Sąd Rejonowy Wrocław-Fabryczna

i

Autor: Archiwum Architektury Sąd Rejonowy Wrocław-Fabryczna, fot. Röben

Sąd Rejonowy Wrocław-Fabryczna

2015-04-24 18:12

Autorem projektu nowej siedziby Sądu Rejonowego Wrocław-Fabryczna jest Krzysztof Janus z biura projektowego Archimedia Architekci & Inżynierowie. W czasie budowy największym wyzwaniem było odpowiednie zabezpieczenie fundamentów sąsiadującego z budową zabytkowego budynku prokuratury.

Budynek przylega do zabytkowego kompleksu sądowo-więziennego Wrocławskiego Sądu Okręgowego i Aresztu Śledczego wybudowanego na planie krzyża greckiego. W latach 30 ubiegłego wieku zastąpiono stare skrzydło nowym, modernistycznym budynkiem i od tego czasu obiekt nie ulegał żadnym przemianom. Jednak ze względu na niewystarczającą do obecnych potrzeb powierzchnię, postanowiono o budowie nowej siedziby dla Sądu Rejonowego Wrocław-Fabryczna.

Bryła nowego gmachu ma kształt odwróconej litery L. - Bardzo ważny dla budynku był historyczny kontekst i dopasowanie do sąsiadujących z nim budynków wykonanych z cegły. Kolorystyka cegieł została dobrana w taki sposób, aby nie wyróżniała się z otoczenia, tworząc harmonijną całość z sąsiednimi obiektami – tłumaczy Marcin Śliwa z biura Archimedia, Architekci & Inżynierowie odpowiedzialnego za projekt Sądu Rejonowego Wrocław-Fabryczna.

Do budowy sądu użyto około 1600m2 cegieł klinkierowych perforowanych Röben Canberra o tradycyjnej kolorystyce z cieniowanym, ale gładkim licem. Dzięki temu zabiegowi nowy budynek wpisuje się w sąsiadującą zabytkową zabudowę Prokuratury i Komendy Wojewódzkiej Policji. Rytm elewacji nadają regularnie wmurowane cegły oraz podłużne, symetrycznie rozmieszczone okna, pomiędzy którymi znajdują się gładkie, szare, prostokątne powierzchnie. Na krótszym boku budynku, od ulicy Świebodzkiej zaprojektowano wysokie na wysokość pięciu kondygnacji przeszklenie. Wejście główne, przeznaczone dla petentów, umiejscowione jest w narożu budynku przy zbiegu ulic Świebodzkiej i Muzealnej. Na pierwszy plan wybija się wykonane ze szkła wejście, które stanowi atrakcyjne wizualnie połączenie z tradycyjnym wyglądem elewacji wykonanym z cegieł klinkierowych.

W czasie budowy nowego gmachu Sądu Rejonowego największym wyzwaniem było odpowiednie zabezpieczenie fundamentów sąsiadującego z budową budynku prokuratury. – Fundamenty znajdują się na innej głębokości, niż podstawa nowego gmachu, dlatego konieczne było zabezpieczenie fundamentów tego pierwszego. Nieprawidłowe wykonanie wiązałoby się z uszkodzeniem 150-letniej konstrukcji oraz znacznym przesunięciem terminów wszystkich prac – wyjaśnia Śliwa. Aby wszystko przebiegło pomyślnie, zdecydowano się wykorzystać technologię "jet groutingu", polegającą na wywierceniu otworów w ziemi, a przy wyciąganiu wiertła – wtryskiwaniu w otwór zaczynu cementowego pod dużym ciśnieniem, formując kolumny betonowe, co pozwoliło zapobiec m.in. osiadaniu budynku.

Obecnie wrocławski Sąd przy skrzyżowaniu ulic Sądowej i Podwale zajmuje łącznie ponad 9 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Nowa, siedmiokondygnacyjna siedziba Sądu Rejonowego Wrocław-Fabryczna ma powierzchnię 6570 m2. W piwnicy znajduje się archiwum z przesuwnymi szafami, których regały pomieszczą ponad 9,8 tys. metrów bieżących akt. Na parterze ulokowano kasy, punkt informacyjny i biuro podawcze. Pierwsze piętro to sale rozpraw karnych oraz rodzinnych, pokoje zatrzymań nieletnich, pokój postępowań wyjaśniających oraz "pokój niebieski", powstały z myślą o dzieciach. Na pierwszych dwóch kondygnacjach naziemnych znajdą się także pokoje narad i pokoje świadków. Na drugim i trzecim piętrze zaplanowano biura pracowników, sale rozpraw oraz pokoje przesłuchań i pokrzywdzonych. Dwa ostatnie piętra to pokoje sędziów, prezesów i kuratorów oraz administracja sądu. W budynku znajduje się dziewiętnaście sal rozpraw, czternaście pokoi sędziów, dziesięć pokoi asystentów i piętnaście sekretariatów, a z gmachu prokuratury do nowego sądu można przejść korytarzem na pierwszym piętrze.

Głównym wykonawcą była Firma Skanska, a sama budowa trwała trzy lata. Wartość inwestycji wyniosła około 40mln złotych.