsce do degustacji to pomysł na przyciągnięcie miłośników tego trunku. Z kolei zorganizowana na antresoli didżejka rozszerza ofertę o możliwość udziału w różnego rodzaju imprezach muzycznych.

Restauracja Stixx Bar & Grill, hokery
Hokery przypominające korek wina wyprodukowała Domitalia. Fot. Michał Wądołowski, Paweł Fiedczak

W Stixx Bar & Grill jest i odsłonięta, oryginalna cegłana ścianie, i surowy beton, i industrialne lampy z miedzianym błyskiem, ale są także posadzki z kolorowym wzorem, elegancki lakobel na ścianach oraz mnóstwo drewna. Wrażenie robią wizualne triki – przy kuchni zamontowano ekrany telewizyjne, na których wieczorami wyświetlane są filmy z nagraniem płonącego ognia. Na uwagę zasługuje również ogromna lampa-instalacja, autorski pomysł pracowni Wądołowski. Zajmuje powierzchnię około 14 m2, a wykonana została z 336 aluminiowych rurek o zróżnicowanej długości. Restauracja Stixx Bar & Grill, z jednej strony z widokiem na wieżowiec Warsaw Spire, z drugiej na hotel Hilton, przywołuje wielkomiejskie, nowojorskie skojarzenia, wpisując się w nowoczesny wizerunek biznesowej Warszawy. To przestrzeń dla klientów, którzy lubią modne miejsca, kuchnię fusion i wnętrzarskie trendy.

Restauracja Stixx Bar & Grill, rzut
Rzut. Oznaczenia: 1 – hol; 2 – sale konferencyjne; 3 – bar; 4 – palarnia; 5 – taras; 6 – kuchnia; 7 – winiarnia. Il.Michał Wądołowski, Paweł Fiedczak
NINE's. Restaurant & Sports Bar: lokal Roberta Lewandowskiego w Browarach Warszawskich Na początku października w Browarach Warszawskich otwarto NINE's. Restaurant & Sports Bar: nowy koncept gastronomiczny należący do Roberta Lewandowskiego i jego wspólników. Projekt wnętrza opracowało Studio 370.
Hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Miasto i człowiek według biura Tremend Na warszawskiej Woli, nieopodal ronda Daszyńskiego, powstał pierwszy w Polsce hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Projekt wnętrz opracowało biuro Tremend, czerpiąc inspiracje zarówno z tętniącej życiem,  eklektycznej metropolii, jak i wciąż obecnej w niej dzikiej natury.
FUTU SUSHI w nowym wydaniu – realizacja pracowni 74studio Restauracja FUTU SUSHI funkcjonuje w Białymstoku już od dziesięciu lat. Jej wykonane ponad dekadę temu wnętrze zostało zmodernizowane według projektu pracowni 74studio.
Drink_bar w Wolsztynie – miejsce spotkań z efektem WOW Goście centrum sportowo-rekreacyjnego Fala Park w Wolsztynie mogą od tego roku korzystać z nowego drink-baru. Oczekiwany przez inwestora klubowy klimat architekci osiągnęli, wieszając na ścianach i suficie kompozycje łańcuchów w kolorze zgaszonego złota.
Kawiarnia Sausalito / Hongkong Projekt Nataszy Minasiewicz w jednej z najgęściej zabudowanych dzielnic Hongkongu powstał z inspiracji teorią formy otwartej Oskara Hansena – pisze dla „Architektury-murator” Emily Verla Bovino.
„Architekt wnętrz” nr 2/2020. Pobierz bezpłatny PDF! W bieżącym numerze naszego specjalnego dodatku „Architekt wnętrz” prezentujemy nową przestrzeń publiczną w Tainan na Tajwanie projektu MVRDV, będącą połączeniem miejskiego placu, plaży i basenu, a także biura sieci Second Home w Los Angeles, które wskazują kierunek, w jakim być może już wkrótce podążać będą twórcy postpandemicznych miejsc pracy. Ponadto podsumowujemy ostatnią edycję Łódź Design Festival i publikujemy wywiad z Krzysztofem Toczydłowskim z TTA studio, a w ABC Specjalisty – innowacyjne przestrzenie sklepowe, akustyka pomieszczeń służących edukacji, ekologiczne toalety i łazienki w budynkach publicznych oraz przegląd najnowszych produktów wykończeniowych i dekoracyjnych.