Architektura MuratorRealizacjeŚlęza pod Wrocławiem. Dom jednorodzinny projektu pracowni KameleonLab

Ślęza pod Wrocławiem. Dom jednorodzinny projektu pracowni KameleonLab

Konieczność dostosowania projektu do wymogów planu zagospodarowania zaowocowała niekonwencjonalnym rozwiązaniem dachu - z kalenicą biegnącą po przekątnej dachu. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna KameleonLab: architekci Kuba Woźniczka i Rafał Specylak

Śląza pod Wrocławiem - KameleonLab
Fot.: Tomasz Zakrzewski
Dom jednorodzinnyŚlęza pod Wrocławiem
AutorzyKameleonLab, architekci Kuba Woźniczka, Rafał Specylak
Współpraca autorskaarchitekt Marek Woźniczka
KonstrukcjaMaciej Tomasiak
Generalny wykonawcaBimkiewicz Budownictwo
Inwestorprywatny
Powierzchnia terenu1200.0 m²
Powierzchnia zabudowy290.0 m²
Powierzchnia użytkowa330.0 m²
Powierzchnia całkowita450.0 m²
Kubatura1090.0 m³
Projekt (data)2008
Data realizacji (początek)2009
Data realizacji (koniec)2011

Często największym wyzwaniem projektowym staje się interpretacja obowiązujących przepisów planistycznych, w tym obostrzeń konserwatorskich narzucających sztywno, jak ma wyglądać budynek i z jakich materiałów powinien być wykonany. Śmiałą interpretacją takich ograniczeń jest dom jednorodzinny w Ślęzie pod Wrocławiem. To wieś dobrze skomunikowana z miastem, blisko autostrady A4 oraz centrów handlowych w Bielanach Wrocławskich, zmienia się więc szybko w kolejną sypialnię dolnośląskiej stolicy. Jej pozostającą pod ochroną konserwatorską historyczną panoramę, z dominantą zamku Topacz, coraz intensywniej wypełniają katalogowe domy jednorodzinne, paradoksalnie wzorcowo zgodne z wytycznymi konserwatora i planem miejscowym. Wyjątek w tej sztampowej zabudowie stanowi dom projektu wrocławskiego biura KameleonLab, przeznaczony dla małżeństwa z dwójką małych dzieci. Położony jest na niewielkim wzniesieniu, w sąsiedztwie dwóch budynków jednorodzinnych i jeszcze niezabudowanego pola...
Tekst: Tomasz Głowacki, fot. Tomasz Zakrzewski/ archifolio.pl

Prezentacja budynku: „Architektura-murator”  10/ 2012, s. 68
Architektura i Krajobraz. Geneza Czarnej Skały Dom powiązany z krajobrazem i nawiązujący do widocznych na horyzoncie gór. Ta myśl stała się kluczem do projektu i podstawową klamrą spinającą planowaną kompozycję przestrzeni – o koncepcji domu Czarna Skała piszą Adam Zwierzyński, Anna Porębska z MUS Architects.
Dom w Istebnej projektu holenderskiego biura Blueroom Nawiązując do tradycyjnej architektury Śląskiego Cieszyńskiego, holenderscy architekci zaprojektowali niewielki dom wypoczynkowy, który może służyć zarówno właścicielom, jak i turystom. Veranda Villa, jak wskazuje nazwa, dysponuje rozległym tarasem, którego powierzchnia przekracza powierzchnię budynku.
Dom w Lesie projektu 081 architekci W malowniczych Klementowicach nieopodal Puław stanął niewielki dom dla trzyosobowej rodziny. Projektanci z lubelskiej pracowni 081 architekci wkomponowali obiekt między rosnące na działce drzewa, co pozwoliło zapewnić mieszkańcom intymność i zrezygnować z budowy trwałych i wysokich ogrodzeń.
Dom w Będzinie Budynek jest zmaterializowaniem filozofii życiowej inwestorów – wielkość, forma i standard wnętrz wynikają z przekonania, że dom ma być funkcjonalnym środkiem do życia, a nie jego celem. To niezamierzony manifest przeciw nadmiernej konsumpcji.
Willa Benissa nad morzem Śródziemnym według projektu Q2Studio z Wrocławia Wrocławska pracownia architektoniczna Q2Studio zaprojektowała minimalistyczną willę, która powstanie w hiszpańskim miasteczku Benissa nad Morzem Śródziemnym.
CWA House – dom jednorodzinny na Mazowszu Jedna z najnowszych realizacji pracowni Beczak & Beczak Architekci to dom jednorodzinny o nieregularnej bryle i niesymetrycznym dachu. Ta nietypowa forma podąża jednak dokładnie za funkcją budynku.