Architektura MuratorRealizacjeRezydencja „Martis Camp” w Kalifornii

Rezydencja „Martis Camp” w Kalifornii

W założeniu dom miał współgrać z otoczeniem, stać się niejako częścią krajobrazu zachodniego skłonu gór Sierra Nevada w Kalifornii. Architekci z biura Bohlin Cywinski Jackson zaprojektowali budynek o licznych przeszkleniach, przypominający rozłożone origami.

Rezydencja „Martis Camp” w Kalifornii
Rezydencja „Martis Camp” w Kalifornii, proj. Bohlin Cywinski Jackson; fot. Vance Fox Photography
Rezydencja Martis CampTruckee, Stany Zjednoczone
AutorzyBohlin Cywinski Jackson, architekt Peter Bohlin
InwestorMassy Medhipour
Powierzchnia użytkowa1100.0 m²
Systemy Reynaers Aluminiumdrzwi: SlimLine 38, okna: SlimLine 38, drzwi przesuwne: CP 155 (-LS), ściany osłonowe: CW 50, systemy uzupełniające: Mosquito

Martis Camp to położona w górach Sierra Nevada rozległa posiadłość podzielona na trzy odrębne wnętrza mieszkalne: dla inwestorki oraz rodzin każdego z jej dwojga dorosłych dzieci. Wyodrębiona jest także centralna, wspólna przestrzeń życiowa, służąca do spotkań towarzyskich i relaksu. Rozpoczyna się ona przeszklonym pawilonem wejściowym, prowadzącym do przykrytej świetlikiem klatki schodowej łączącej trzy poziomy. Tuż przy wejściu znajduje się wysoki na 7 metrów wielki pokój z pięknym widokiem na okolicę oraz towarzyszące mu pomieszczenia mieszkalne i jadalne – jest to serce domu. Przylegające tarasy zewnętrzne i duże werandy również funkcjonują jako przestrzenie wspólne, podobnie jak półpodziemne piętro, gdzie przewidziano pomieszczenie na wino, pokój gier i symulator golfa.

Rezydencja „Martis Camp” w Kalifornii
Rezydencja „Martis Camp” w Kalifornii, proj. Bohlin Cywinski Jackson; fot. Vance Fox Photography

Matka rodziny – Massy Medhipour – ma prywatny apartament nad wielkim pokojem, a jej dzieci i wnuki zajmują dwa skrzydła we wschodniej i południowej części budynku. Nieruchomość zwrócona jest na zachód, a jej tył skierowany jest w stronę sąsiednich nieruchomości położonych wzdłuż wiecznie zielonej wschodniej drogi dojazdowej, co maksymalizuje prywatność i daje poczucie odosobnienia. Tył domu jest osłonięty fasadą wykonaną z nakładających się na siebie elementów cedrowych, częściowo pełnych, a częściowo z listew, które tworzą grę światła i cienia w relacji z otaczającymi drzewami, a także przestrzeniami wewnętrznymi.

Elewacje są barwione na szaro, czarno lub czerwono, co odpowiada trzem obszarom wewnętrznego układu domu. Fasada zachodnia jest prawie w całości przeszklona. Zastosowanie szkła miało na celu stworzenie nieoczekiwanych linii widokowych pod różnymi kątami, ale także przełamanie bariery pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem.

Kosmiczny dom Charlesa Jencksa Jak mieszkał najsłynniejszy krytyk architektury XX wieku? We wrześniu zostanie udostępniony publiczności dom piewcy architektury postmodernistycznej Charlesa Jencksa, a my już dziś podglądamy niezwykłe wnętrza, które w pełni zasługują na to, by określać je mianem Cosmic House.
Hyttee – kompaktowy dom letniskowy made in Poland Architektka Marlena Kilian i Marek Piojda stworzyli projekt kompaktowego domu o formie inspirowanej jednocześnie skandynawskim minimalizmem i regionalną architekturą Sudetów. Prototyp stanął w Górach Bardzkich i można go wynająć.
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają studentów i absolwentów wydziałów projektowych do udziału w konkursie na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego.
From the Garden House projektu KWK Promes From the Garden House, czyli najnowsza realizacja  pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego, został wkomponowany w istniejący już projekt ogrodu, stając się niejako architektura tła, która funkcjonuje w pełnej symbiozie z naturą. Budynek znalazł się wśród 100 najlepszych domów z całego świata w rankingu portalu architektonicznego Archello.
Letniskowy dom z widokiem na pastwisko: nowy projekt rmk.architektura Zadaniem projektantów z poznańskiej pracowni rmk.architektura było zaproponowanie 75-metrowego domu letniskowego, który z jednej strony charakteryzowałby się racjonalnym budżetem realizacji, z drugiej optymalnie wykorzystywał walory malowniczego otoczenia wielkopolskiej Krainy Stu Jezior.
Dom Wiatrak koło Lubartowa: nowa funkcja w starym młynie Architekci poddali przebudowie stary drewniany wiatrak. Największym wyzwaniem było pogodzenie stosunkowo niewielkich wymiarów młyna z funkcją mieszkalną, która miała spełniać wymagania rodziny z dwójką dzieci – tłumaczą.
Biały dom w Łomiankach projektu moomoo architects W podwarszawskich Łomiankach stanął niewielki dom według projektu łódzkiego biura moomoo architects. Śnieżnobiała bryła o wielospadowym dachu kryje nie tylko przestrzeń mieszkalną, ale również garaż i kameralne atrium wyłożone naturalnym drewnem.
Dom na jednym poziomie projektu pracowni RS+ Robert Skitek Zgodnie z życzeniem inwestorów, architekci z biura RS+ Robert Skitek zaprojektowali 300-metrowy dom, w którym wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie.  W budynku, mimo niewielkiego spadku działki, nie ma żadnych progów i stopni, a główna jego część otwiera się na obszerny ogród.