Architektura MuratorRealizacjeSiedziba kancelarii prawnej projektu Konior Studio

Siedziba kancelarii prawnej projektu Konior Studio

W katowickim Wełnowcu dobiega końca realizacja nowej siedziby jednej z największych śląskich kancelarii prawnych – Ślązak, Zapiór i Wspólnicy. Projekt obiektu z wykorzystaniem elementów historycznych magazynów znajdujących się na działce opracowało Konior Studio.

Siedziba kancelarii prawnej projektu Konior Studio
Siedziba kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Katowice, ul. Gnieźnieńska 11
AutorzyKonior Studio, architekt Tomasz Konior
Zespół projektowyUrszula Wykrota, Izabela Serej, Dominika Lorek, Maria Mrowiec, Dominik Koroś
Generalny wykonawcaPrzedsiębiorstwo Budowlane LATUSEK, REMAR – Kompleksowa Realizacja Inwestycji
InwestorŚlązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych
Projekt2016-2018
Data realizacji (początek)2018
Data realizacji (koniec)2019

Wełnowiec, północna dzielnica Katowic, od kilku lat podlega dynamicznym zmianom. Jedną z najnowszych inwestycji jest tu siedziba Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak, Zapiór i Wspólnicy według projektu pracowni Konior Studio. Właściciele podkreślają bowiem, że od początku zależało im na tym, aby budynek zaprojektował architekt związany ze Śląskiem i Katowicami. Obiekt stanął przy ulicy Gnieźnieńskiej, w miejscu zrujnowanych przemysłowych magazynów z lat 20. ubiegłego wieku.

Mimo ich fatalnego stanu technicznego i pozwolenia na rozbiórkę, projektanci uznali, że trzeba zachować jak najwięcej z tego postindustrialnego dziedzictwa. Pozostałości historycznych hal wkomponowali więc w nową bryłę, a cegły uzyskane z rozbiórki wykorzystali na jednej z elewacji. Lubimy miejskie projekty. Odnoszą się zwykle do zastanego kontekstu: ulicy, pierzei, placu. Gdy brakuje odniesień, staramy się je tworzyć. Tak było w przypadku tego małego biurowca wśród zróżnicowanej zabudowy. Zaprojektowaliśmy kameralny obiekt z podcieniem, portykiem wejściowym i zielonym dziedzińcem – tłumaczą.

Tożsamość miejsca podkreślać mają także wykorzystane w projekcie materiały: głównie surowy beton, stal i szkło. W nowym budynku pracować będzie ok. 40 osób. Zakończenie inwestycji planowane jest na jesień tego roku.

Zdjęcia: Bartek Barczyk


W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl


Zespół biurowo-usługowy Face2Face w Katowicach Ideą projektu było stworzenie takiego miejsca na mapie biurowej centrum Katowic, gdzie strefa do pracy spotyka się z zieloną przestrzenią – pisze o realizacji Face2Face Justyna Swoszowska.
Kopalnia Wieczorek z nową funkcją. Wyniki konkursu na projekt Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach Na działce po kopalni Wieczorek w Katowicach powstać ma tzw. Dzielnica Nowych Technologii. Konkurs na projekt zagospodarowania terenu wygrała pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński, która większość nowych funkcji zaproponowała pod ziemią. Na powierzchni zaprojektowała zielone założenie integrujące historyczne budynki.
Wokół katowickiej Strefy Kultury: .KTW i Pierwsza Dzielnica Skala realizacji i strategiczne położenie obiektów autorstwa Przema Łukasika i Łukasza Zagały w przestrzeni Katowic sprawiają, że zaczynają one rywalizować z dotychczas dominującą w sylwecie przemysłowej stolicy Górnego Śląska zabudową uformowaną pół wieku temu przez legendarną parę architektów Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę – pisze Andrzej Duda.
Ogrody Tysiąclecia w Katowicach projektu Atelier PS Projekt Ogrodów Tysiąclecia w Katowicach zakłada realizację dziewięciu punktowców o dachach i elewacjach prawie całkowicie pokrytych zielenią. O idei tego nowatorskiego w skali Polski założenia pisze dla nas Marek Skwara.
Gmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu Katowicki SARP rozstrzygnął konkurs na nową siedzibę prokuratury. Gmach, mieszczący siedem różnych instytucji, zaplanowano w Załężu, między Drogową Trasą Średnicową a zborem zielonoświątkowców.
Biurowiec Craft w Katowicach W bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Silesia City Center w Katowicach powstanie nowy biurowiec projektu pracowni architektonicznej Czora & Czora