Architektura MuratorRealizacjeRestauracja Stixx Bar&Grill w Warszawie

Restauracja Stixx Bar&Grill w Warszawie

Restauracja powstała w pochodzącym z lat 50. XX wieku magazynie, który sąsiaduje z ukończonym niedawno zespołem Warsaw Spire. Obiekt przebudowano według projektu pracowni Wądłowski.

Restauracja Stixx Bar&Grill w Warszawie
Fot. © M. Wądołowski

Restauracja Stixx Bar&Grill powstała w pochodzącym z lat 50. dawnym magazynie Wojskowych Zakładów Graficznych Bellona przy ulicy Wroniej w Warszawie. Od rozpoczęcia prac projektowych w czerwcu 2014 roku do ukończenia realizacji upłynęły nieco ponad dwa lata. Choć biorąc pod uwagę skalę obiektu czas ten wydawać się może długi, na tempo realizacji miał wpływ rewitalizacyjny charakter projektu. Jego autorom zależało bowiem na stworzeniu kosmopolitycznego wnętrza, przy zachowaniu oryginalnego, przemysłowego wyglądu budynku.

Istotą projektu było stworzenie miejsca o metropolitarnym charakterze z nutą elegancji ale i luzu. Miejsca, które mogłoby zaistnieć w każdym wielkim mieście na świecie: Nowym Jorku, Dubaju czy Tokio – mówi architekt Michał Wądołowski, którego pracownia była odpowiedzialna za wszystkie etapy projektu i realizacji przebudowy.

Elewacja dawnego magazynu została nieznacznie przeprojektowana, a oryginalne historyczne cegły oczyszczone. Wnętrze gruntownie przeprojektowano i dostosowano do dzisiejszych standardów budowlanych oraz nowej funkcji. Powierzchnia dwupoziomowego obiektu wynosi około 1500m2. Na parterze znajduje się główna sala restauracyjna z usytuowanym na środku czterostronnym barem o długości 37 metrów. W podniesionej części na końcu sali urządzono kuchnię. W holu wejściowym zlokalizowano schody do piwnicy, szatnię oraz WC dla osób niepełnosprawnych.

W części wejściowej zaprojektowano antresolę, na której znajdują się pomieszczenia administracji oraz przestrzeń dla DJ-a, z widokiem na główną salę. W piwnicy zlokalizowano wielofunkcyjne pomieszczenie konferencyjne oraz toalety dla gości. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wnętrza jest zajmujący powierzchnię około 14 m2 żyrandol, wykonany z 336 aluminiowych rurek o zróżnicowanej długości. Najdłuższa z nich ma ponad trzy metry. W wybranych rurkach zostały zainstalowane punkty LED, które oświetlają wnętrze. Latem dodatkową przestrzeń zapewnia taras z barem, otwierany i zamykany za pomocą markizy.

O pracowni

Istniejąca od ponad 10 lat pracownia Wądłowski została założona przez architekta Michała Wądołowskiego. Obecnie w skład zespołu wchodzi 9 architektów o różnych specjalizacjach. Biuro realizuje obiekty użyteczności publicznej, obiekty handlowe, przemysłowe, budynki wielo- i jednorodzinne oraz lokale usługowe. Do niedawno zrealizowanych inwestycji należą Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Zamościu, Skwer Sportów Miejskich na Bemowie, rewitalizacja klasycystycznego dworu w Falęcinie oraz wiele indywidualnych domów jednorodzinnych.

OKK! Design – branża wnętrzarska w dobie pandemii. Webinar Już 3 czerwca kolejna edycja OKK! Design. Po raz trzeci w formie webinaru. Architekci Magdalena Federowicz-Boule, Szymon Hanczar i Jacek Tryc przedstawią swoją analizę postpandemicznej rzeczywistości i prognozy na przyszłość.
Wyniki konkursu City Meble Znamy wyniki konkursu dla młodych projektantów organizowanego przez gdańską Galerię Wnętrz City Meble. Tematem tegorocznej edycji było zaprojektowanie inspirującego akcesorium użytkowego do przestrzeni pracy.
Koronawirus a architektura wnętrz – raport OKK! PR W jakim stopniu koronawirus uderzył w branżę wnętrzarską? Agencja OKK! PR przeprowadziła rozmowy z designerami i architektami wnętrz. Koronawirus a architektura wnętrz: raport.
Nadleśnictwo Dretyń od nowa: wnętrza Nadleśnictwa Dretyń projektu LOFFT Architektura Siedziba Nadleśnictwa Dretyń przeszła ostatnio spektakularną metamorfozę. Za projekt wnętrz tej niewielkiej placówki na Pomorzu odpowiada lokalna pracownia LOFFT Architektura Małgorzaty Hendrych-Lubińskiej.
Antalis Interior Design Award 2019: wyniki konkursu na projekty i realizacje wnętrzarskie Znamy zwycięzców konkursu Antalis Interior Design Award. Wśród laureatów z całej Europy znalazły się dwie pracownie z Polski.
Biuro w domu. Jak urządzić domowe biuro na czas epidemii? Domowe biuro nie jest wynalazkiem epoki koronawirusa. Biuro w domu, łączące funkcję miejsca pracy i przestrzeni do życia, obecne było w wielu formach od setek lat. Dopiero w drugiej połowie XX wieku zaczęto ten trend stopniowo ograniczać. Prezentujemy najciekawsze pomysły na aranżacje domowego biura.