Siedziba kancelarii prawnej projektu Konior Studio

i

Autor: Archiwum Architektury

Siedziba kancelarii prawnej projektu Konior Studio

W katowickim Wełnowcu dobiega końca realizacja nowej siedziby jednej z największych śląskich kancelarii prawnych – Ślązak, Zapiór i Wspólnicy. Projekt obiektu z wykorzystaniem elementów historycznych magazynów znajdujących się na działce opracowało Konior Studio.

Nazwa obiektu Siedziba kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy
Adres obiektu Katowice, ul. Gnieźnieńska 11
Autorzy Konior Studio, architekt Tomasz Konior
Zespół projektowy Urszula Wykrota, Izabela Serej, Dominika Lorek, Maria Mrowiec, Dominik Koroś
Generalny wykonawca Przedsiębiorstwo Budowlane LATUSEK, REMAR – Kompleksowa Realizacja Inwestycji
Inwestor Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych
Projekt 2016-2018
Data realizacji (początek) 2018
Data realizacji (koniec) 2019

Wełnowiec, północna dzielnica Katowic, od kilku lat podlega dynamicznym zmianom. Jedną z najnowszych inwestycji jest tu siedziba Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak, Zapiór i Wspólnicy według projektu pracowni Konior Studio. Właściciele podkreślają bowiem, że od początku zależało im na tym, aby budynek zaprojektował architekt związany ze Śląskiem i Katowicami. Obiekt stanął przy ulicy Gnieźnieńskiej, w miejscu zrujnowanych przemysłowych magazynów z lat 20. ubiegłego wieku.

Mimo ich fatalnego stanu technicznego i pozwolenia na rozbiórkę, projektanci uznali, że trzeba zachować jak najwięcej z tego postindustrialnego dziedzictwa. Pozostałości historycznych hal wkomponowali więc w nową bryłę, a cegły uzyskane z rozbiórki wykorzystali na jednej z elewacji. Lubimy miejskie projekty. Odnoszą się zwykle do zastanego kontekstu: ulicy, pierzei, placu. Gdy brakuje odniesień, staramy się je tworzyć. Tak było w przypadku tego małego biurowca wśród zróżnicowanej zabudowy. Zaprojektowaliśmy kameralny obiekt z podcieniem, portykiem wejściowym i zielonym dziedzińcem – tłumaczą.

Tożsamość miejsca podkreślać mają także wykorzystane w projekcie materiały: głównie surowy beton, stal i szkło. W nowym budynku pracować będzie ok. 40 osób. Zakończenie inwestycji planowane jest na jesień tego roku.

Zdjęcia: Bartek Barczyk


W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl