Szkoła muzyczna we Wrocławiu projektu Maćków Pracownia Projektowa

i

Autor: Archiwum Architektury Elewację budynku wykonano z białej cegły klinkierowej Montblanc z gładką fakturą lica. Fot. Röben

Szkoła muzyczna we Wrocławiu projektu Maćków Pracownia Projektowa

Nową siedzibę Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia we Wrocławiu zaprojektowało biuro architektoniczne Maćków Pracownia Projektowa. Poważnym wyzwaniem było umieszczenie bogatego programu funkcjonalnego szkoły na niewielkiej działce. Stąd też wynikła "kompaktowa" forma obiektu i spiętrzenie poszczególnych funkcji. Płaszczyzna elewacji została urozmaicona poprzez układ okien, których rozmiary i kształty zmieniają się wraz z wysokością budynku.

Nazwa obiektu Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego
Adres obiektu Wrocław, ul. Józefa Piłsudskiego
Autorzy Maćków Pracownia Projektowa
Powierzchnia zabudowy 2715.0 m²
Powierzchnia użytkowa 11283.0 m²
Kubatura 43480.0 m³
Projekt 2010
Data realizacji (początek) 2013
Data realizacji (koniec) 2014
Koszt inwestycji około 52 mln złotych

Projekt Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej powstał w biurze architektonicznym Maćków Pracownia Projektowa. Mieszcząca się dotychczas przy ul. Łowieckiej Szkoła Muzyczna rozpoczęła swoją działalność w 1946 r. W ostatnich latach jej siedziba przestała odpowiadać współczesnym wymaganiom, dlatego postanowiono o budowie nowego budynku przy jednej z reprezentacyjnych ulic w centrum Wrocławia. Decyzja o lokalizacji instytucji przy ulicy Józefa Piłsudskiego podyktowana była bezpośrednim sąsiedztwem Filharmonii Wrocławskiej. Budowa trwała 18 miesięcy. Już na początku robót odkryto średniowieczną zabudowę i jedne z najstarszych studni we Wrocławiu, co pociągnęło za sobą konieczność wstrzymania wielu robót budowlanych i przeprowadzenia prac archeologicznych.

Ze względu na monumentalny charakter sąsiedniej zabudowy, architekci z Pracowni Projektowej Maćków zrezygnowali z bogatej artykulacji fasady. Płaszczyzna elewacji została urozmaicona poprzez układ okien, których rozmiary i kształty zmieniają się wraz z wysokością budynku. Do wykończenia wykorzystano białą cegłę klinkierową Röben Montblanc, z gładką fakturą lica.

Szkoła muzyczna we Wrocławiu projektu Maćków Pracownia Projektowa

i

Autor: Archiwum Architektury Ogólnokształcąca Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego wg projektu Maćków Pracownia Projektowa. Fot. Röben

- Biały kolor cegły był najodpowiedniejszy ze względów kompozycyjnych i plastycznych - przy uwzględnieniu charakteru budynku oraz jego kontekstu. Jednocześnie ściany z białego klinkieru nie są jeszcze zbyt popularne na lokalnym rynku budowlanym, w związku z czym gmach zyskał unikalny charakter Dla podkreślenia artykulacji kompozycji ściany elewacyjnej, okna zostały "wysunięte" przed lico ściany i zamontowane na konsolach, co wizualnie zniwelowało masywny charakter ściany klinkierowej, a podkreśliło jej walor estetyczny – mówi Bartłomiej Witwicki z Pracowni Projektowej Maćków.

Wysoki na siedem kondygnacji obiekt składa się z trzech skrzydeł otaczających wewnętrzny dziedziniec, znajdujący się na wysokości I piętra. Funkcje dydaktyczne pełnią pomieszczenia ulokowane powyżej kondygnacji parteru. W dwóch skrzydłach mieszczą się sale lekcyjne, w trzecim - sale muzyczne. Od strony południowej dziedziniec zamyka kameralna sala koncertowa. Pod nią, z powodu ograniczonej powierzchni działki, zaplanowano salę gimnastyczną ze ścianką wspinaczkową i siłownią. Na parterze przewidziano pomieszczenia wystawiennicze, salę dla chóru, stołówkę z zapleczem kuchennym, przedszkole 1-oddziałowe, pomieszczenia pomocnicze oraz szatnie. Pierwsze piętro to sale lekcyjne dla młodszych dzieci, biura i sala kameralna. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W częściach ogólnodostępnych wnętrza wykończono betonem architektonicznym, z kolei pomieszczenia dedykowane funkcjom muzycznym zostały zaprojektowane z uwzględnieniem wysokich wymagań akustycznych.

Jednym z najtrudniejszych zadań było zaprojektowanie obiektu w taki sposób, aby na niewielkiej powierzchni terenu zmieścić wszystkie niezbędne dla działalności szkoły pomieszczenia. - Umieszczenie bogatego programu funkcjonalnego Szkoły Muzycznej na niewielkiej działce było poważnym wyzwaniem. Stąd też „kompaktowa” forma budynku i spiętrzenie poszczególnych funkcji - m.in. sala sportowa w kondygnacji podziemnej jest zblokowana w pionie z salą koncertową, a zielony dziedziniec znajduje się na stropie nad hallem – mówi Witwicki.