Architektura MuratorRealizacjeSiedziba Transportowego Dozoru Techniczneg w Warszawie

Siedziba Transportowego Dozoru Techniczneg w Warszawie

Budynek biurowo-hotelowy dzięki zdyscyplinowanej i lapidarnej formie oraz lokalizacji jest ważnym znakiem w przestrzeni warszawskiego Mokotowa. O realizacji JEMS Architekci pisze Jerzy S. Majewski.

Siedziba Transportowego Dozoru Techniczneg w Warszawie
Siedziba Transportowego Dozoru Techniczneg w Warszawie,proj. JEMS Architekci; fot. Juliusz Sokołowski
Transportowy Dozór TechnicznyWarszawa, ul Puławska 125
AutorzyJEMS Architekci, architekci Marek Moskal, Olgierd Jagiełło, Paweł Majkusiak, Karol Olechnicki
Współpraca autorskaarchitekci Maciej Rydz, Mai Bui Ngoc, Małgorzata Charazińska, Anna Bilińska, Magdalena Sakowicz
Architektura wnętrzJEMS Architekci
Architektura krajobrazuRS Architektura
KonstrukcjaLGL
Generalny wykonawcaBudimex
InwestorTransportowy Dozór Techniczny
Powierzchnia terenu4598.0 m²
Powierzchnia zabudowy1814.0 m²
Powierzchnia użytkowa15240.0 m²
Powierzchnia całkowita17560.0 m²
Kubatura90885.0 m³
Projekt2008
Data realizacji (koniec)2019

Ulica Puławska w Warszawie otrzymała nową dominantę. Jest nią siedziba Transportowego Dozoru Technicznego. Zamyka ona oś śródmiejskiego odcinka Mokotowa, biegnącą przez Stary Mokotów od Placu Unii Lubelskiej po narożnik z ulicami Bukowińską i Czerniowiecką w pobliżu Królikarni. Budynek biurowo-hotelowy za sprawą zdyscyplinowanej i lapidarnej formy oraz lokalizacji stał się ważnym znakiem w przestrzeni dzielnicy.

Wyjątkowość siedziby TDT polega nie tylko na jej usytuowaniu w miejscu, gdzie Puławska załamuje swój bieg pod rozwartym kątem, lecz także na wielofunkcyjności budynku. Obok biur mieści on bowiem centrum szkoleniowe z zapleczem, salami wykładowymi i konferencyjnymi oraz hotel, m.in. dla uczestników szkoleń. Architekci stanęli w obliczu konieczności rozmieszczenia w budynku wielu funkcji, także takich, jak archiwa podręczne.

Budynek wypełniający trójkątną działkę składa się z wysmukłej, 19-piętrowej wieży z pokojami hotelowymi na wyższych kondygnacjach (od 7. do 18.) oraz o połowę niższej części biurowo-szkoleniowej ciągnącej się wzdłuż Puławskiej. W przyziemiu rozmieszczono aż trzy odrębne hole do części biurowej, hotelowej i konferencyjnej. Każda z nich ma własny szyb windowy zlokalizowany we wspólnym rdzeniu wieży. Od Puławskiej w przyziemiu zaprojektowano dużą salę mogącą pełnić funkcję stołówki oraz dostępnej z zewnątrz restauracji z zapleczem kuchennym. Część konferencyjna mieści się na pierwszym piętrze.

Towarowa 22: Jemsi zamiast Biga. Poznaliśmy szczegóły realizacji Nie Bjarke Ingels Group, ale JEMS Architekci zaprojektują ostatecznie zespół Towarowa 22 na warszawskiej Woli. Nowa koncepcja zakłada między innymi przekształcenie reliktów tzw. Domu Słowa Polskiego w dwupoziomowy ogród. Zabudowa będzie też znacznie wyższa.
Osiedle Ursynów #22 projektu JEMS Architekci Na warszawskim Ursynowie powstanie budynek mieszkalny z 11-piętrową dominantą projektu biura JEMS Architekci. Inwestycja pod nazwą Osiedle Ursynów #22 ma się zakończyć w 2024 roku.
Dobiega końca realizacja ambasady RP w Berlinie według projektu Jemsów Na budynku ambasady RP w Berlinie zawisła wiecha. Obiekt według projektu biura JEMS Architekci ma zacząć działać za rok. Tym samym kończy się ponad 20-letnia epopeja związana z realizacją polskiej placówki przy reprezentacyjnej Unter den Linden.
Osiedle Lizbońska: rusza budowa osiedla Jemsów w ramach specustawy mieszkaniowej Na granicy Saskiej Kępy i Gocławia wkrótce ruszy budowa osiedla Lizbońska projektu biura JEMS Architekci. Będzie to kolejny warszawski zespół realizowany w trybie specustawy mieszkaniowej.
Gmach Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie: modernizacja według JEMS Architekci Budynek Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie powstał w latach 30. według projektu Rudolfa Świerczyńskiego. Z okazji 100-lecia powołania placówki przejdzie gruntowną modernizację. Nad jej koncepcją pracuje biuro JEMS Architekci.
Półwysep Drewnica: ruszają konsultacje zagospodarowania nabrzeża według JEMS Architekci Spółka Stocznia Centrum Gdańsk, do której należy część terenów postoczniowych na półwyspie Drewnica, zaprasza do dyskusji na temat zagospodarowania tego miejsca. Konsultacje dotyczyć będą projektu opracowanego przez biuro JEMS Architekci, a przeprowadzi je niezależne stowarzyszenie Inicjatywa Miasto.