Tam, gdzie były sale pacjentów, dziś urzędują studenci. Szkoła architektury w modernistycznym sanatorium

2024-09-06 9:39

Zaprojektowany w celu odizolowania pacjentów, dziś jest pełen studentów. Wzniesione w latach 30. XX wieku sanatorium dla osób przewlekle chorych w środkowej Francji, zostało przebudowane na potrzeby uczelni architektonicznej. Część południowa została odnowiona, północna jest nową konstrukcją. Za projekt odpowiada paryska pracownia Du Besset-Lyon. Przypominamy materiał z 2015 roku, kiedy powstała Clermont-Ferrand School of Architecture. Rok później budynek zdobył nagrodę ArchiDesignClub.

Spis treści

  1. Modernistyczne sanatorium w Clermont - Ferrand
  2. Tam, gdzie były sale pacjentów, zaprojektowano komunikacyjne promenady
  3. Wąski budynek wzmocniono stalową konstrukcją
  4. Szkoła architektoniczna paryskiej pracownii Du Besset-Lyon. Zdjęcia
Architektura w drodze: Pszczyńskie Centrum Kultury
Konstrukcja KHEPHREN
Inwestor Ministerstwo Kultury i Komunikacji
Koszt inwestycji 21 500 000 Euro

Zobacz też:

Modernistyczne sanatorium w Clermont - Ferrand

Modernistyczne sanatorium wzniesiono w latach 30-tych XX wieku w otoczeniu malowniczego krajobrazu w Clermont-Ferrand. Projekt przebudowy opuszczonego obiektu na potrzeby szkoły architektonicznej opracowała paryska pracownia Du Besset-Lyon na zlecenie Ministerstwa Kultury i Komunikacji. Konkurs ogłoszono już w 2008, a realizacja miała miejsce w 2015.

Tam, gdzie były sale pacjentów, zaprojektowano komunikacyjne promenady

Przystosowanie dawnego sanatorium do nowych funkcji zakładało odwrócenie cech charakterystycznych budynku - zamknięty, odizolowany od otoczenia i pełny wewnętrznych barier, miał stać się miejscem pracy i spotkań studentów. Pierwotnie, aby wykorzystać dobroczynne działanie promieni słonecznych, sale dla pacjentów zorientowano na południe. Taka dyspozycja wnętrz okazała się niekorzystna dla usytuowania studenckich pracowni. W miejscu, gdzie niegdyś znajdowały się sale pacjentów, zaprojektowano więc komunikacyjne promenady, które zapewniają panoramiczny widok na otoczenie, a jednocześnie zabezpieczają znajdujące się obok studia przed silnym słońcem. Na ciemnej elewacji północnej, gdzie znalazło się główne wejście dla studentów, umieszczono monumentalne lustro, w którym odbijają się nasłonecznione wzgórza.

Wąski budynek wzmocniono stalową konstrukcją

Dodatkową trudnością projektu było dostosowanie budynku do aktualnych przepisów określających odporność na obciążenia sejsmiczne oraz wymogów bezpieczeństwa pożarowego, przy zachowaniu jego niekwestionowanej, zabytkowej wartości. Wąski budynek, który niegdyś mieścił sanatorium, został wzmocniony stalową konstrukcją. Przestrzenie niezbędne z punktu widzenia nowej funkcji - audytorium, bibliotekę, przestrzenie wystawowe i kawiarnię - umieszczono w nowo wybudowanym obiekcie, utrzymanym w stylistyce bliskiej architekturze modernizmu.

Szkoła architektoniczna paryskiej pracownii Du Besset-Lyon. Zdjęcia

Listen to "Pracujemy nad tym! Nowy prezes SARP o architektonicznych wyzwaniach" on Spreaker.