Architektura MuratorRealizacjeŚlęza pod Wrocławiem. Dom jednorodzinny projektu pracowni KameleonLab

Ślęza pod Wrocławiem. Dom jednorodzinny projektu pracowni KameleonLab

Konieczność dostosowania projektu do wymogów planu zagospodarowania zaowocowała niekonwencjonalnym rozwiązaniem dachu - z kalenicą biegnącą po przekątnej dachu. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna KameleonLab: architekci Kuba Woźniczka i Rafał Specylak

Śląza pod Wrocławiem - KameleonLab
Fot.: Tomasz Zakrzewski
Dom jednorodzinnyŚlęza pod Wrocławiem
AutorzyKameleonLab, architekci Kuba Woźniczka, Rafał Specylak
Współpraca autorskaarchitekt Marek Woźniczka
KonstrukcjaMaciej Tomasiak
Generalny wykonawcaBimkiewicz Budownictwo
Inwestorprywatny
Powierzchnia terenu1200.0 m²
Powierzchnia zabudowy290.0 m²
Powierzchnia użytkowa330.0 m²
Powierzchnia całkowita450.0 m²
Kubatura1090.0 m³
Projekt2008
Data realizacji (początek)2009
Data realizacji (koniec)2011

Często największym wyzwaniem projektowym staje się interpretacja obowiązujących przepisów planistycznych, w tym obostrzeń konserwatorskich narzucających sztywno, jak ma wyglądać budynek i z jakich materiałów powinien być wykonany. Śmiałą interpretacją takich ograniczeń jest dom jednorodzinny w Ślęzie pod Wrocławiem. To wieś dobrze skomunikowana z miastem, blisko autostrady A4 oraz centrów handlowych w Bielanach Wrocławskich, zmienia się więc szybko w kolejną sypialnię dolnośląskiej stolicy. Jej pozostającą pod ochroną konserwatorską historyczną panoramę, z dominantą zamku Topacz, coraz intensywniej wypełniają katalogowe domy jednorodzinne, paradoksalnie wzorcowo zgodne z wytycznymi konserwatora i planem miejscowym. Wyjątek w tej sztampowej zabudowie stanowi dom projektu wrocławskiego biura KameleonLab, przeznaczony dla małżeństwa z dwójką małych dzieci. Położony jest na niewielkim wzniesieniu, w sąsiedztwie dwóch budynków jednorodzinnych i jeszcze niezabudowanego pola...
Tekst: Tomasz Głowacki, fot. Tomasz Zakrzewski/ archifolio.pl

Prezentacja budynku: „Architektura-murator”  10/ 2012, s. 68
Dom z widokiem: nowa realizacja Grupy Verso Na rozległej działce z malowniczym widokiem na krajobraz Wyżyny Śląsko-Krakowskiej architekci z Grupy Verso zrealizowali dom o powierzchni blisko 200 metrów kwadratowych. Niemal połowę przestrzeni zajmują jednak tarasowe podcienia.
Dom nad wzgórzem projektu Autograf Studio Najnowszy projekt krakowskich architektów z Autograf Studio to 500-metrowy dom w jednej z górskich miejscowości na terenie Austrii. Autorzy zaproponowali horyzontalną białą bryłę wkomponowaną w zbocze malowniczego wzniesienia.
Renowacja domu na Dolnym Śląsku Ideą projektu stało się zachowanie specyficznego nastroju miejsca, które utraciło swą podstawę użytkową. Architektowi zależało na podtrzymaniu trwania substancji w zastanym momencie i ekspozycji tej, którą oszczędziły czas i historia – o projekcie pracowni ARÉ Stiasny/Wacławek pisze Grzegorz Stiasny.
Okna dachowe jak obrazy – wymarzony dom z widokiem na park „Park Grabiszyński to nasze ulubione miejsce we Wrocławiu – pozwala poczuć się jak w lesie, choć jesteśmy w centrum miasta. Gdy pojawiła się możliwość zakupu działki graniczącej z tym terenem nie zastanawialiśmy się długo. Zdawaliśmy sobie jednak sprawę, że będzie to wymagający projekt, dlatego o wsparcie poprosiliśmy architektów z biura „Wytwórnia Pracownia Projektowa” – opowiadają inwestorzy domu we Wrocławiu.
V4 Family Houses 2022: najpiękniejsze domy Grupy Wyszehradzkiej Poznaliśmy wyniki krajowych eliminacji na międzynarodową wystawę „V4 Family Houses 2022”, prezentującą najciekawsze domy jednorodzinne z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Reprezentować będą nas realizacje PAG Pracowni Architektury Głowacki, biura jojko+nawrocki architekci, BXB studio i Marty Keller.
Dom Wiatrak koło Lubartowa Pozornie sentymentalny pomysł, by zamieszkać w wiatraku, skłania do przemyśleń dotyczących problemów niezwykle współczesnych  – o projekcie Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego pisze Tomasz Michalak.