Architektura MuratorRealizacjeSiedziba Sądu Najwyższego Niderlandów w Hadze

Siedziba Sądu Najwyższego Niderlandów w Hadze

Elegancki budynek powstał przy królewskim trakcie, wzdłuż którego mieszczą się siedziby kilku państwowych instytucji. Powściągliwy z zewnątrz, w środku zaskakuje bogactwem szlachetnych materiałów, wykorzystanych nie tylko do podkreślenia rangi obiektu, lecz także podziałów funkcjonalnych w jego wnętrzach. Za projekt odpowiada pracownia KAAN Architecten.

Siedziba Sądu Najwyższego Niderlandów w Hadze
Fot. Fernando Guerra FG+SG

Obiekt o powierzchni 18 000 m2 zlokalizowano w historycznym centrum Hagi, przy Korte Voorhout, królewskiej trasie łączącej siedziby kilku instytucji z Parlamentem, przylegającym do parku Malivelt. Od strony ulicy wnętrze budynku oddzielone jest od jedynie szybą co niesie ze sobą wymiar symboliczny – przejrzystość materiału podkreśla transparentność działań mieszczącej się w nim instytucji. O funkcji budynku informują umieszczone przed wejściem posągi sześciu badaczy prawa.

Dostęp do sal sądowych zapewniono z ogólnodostępnej przestrzeni na parterze, wykończonej jasnoszarym wapieniem o aksamitnej fakturze. Wnętrza dużej i małej sali sądowej, które mieszczą odpowiednio 400 i 80 osób wyłożono alabastrem o brązowym żyłkowaniu. Na wyższych kondygnacjach mieszczą się biura, biblioteka, restauracja, sala konferencyjna i mniejsze sale spotkań. Przez umieszczone w dachu świetliki zapewniono dostęp światła dziennego do wnętrz. Strefy Rady Stanu i Biuro Prokuratora Generalnego wydzielono wizualnie dzięki wykorzystaniu marmuru o zróżnicowanych fakturach. Wertykalne, geometryczne pasy wyznaczają strefy Rady, a organiczne, nieregularne unerwienie przestrzeń zajmowaną przez prokuraturę.

W ciągu dnia, trzy strony budynku wyeksponowane są na działanie światła dziennego. Nagrzewaniu wnętrz zapobiega wolna przestrzeń pomiędzy dwiema warstwami przeszklenia, która zabezpiecza nie tylko przed przenikaniem ciepła, lecz także hałasu. Dzięki dwuwarstwowej budowie, fasada zyskała także na przestrzenności.

Tagi:
Nowa Intymność w Eindhoven Odbywający się w Eindhoven Dutch Design Week (DDW) to największy festiwal dizajnu na północ od Alp. W tym roku w nawiązaniu do szerzącej się pandemii COVID-19 jego temat przewodni brzmi Nowa Intymność.
Planet Netherlands. Podróż przez architekturę Holandii Planet Netherlands to internetowy festiwal filmowy poświęcony ostatnim 20 latom w holenderskiej architekturze – od słynnego Moebius House autorstwa UNStudio z 1998 roku po projekty w ramach programu Almere 2030
Holandia: miasta w obliczu zmian klimatycznych Od połowy XX wieku działalność człowieka jest główną przyczyną ocieplenia klimatu. Miejscami, w których występuje kumulacja ludności, a tym samym źródeł emisji dwutlenku węgla są miasta. Dlatego ich rola w ochronie klimatu jest kluczowa.
Wydrukuj sobie miasto! Innowacja po holendersku Projekt Wydrukuj sobie miasto! to pomysł młodego rotterdamskiego studia badawczo-projektowego ΤHE NEW RAW - Foteini Setaki, Panos Sakkas. Architekci proszą mieszkańców o zbiórkę plastikowych odpadów, które następnie przetwarzają z pomocą druku 3D w miejskie meble.
Organizatorzy życia Wystawa Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design pokazuje, w jaki sposób idee słynnej holenderskiej grupy De Stijl kształtowały polską awangardę międzywojnia. Muzeum Sztuki w Łodzi przygotowało ją w ramach tegorocznych obchodów stulecia awangardy w Polsce.
Dom szyty na miarę - Casa Kwantes pod Rotterdamem Casa Kwantes to budynek, w którym pracownia MVRDV w charakterystyczny dla siebie sposób bawi się formą. To co od strony ulicy sprawia wrażenie prostopadłościennej kostki, od strony ogrodu miękko faluje, by stworzyć przestrzeń dla serca ogrodu i całego założenia - starego drzewa oliwnego.