Architektura MuratorRealizacjeŚwiątynia skaterów, czyli budynków życie po życiu

Świątynia skaterów, czyli budynków życie po życiu

Skateparków w dawnych kościołach jest już w Europie przynajmniej kilka. Ale w żadnym historycznych wnętrz nie potraktowano w równie radykalny sposób. Prezentujemy kaplicę w hiszpańskim mieście Llanera, którą artysta Okuda San Miguel przekształcił właśnie w Świątynię Chaosu.

Świątynia skaterów, czyli budynków życie po życiu
Okuda San Miguel i jego dzieło, fot. Elchino Pomares, dzięki uprzejmości Ink and Movement

Do najbardziej znanych kościołów zaadaptowanych na przestrzeń dla skaterów należą Skatehal w holenderskim Arnhem, Skaterham w brytyjskim Caterham i Left Bank w Leeds. W Llanera w hiszpańskiej Asturii amatorzy deskorolki wykorzystują wnętrze nieczynnej kaplicy św. Barbary wzniesionej w 1912 roku według projektu lokalnego architekta Manuela del Busty. Budynek w stylu neoromańskim z elementami neogotyku powstał jako część niewielkiej dzielnicy mieszkalnej dla pracowników miejscowej fabryki materiałów wybuchowych. W czasie hiszpańskiej wojny domowej kompleks znacznie ucierpiał i z czasem został rozebrany. Do dnia dzisiejszego przetrwała jedynie kaplica – od lat 70. niepełniąca zresztą funkcji religijnych. W 2007 roku obiekt kupił 36-letni skater Ernesto Fernandez, który wraz z założonym przez siebie stowarzyszeniem Kościelna Brygada urządził w nim skatepark. Na powierzchni 300 metrów kwadratowych powstały rampy i inne przeszkody do skateboardowych ewolucji. Miejsce szybko stało się bardzo popularne. W dawnym kościele zaczęto organizować też koncerty, zawody sportowe i innego rodzaju imprezy. W 2014 roku odwiedził go ceniony hiszpański streetartowiec Okuda San Miguel, oferując wykonanie we wnętrzu współczesnych fresków. Pomysł przypadł do gustu właścicielom, którzy we współpracy ze wspierającą artystów madrycką organizacją Ink and Movement rozpoczęli publiczną zbiórkę funduszy na malowidła. Część środków udało się zebrać dzięki platformie crowdfundingowej verkami.com, część dołożyła firma Red Bull.

Okuda San Miguel znany jest z bajecznie kolorowych, geometrycznych przedstawień, w których charakterystycznym motywem jest tzw. gwiazda chaosu – graficzny znak przypominający różę wiatrów, który symbolizuje m.in. nieskończone możliwości ludzkiej natury. Motyw ten artysta wykorzystał również w projekcie dla kościoła w Llanera. Moja praca ma wyrażać, że tak naprawdę nie ma znaczenia, gdzie jesteś ani co robisz, ale jaki masz cel. Byłem całkowicie zafascynowany tą przestrzenią i z czasem zacząłem myśleć o niej jako o Świątyni Chaosu – tłumaczy San Miguel. Na sklepieniu i ścianach wymalował fasetowane twarze, czaszki i psychodeliczne, geometryczne wzory inspirowane światem przyrody. Praca zajęła mu siedem dni. Oficjalne otwarcie nowej odsłony skateparku miało miejsce 10 grudnia 2015 roku. Stowarzyszenie Kościelna Brygada udostępnia wnętrza skaterom i turystom po uprzedniej rezerwacji. Szczegóły na stronie: www.churchbrigade.org. Więcej prac Okudy San Miguela można zobaczyć na: okudart.es/showcase i na jego profilu na Instragramie: www.instagram.com/okudart.