Architektura MuratorRealizacjeRuciane Park: domki na Mazurach od Archas Design

Ruciane Park: domki na Mazurach od Archas Design

W czerwcu tego roku nad jeziorem Guzianka Wielka otwarto kameralny ośrodek wypoczynkowy Ruciane Park. Zespół nowoczesnych domków letniskowych powstał według projektu pracowni Archas Design w miejscu podupadającego kompleksu z czasów PRL.

Ruciane Park: domki na Mazurach od Archas Design
Zespół wypoczynkowy Ruciane Park, proj. Archas Design; fot. Ruciane Park

Ruciane Park to rodzinny ośrodek położony w lesie nad jeziorem Guzianka Wielka, w niewielkiej odległości od miasta Ruciane Nida, do którego prowadzi malowniczy leśny trakt. Cały kompleks usytuowany jest na skarpie i schodzi do linii brzegowej o długości kilkuset metrów. Do niedawna działał tu ośrodek „Skarpa”. Nowy inwestor, warszawska spółka Go4Sport, postanowił tchnąć w dawny kompleks drugie życie i przeprowadzić generalny remont domków letniskowych. Projekt zlecił pracowni Archas Design z Bielska-Białej. Zadanie architektów polegało na stworzeniu atrakcyjnej koncepcji dla 54 budynków, które posadowiono na betonowych podporach, rozwiązując w ten sposób problem nieregularnie pochyłego terenu. Należało też zaaranżować nową przestrzeń użytkową. Rozległy obszarowo projekt był realizowany z wykorzystaniem skanera 3D, zdjęć z drona i metodologii BIM. Ze względu na usytuowanie budynków w urokliwej, ale gęsto zalesionej i pofalowanej okolicy wszystkie pomiary były utrudnione, stąd konieczność zastosowania najnowszych narzędzi – mówi architekt Maciej Zuber z pracowni Archas Design.

Ruciane Park: domki o dwóch obliczach

Domki architekci zaprojektowali w formie lekkich, prefabrykowanych konstrukcji, z drewnianymi elewacjami nawiązującymi do leśnego otoczenia. Duże okna balkonowe od strony tarasów i wysokie prostokątne przeszklenia w pozostałych częściach pomieszczeń zapewniają atrakcyjne widoki na okolicę. We wszystkich budynkach znalazł się salon z w pełni wyposażonym aneksem kuchennym, dwuosobowa sypialnia oraz łazienka z prysznicem. Dodatkowo każdy posiada taras i antresolę, na której znajdują się kolejne dwa miejsca noclegowe. Ciemne, drewniane elewacje domków kontrastują z jasnymi deskami, które pojawiają się w wykończeniach wewnętrznych. Całość uzupełniają nowoczesne meble i dodatki.

Ruciane Park: domki na Mazurach od Archas Design
Zespół wypoczynkowy Ruciane Park, proj. Archas Design, wnętrze jednego z domków z widokiem na jezoro Guzianka Wielka

Workation nad jeziorem Guzianka

Inwestor planuje w przyszłości znacznie rozwinąć ofertę ośrodka Ruciane Park. Nad jeziorem powstaną trzy pomosty z przystanią dla 40 jachtów. Na terenie zespołu dostępna będzie restauracja, duży plac zabaw, sauna i balia. Działać mają też wypożyczalnie sprzętów wodnych i rowerów. Jak zapowiada, atrakcją dla wypoczywających będzie możliwość skorzystania w sezonie ze statku wycieczkowego i wypłynięcie na największe polskie jezioro Śniardwy.

Właściciel przedstawia też ciekawą propozycję poza sezonem. W okresie od kwietnia do maja i od października do listopada wprowadza do swoich usług „workation”. Coraz popularniejsze w branży turystycznej określenie na połączenie pracy zdalnej z wczasami powstało jako zbitka angielskich słów „work” i „vacation”. Odpowiadamy na rosnące zapotrzebowanie osób, które zamieniły pracę w biurze na home office i mogą wykonywać swoje obowiązki zawodowe z dowolnego miejsca. W naszym ośrodku pracownicy zdalni otrzymają wymarzone do tego warunki. W bliskości z naturą, wśród zieleni i ciszy, a jednocześnie z dostępem do szybkiego łącza internetowego i salek do prowadzenia rozmów on-line – mówi Dorian Krzystanek, współwłaściciel Go4Sport.

