Architektura MuratorRealizacjeŚlęza pod Wrocławiem. Dom jednorodzinny projektu pracowni KameleonLab

Ślęza pod Wrocławiem. Dom jednorodzinny projektu pracowni KameleonLab

Konieczność dostosowania projektu do wymogów planu zagospodarowania zaowocowała niekonwencjonalnym rozwiązaniem dachu - z kalenicą biegnącą po przekątnej dachu. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna KameleonLab: architekci Kuba Woźniczka i Rafał Specylak

Śląza pod Wrocławiem - KameleonLab
Fot.: Tomasz Zakrzewski
Dom jednorodzinnyŚlęza pod Wrocławiem
AutorzyKameleonLab, architekci Kuba Woźniczka, Rafał Specylak
Współpraca autorskaarchitekt Marek Woźniczka
KonstrukcjaMaciej Tomasiak
Generalny wykonawcaBimkiewicz Budownictwo
Inwestorprywatny
Powierzchnia terenu1200.0 m²
Powierzchnia zabudowy290.0 m²
Powierzchnia użytkowa330.0 m²
Powierzchnia całkowita450.0 m²
Kubatura1090.0 m³
Projekt2008
Data realizacji (początek)2009
Data realizacji (koniec)2011

Często największym wyzwaniem projektowym staje się interpretacja obowiązujących przepisów planistycznych, w tym obostrzeń konserwatorskich narzucających sztywno, jak ma wyglądać budynek i z jakich materiałów powinien być wykonany. Śmiałą interpretacją takich ograniczeń jest dom jednorodzinny w Ślęzie pod Wrocławiem. To wieś dobrze skomunikowana z miastem, blisko autostrady A4 oraz centrów handlowych w Bielanach Wrocławskich, zmienia się więc szybko w kolejną sypialnię dolnośląskiej stolicy. Jej pozostającą pod ochroną konserwatorską historyczną panoramę, z dominantą zamku Topacz, coraz intensywniej wypełniają katalogowe domy jednorodzinne, paradoksalnie wzorcowo zgodne z wytycznymi konserwatora i planem miejscowym. Wyjątek w tej sztampowej zabudowie stanowi dom projektu wrocławskiego biura KameleonLab, przeznaczony dla małżeństwa z dwójką małych dzieci. Położony jest na niewielkim wzniesieniu, w sąsiedztwie dwóch budynków jednorodzinnych i jeszcze niezabudowanego pola...
Tekst: Tomasz Głowacki, fot. Tomasz Zakrzewski/ archifolio.pl

Prezentacja budynku: „Architektura-murator”  10/ 2012, s. 68
Dom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy Dom własny architekta to zwykle manifest postawy twórczej i laboratorium pomysłów projektowych. Taki właśnie jest dom w Tryszczynie koło Bydgoszczy, zaprojektowany dla Adama Kozłowskiego z pracowni AKKT.
Dom Robak w Zabłociu To prototyp, który powstał w wyniku przemyślanego procesu twórczego. Jego elewacja, niczym skóra, chroni mikrokosmos przestrzeni wewnętrznej –  o projekcie Piotra Kuczi pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka.
Willa w Żółwinie: energooszczędny dom w technologii CLT Willa w Żółwinie to energooszczędny, parterowy dom zbudowany w technologii CLT. Konstrukcja powstała w zaledwie dwa tygodnie, a cały dom w nieco ponad pół roku. Za projekt obiektu odpowiada polski oddział duńskiego biura Bjerg Arkitektur.
Dom z Grafitu na warszawskich Włochach Dom z Grafitu stanął w heterogenicznej zabudowie Starych Włoch. Rozrzeźbioną bryłą i czarną klinkierową elewacją wyraźnie wyróżnia się na tle sąsiedztwa. Budynek zaprojektowała pracownia Paweł Lis Architekci.
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego. Zwyciężyła Zlata Hrabtsevich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyznano też nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz 8 wyróżnień!
Dom (nie)powtarzalny na Śląsku W malowniczym otoczeniu jednej ze śląskich wsi stanął Dom (nie)powtarzalny. To najnowsza realizacja Archistudia Studniarek + Pilinkiewicz.