Architektura MuratorRealizacjeRestauracja Stixx Bar&Grill w Warszawie

Restauracja Stixx Bar&Grill w Warszawie

Restauracja powstała w pochodzącym z lat 50. XX wieku magazynie, który sąsiaduje z ukończonym niedawno zespołem Warsaw Spire. Obiekt przebudowano według projektu pracowni Wądłowski.

Restauracja Stixx Bar&Grill w Warszawie
Fot. © M. Wądołowski

Restauracja Stixx Bar&Grill powstała w pochodzącym z lat 50. dawnym magazynie Wojskowych Zakładów Graficznych Bellona przy ulicy Wroniej w Warszawie. Od rozpoczęcia prac projektowych w czerwcu 2014 roku do ukończenia realizacji upłynęły nieco ponad dwa lata. Choć biorąc pod uwagę skalę obiektu czas ten wydawać się może długi, na tempo realizacji miał wpływ rewitalizacyjny charakter projektu. Jego autorom zależało bowiem na stworzeniu kosmopolitycznego wnętrza, przy zachowaniu oryginalnego, przemysłowego wyglądu budynku.

Istotą projektu było stworzenie miejsca o metropolitarnym charakterze z nutą elegancji ale i luzu. Miejsca, które mogłoby zaistnieć w każdym wielkim mieście na świecie: Nowym Jorku, Dubaju czy Tokio – mówi architekt Michał Wądołowski, którego pracownia była odpowiedzialna za wszystkie etapy projektu i realizacji przebudowy.

Elewacja dawnego magazynu została nieznacznie przeprojektowana, a oryginalne historyczne cegły oczyszczone. Wnętrze gruntownie przeprojektowano i dostosowano do dzisiejszych standardów budowlanych oraz nowej funkcji. Powierzchnia dwupoziomowego obiektu wynosi około 1500m2. Na parterze znajduje się główna sala restauracyjna z usytuowanym na środku czterostronnym barem o długości 37 metrów. W podniesionej części na końcu sali urządzono kuchnię. W holu wejściowym zlokalizowano schody do piwnicy, szatnię oraz WC dla osób niepełnosprawnych.

W części wejściowej zaprojektowano antresolę, na której znajdują się pomieszczenia administracji oraz przestrzeń dla DJ-a, z widokiem na główną salę. W piwnicy zlokalizowano wielofunkcyjne pomieszczenie konferencyjne oraz toalety dla gości. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wnętrza jest zajmujący powierzchnię około 14 m2 żyrandol, wykonany z 336 aluminiowych rurek o zróżnicowanej długości. Najdłuższa z nich ma ponad trzy metry. W wybranych rurkach zostały zainstalowane punkty LED, które oświetlają wnętrze. Latem dodatkową przestrzeń zapewnia taras z barem, otwierany i zamykany za pomocą markizy.

O pracowni

Istniejąca od ponad 10 lat pracownia Wądłowski została założona przez architekta Michała Wądołowskiego. Obecnie w skład zespołu wchodzi 9 architektów o różnych specjalizacjach. Biuro realizuje obiekty użyteczności publicznej, obiekty handlowe, przemysłowe, budynki wielo- i jednorodzinne oraz lokale usługowe. Do niedawno zrealizowanych inwestycji należą Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Zamościu, Skwer Sportów Miejskich na Bemowie, rewitalizacja klasycystycznego dworu w Falęcinie oraz wiele indywidualnych domów jednorodzinnych.

Przebudowa poddasza kamienicy w Gliwicach autorstwa biura Dyrda Fikus Architekci To jedna z najnowszych realizacji pracowni Dyrda Fikus Architekci. Zastosowane przez autorów materiały, kolory i faktury miały jedynie stanowić tło dla istniejącej konstrukcji dachu. Projekt zdobył jedną z głównych nagród w tegorocznej odsłonie konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego.
Architekt Wnętrz – pobierz nowe wydanie! W najnowszym wydaniu magazynu „Architekt Wnętrz” m.in. prezentacja niecodziennej adaptacji XIV-wiecznego kościoła w Gironelli, rozmowa z projektantką Mają Ganszyniec, trendy w projektowaniu przestrzeni komercyjnych.
Szkoła dla ukraińskich dzieci projektu xystudio Szkoła dla dzieci z Ukrainy urządzona w biurowcu myhive Mokotów Two według projektu xystudio funkcjonuje już ponad miesiąc. Prezentujemy pierwsze zdjęcia realizacji.
Wnętrze Roku SAW 2022: startuje II edycja konkursu na najlepsze projekty wnętrzarskie Rusza II edycja konkursu Wnętrze Roku SAW. Jurorzy wyłonią najlepsze wnętrza prywatne i publiczne z lat 2019-2022. „Architektura-murator” po raz kolejny jest patronem medialnym konkursu.
Projekt WYWIAD: Roland Stańczyk o istocie zawodu architekta wnętrz Rolą architekta jest stworzenie ramy, którą mieszkańcy będą wypełniać swoimi pragnieniami, swoją osobowością, swoimi zainteresowaniami. Jeżeli podejmuje się decyzje za innych, trzeba to robić niezwykle odpowiedzialnie – przestrzega Roland Stańczyk. Prezentujemy nowy odcinek z realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz cyklu „Projekt WYWIAD”. Tym razem bohaterem materiału jest architekt Roland Stańczyk, założyciel pracowni RS Studio Projektowe.
Pierogarnia Syrena Irena: nowa realizacja biura Projekt Praga Syrena Irena to nowy warszawski lokal z pierogami i... wódką. Ton eklektycznym wnętrzom nadają minimalistyczne grafiki od Mamastudio. Ta nawiązująca do stylistyki lat 60. identyfikacja stała się inspiracją dla architektów z pracowni Projekt Praga.