Firma ma już podobny ośrodek wypoczynkowy w Jastarni, którego projekt również opracowali architekci z Archas Design. Nadmorski kurort Pod Cyprysami stworzono tam głównie z myślą o kite-surferach. Na rynku dostrzegamy zainteresowanie tego rodzaju ośrodkami premium, położonymi w atrakcyjnych miejscach. Dlatego w planach mamy otworzenie kolejnego, tym razem w górach. A docelowo nawet krajowej sieci takich obiektów – dodaje Krzystanek.

Cichosza: zespół całorocznych domków w Szydłowie projektu Modernstudio W malowniczej okolicy Borów Niemodlińskich koło Szydłowa stanęły dwa pierwsze domy zespołu Cichosza autorstwa opolskiego biura Modernstudio. Obłożone modrzewiem pawilony stanowią autorską trawestację myśliwskiej ambony.
Hyttee – kompaktowy dom letniskowy made in Poland Architektka Marlena Kilian i Marek Piojda stworzyli projekt kompaktowego domu o formie inspirowanej jednocześnie skandynawskim minimalizmem i regionalną architekturą Sudetów. Prototyp stanął w Górach Bardzkich i można go wynająć.
Tagi:
Nowe Liliopolis: ośrodek domów wypoczynkowych w Kalborni na Mazurach W Kalborni nad jeziora Dąbrowa Wielka powstaje kompleks Nowe Liliopolis „Tu Las Tam Woda”. Zespół 50 domów wypoczynkowych z własnym portem, plażą i amfiteatrem zaprojektowało biuro Boris Kudlička with Partners.
Ice Cubes w Xinxiang Nieregularny układ sześcianów sprawia, że nawet w obrębie jednego modułu każda z kondygnacji wymagała zastosowania innego układu belek stropowych. O technicznych aspektach realizacji Centrum Turystyki Kulturowej Ice Cubes w Xinxiang projektu Zone of Utopia i Mathieu Forest Architecte pisze Wiktor Kowalski.
Inny punkt widzenia: architektura czasu wolnego Według popularnego w latach 50. żartu, najpiękniejszy widok Warszawy roztacza się z 30. piętra Pałacu Kultury, bo to jedyne miejsce w stolicy, z którego go nie widać. Dziś, w czasach bezprecedensowego rozwoju masowej turystyki, ten stary bon mot nabiera nowego znaczenia, tyle że odnosi się do coraz większej liczby obiektów stawianych w rejonach najcenniejszych krajobrazowo w celu podziwiania walorów otoczenia. Czy ingerencja w naturalny krajobraz zawsze musi pociągać za sobą jego degradację? Prezentujemy kilka odważnych realizacji, które zdają się podążać inną drogą.
Wizjonerzy i Zakopane Tatry od zawsze inspirowały i skłaniały do do tworzenia utopijnych projektów. Zakopiańskie fascynacje polskich artystów, ale również architektów pokazuje prezentowana w warszawskiej Królikarni wystawa Relacja Warszawa – Zakopane. Podczas towarzyszącego jej wykładu historyczka sztuki Alicja Gzowska odpowie na fundamentalne pytanie: Czy „kombinat wypoczynkowy” da się wpisać w górski krajobraz?
Architektura turystycznych szlaków Polska przeżywa turystyczny boom. Zbudowane w ciągu ostatnich lat wieże widokowe, piesze kładki, kolejki linowe, a nawet przeznaczone dla turystów toalety liczą się w dziesiątki, jeśli nie setki. W naszym urlopowym przewodniku szlakiem najciekawszych obiektów służących turystyce i rekreacji Tomasz Żylski zastanawia się, na ile i w jaki sposób tego rodzaju interwencje zmieniają naturalny, a często również podlegający ochronie krajobraz. Jaka jest architektura takich konstrukcji? Czy wydobywa walory najpiękniejszych zakątków polski, czy może raczej je niszczy.
20 najciekawszych obiektów służących turystyce i rekreacji – subiektywny przewodnik „Architektury-murator” W ciągu ostatnich lat na budowę i modernizację szeroko rozumianej infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej wydaliśmy miliardy złotych. Pieniądze te przeznaczono nie tylko na realizację nowych ośrodków sportowych i kulturalnych, ale też ścieżek rowerowych, tras narciarskich czy centrów wystawienniczych. Publikujemy 20 najciekawszych obiektów służących turystyce i rekreacji stanowiących przykłady pozytywnych interwencji w naturalny i miejski krajobraz.