Ruciane Park to rodzinny ośrodek położony w lesie nad jeziorem Guzianka Wielka, w niewielkiej odległości od miasta Ruciane Nida, do którego prowadzi malowniczy leśny trakt. Cały kompleks usytuowany jest na skarpie i schodzi do linii brzegowej o długości kilkuset metrów. Do niedawna działał tu ośrodek „Skarpa”. Nowy inwestor, warszawska spółka Go4Sport, postanowił tchnąć w dawny kompleks drugie życie i przeprowadzić generalny remont domków letniskowych. Projekt zlecił pracowni Archas Design z Bielska-Białej. Zadanie architektów polegało na stworzeniu atrakcyjnej koncepcji dla 54 budynków, które posadowiono na betonowych podporach, rozwiązując w ten sposób problem nieregularnie pochyłego terenu. Należało też zaaranżować nową przestrzeń użytkową. Rozległy obszarowo projekt był realizowany z wykorzystaniem skanera 3D, zdjęć z drona i metodologii BIM. Ze względu na usytuowanie budynków w urokliwej, ale gęsto zalesionej i pofalowanej okolicy wszystkie pomiary były utrudnione, stąd konieczność zastosowania najnowszych narzędzi – mówi architekt Maciej Zuber z pracowni Archas Design.
Ruciane Park: domki o dwóch obliczach
Domki architekci zaprojektowali w formie lekkich, prefabrykowanych konstrukcji, z drewnianymi elewacjami nawiązującymi do leśnego otoczenia. Duże okna balkonowe od strony tarasów i wysokie prostokątne przeszklenia w pozostałych częściach pomieszczeń zapewniają atrakcyjne widoki na okolicę. We wszystkich budynkach znalazł się salon z w pełni wyposażonym aneksem kuchennym, dwuosobowa sypialnia oraz łazienka z prysznicem. Dodatkowo każdy posiada taras i antresolę, na której znajdują się kolejne dwa miejsca noclegowe. Ciemne, drewniane elewacje domków kontrastują z jasnymi deskami, które pojawiają się w wykończeniach wewnętrznych. Całość uzupełniają nowoczesne meble i dodatki.
Workation nad jeziorem Guzianka
Inwestor planuje w przyszłości znacznie rozwinąć ofertę ośrodka Ruciane Park. Nad jeziorem powstaną trzy pomosty z przystanią dla 40 jachtów. Na terenie zespołu dostępna będzie restauracja, duży plac zabaw, sauna i balia. Działać mają też wypożyczalnie sprzętów wodnych i rowerów. Jak zapowiada, atrakcją dla wypoczywających będzie możliwość skorzystania w sezonie ze statku wycieczkowego i wypłynięcie na największe polskie jezioro Śniardwy.Właściciel przedstawia też ciekawą propozycję poza sezonem. W okresie od kwietnia do maja i od października do listopada wprowadza do swoich usług „workation”. Coraz popularniejsze w branży turystycznej określenie na połączenie pracy zdalnej z wczasami powstało jako zbitka angielskich słów „work” i „vacation”. Odpowiadamy na rosnące zapotrzebowanie osób, które zamieniły pracę w biurze na home office i mogą wykonywać swoje obowiązki zawodowe z dowolnego miejsca. W naszym ośrodku pracownicy zdalni otrzymają wymarzone do tego warunki. W bliskości z naturą, wśród zieleni i ciszy, a jednocześnie z dostępem do szybkiego łącza internetowego i salek do prowadzenia rozmów on-line – mówi Dorian Krzystanek, współwłaściciel Go4Sport.Firma ma już podobny ośrodek wypoczynkowy w Jastarni, którego projekt również opracowali architekci z Archas Design. Nadmorski kurort Pod Cyprysami stworzono tam głównie z myślą o kite-surferach. Na rynku dostrzegamy zainteresowanie tego rodzaju ośrodkami premium, położonymi w atrakcyjnych miejscach. Dlatego w planach mamy otworzenie kolejnego, tym razem w górach. A docelowo nawet krajowej sieci takich obiektów – dodaje Krzystanek.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!