Architektura MuratorRealizacjeSiedziba kancelarii prawnej projektu Konior Studio

Siedziba kancelarii prawnej projektu Konior Studio

W katowickim Wełnowcu dobiega końca realizacja nowej siedziby jednej z największych śląskich kancelarii prawnych – Ślązak, Zapiór i Wspólnicy. Projekt obiektu z wykorzystaniem elementów historycznych magazynów znajdujących się na działce opracowało Konior Studio.

Siedziba kancelarii prawnej projektu Konior Studio
Siedziba kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Katowice, ul. Gnieźnieńska 11
AutorzyKonior Studio, architekt Tomasz Konior
Zespół projektowyUrszula Wykrota, Izabela Serej, Dominika Lorek, Maria Mrowiec, Dominik Koroś
Generalny wykonawcaPrzedsiębiorstwo Budowlane LATUSEK, REMAR – Kompleksowa Realizacja Inwestycji
InwestorŚlązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych
Projekt2016-2018
Data realizacji (początek)2018
Data realizacji (koniec)2019

Wełnowiec, północna dzielnica Katowic, od kilku lat podlega dynamicznym zmianom. Jedną z najnowszych inwestycji jest tu siedziba Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak, Zapiór i Wspólnicy według projektu pracowni Konior Studio. Właściciele podkreślają bowiem, że od początku zależało im na tym, aby budynek zaprojektował architekt związany ze Śląskiem i Katowicami. Obiekt stanął przy ulicy Gnieźnieńskiej, w miejscu zrujnowanych przemysłowych magazynów z lat 20. ubiegłego wieku.

Mimo ich fatalnego stanu technicznego i pozwolenia na rozbiórkę, projektanci uznali, że trzeba zachować jak najwięcej z tego postindustrialnego dziedzictwa. Pozostałości historycznych hal wkomponowali więc w nową bryłę, a cegły uzyskane z rozbiórki wykorzystali na jednej z elewacji. Lubimy miejskie projekty. Odnoszą się zwykle do zastanego kontekstu: ulicy, pierzei, placu. Gdy brakuje odniesień, staramy się je tworzyć. Tak było w przypadku tego małego biurowca wśród zróżnicowanej zabudowy. Zaprojektowaliśmy kameralny obiekt z podcieniem, portykiem wejściowym i zielonym dziedzińcem – tłumaczą.

Tożsamość miejsca podkreślać mają także wykorzystane w projekcie materiały: głównie surowy beton, stal i szkło. W nowym budynku pracować będzie ok. 40 osób. Zakończenie inwestycji planowane jest na jesień tego roku.

Zdjęcia: Bartek Barczyk


W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl


Gmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu Katowicki SARP rozstrzygnął konkurs na nową siedzibę prokuratury. Gmach, mieszczący siedem różnych instytucji, zaplanowano w Załężu, między Drogową Trasą Średnicową a zborem zielonoświątkowców.
Biurowiec Craft w Katowicach W bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Silesia City Center w Katowicach powstanie nowy biurowiec projektu pracowni architektonicznej Czora & Czora
Kompleks biurowy .KTW – przemiana Katowic z udziałem Aluprof Katowice podlegają w ostatnich latach dużym przeobrażeniom. NOSPR, Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe czy pierwsza wieża kompleksu biurowego .KTW to tylko kilka symboli tych przemian, w których obecne są systemy aluminiowe marki Aluprof.
Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z Grand Prize w międzynarodowej odsłonie konkursu Wienerberger Brick Award 2020 Kolejne prestiżowe wyróżnienie dla Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Poznaliśmy wyniki międzynarodowej edycji Wienerberger Brick Award 2020.
Unikato Roberta Koniecznego Niewielki budżet nie jest przeszkodą, by wykreować nieprzeciętną architekturę. O realizacji Roberta Koniecznego piszą Zbigniew Maćków i Justyna Swoszowska. Publikujemy także wypowiedź autora obiektu Roberta Koniecznego.
Wydział Radia i Telewizji w Katowicach w finale DETAIL Prize 2020 Jury konkursu DETAIL Prize 2020 wyłoniło finalistów. Wśród 13 realizacji z całego świata znalazła się siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach projektu pracowni BAAS Arquitectura, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe.