Siedziba Transportowego Dozoru Techniczneg w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury Siedziba Transportowego Dozoru Techniczneg w Warszawie,proj. JEMS Architekci; fot. Juliusz Sokołowski

Siedziba Transportowego Dozoru Techniczneg w Warszawie

2021-06-29 16:58

Budynek biurowo-hotelowy dzięki zdyscyplinowanej i lapidarnej formie oraz lokalizacji jest ważnym znakiem w przestrzeni warszawskiego Mokotowa. O realizacji JEMS Architekci pisze Jerzy S. Majewski.

Nazwa obiektuTransportowy Dozór Techniczny
Adres obiektuWarszawa, ul Puławska 125
AutorzyJEMS Architekci, architekci Marek Moskal, Olgierd Jagiełło, Paweł Majkusiak, Karol Olechnicki
Współpraca autorskaarchitekci Maciej Rydz, Mai Bui Ngoc, Małgorzata Charazińska, Anna Bilińska, Magdalena Sakowicz
Architektura wnętrzJEMS Architekci
Architektura krajobrazuRS Architektura
KonstrukcjaLGL
Generalny wykonawcaBudimex
InwestorTransportowy Dozór Techniczny
Powierzchnia terenu4598.0 m²
Powierzchnia zabudowy1814.0 m²
Powierzchnia użytkowa15240.0 m²
Powierzchnia całkowita17560.0 m²
Kubatura90885.0 m³
Projekt2008
Data realizacji (koniec)2019

Ulica Puławska w Warszawie otrzymała nową dominantę. Jest nią siedziba Transportowego Dozoru Technicznego. Zamyka ona oś śródmiejskiego odcinka Mokotowa, biegnącą przez Stary Mokotów od Placu Unii Lubelskiej po narożnik z ulicami Bukowińską i Czerniowiecką w pobliżu Królikarni. Budynek biurowo-hotelowy za sprawą zdyscyplinowanej i lapidarnej formy oraz lokalizacji stał się ważnym znakiem w przestrzeni dzielnicy.Wyjątkowość siedziby TDT polega nie tylko na jej usytuowaniu w miejscu, gdzie Puławska załamuje swój bieg pod rozwartym kątem, lecz także na wielofunkcyjności budynku. Obok biur mieści on bowiem centrum szkoleniowe z zapleczem, salami wykładowymi i konferencyjnymi oraz hotel, m.in. dla uczestników szkoleń. Architekci stanęli w obliczu konieczności rozmieszczenia w budynku wielu funkcji, także takich, jak archiwa podręczne.

Budynek wypełniający trójkątną działkę składa się z wysmukłej, 19-piętrowej wieży z pokojami hotelowymi na wyższych kondygnacjach (od 7. do 18.) oraz o połowę niższej części biurowo-szkoleniowej ciągnącej się wzdłuż Puławskiej. W przyziemiu rozmieszczono aż trzy odrębne hole do części biurowej, hotelowej i konferencyjnej. Każda z nich ma własny szyb windowy zlokalizowany we wspólnym rdzeniu wieży. Od Puławskiej w przyziemiu zaprojektowano dużą salę mogącą pełnić funkcję stołówki oraz dostępnej z zewnątrz restauracji z zapleczem kuchennym. Część konferencyjna mieści się na pierwszym piętrze.

KUP DOSTĘP