Siódmy pokój - domek na drzewie projektu Snohetta

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Johan-Jansson

Siódmy pokój - domek na drzewie projektu Snøhetta

2017-01-31 17:24

Pracownia Snøhetta zaprojektowała kolejny obiekt w zespole Treehotel na północy Szwecji. Przypominający tradycyjny dom letni budynek unosi się kilka metrów nad ziemią, zapewniając gościom azyl w otoczeniu natury.

Treehotel to niezwykły hotel zlokalizowany w Szwecji. Wyróżnia go nie tylko malownicze położenie, ale przede wszystkim nawiązanie do dziecięcych marzeń i zabaw związanych z pragnieniem posiadania domku na drzewie - miejsca zabaw, schronienia i azylu. W skład zespołu wchodziło dotychczas sześć obiektów zaprojektowanych przez znane pracownie architektoniczne. Najnowszy – tzw. „Siódmy pokój” powstał według koncepcji biura Snøhetta.

Budynkowi nadano formę tradycyjnego domku letniskowego z dwuspadowym dachem i drewnianą elewacją przeprutą dużymi oknami. Całość wspiera się na 12 kolumnach. O tym, jak dobrze obiekt został wpisany w otoczenie świadczy wkomponowany w środek budynku pień drzewa. Do wejścia uniesionej na wysokość kilku metrów bryły prowadzi klatka schodowa, uzupełniona o niewielką windę bagażową. Gościom zbliżającym się do „Siódmego pokoju” ukazuje się szósta elewacja – powierzchnię o wielkości 12 x 8 m pokrytą biało-czarnym nadrukiem przedstawiającym korony drzew.

W domku może przebywać jednocześnie do pięciu osób. Na 55-metrowej przestrzeni zaprojektowano dwie sypialnie ze świetlikami umożliwiającymi obserwację nieba, pokój dzienny i łazienkę. Pomiędzy dwiema częściami mieszczącymi sypialnie znajduje się taras wykonany z sieci, który latem może służyć jako jeszcze jedno miejsce do spania. Funkcjonalny podział wnętrza podkreśla zróżnicowanie poziomów wynoszące 30 cm. Ciemne elewacje z opalonego drewna sosnowego kontrastują z jasnymi wnętrzami. Podłogę wyłożono jesionem, a ściany brzozową sklejką. Atmosferę wnętrz buduje także zaprojektowane przez architektów oświetlenie i skandynawski dizajn.