„Tęczowy” dom kultury w Krakowie ma już elewację. Kiedy koniec budowy filii Centrum Kultury Podgórza?

Ośrodek Ruczaj w Krakowie będzie nowym domem kultury o ciekawej architekturze. Elewację budynku już pokryły charakterystyczne światłołamacze w barwach tęczy, zaś wewnątrz znajdą się m.in. sala widowiskowa oraz kawiarnia. Jak idzie budowa i kiedy nowa filia Centrum Kultury Podgórza rozpocznie działalność?

Murator remontuje: Podłoga z paneli w jodełkę
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Ośrodek Ruczaj. W Krakowie powstaje „tęczowa” filia Centrum Kultury Podgórze
  2. Sala widowiskowa, kawiarnia i nie tylko. Co zaoferuje Ośrodek Ruczaj?

Ośrodek Ruczaj. W Krakowie powstaje „tęczowa” filia Centrum Kultury Podgórze

Na południu Krakowa od lutego 2023 r. sprawnie posuwa się naprzód budowa ciekawego budynku, który będzie pełnił funkcję domu kultury. Ośrodek Ruczaj, który ma zostać oddany do użytku w połowie 2025 r., powstaje na osiedlu bloków komunalnych przy ul. Jana Kantego Przyzby i będzie 4-piętrowym budynkiem o zaokrąglonej bryle, przeszklonym foyer oraz elewacji pokrytej barwnymi aluminiowymi światłołamaczami. Za projekt budynku odpowiada pracownia Limba Eko sp. z o.o., zaś wykonawcą prac jest firma P.B.P. „Łęgprzem” spółka z o.o. Koszt inwestycji to blisko 55,6 mln zł, z czego 30 mln zł to dofinansowanie z Polskiego Ładu.

Obecnie „tęczowa” elewacja jest już gotowa w ok. 80%. Obiekt ma też już wszystkie okna zewnętrzne i szklaną fasadę, a gotowa hydroizolacja dachu pomyślnie przeszła testy szczelności. Wykonywane są końcowe obróbki blacharskie szachtów oraz attyki. Na dachu zamontowane zostały podkonstrukcje pod urządzenia oraz większość urządzeń dla systemów wentylacyjnych. Wewnątrz prowadzone są prace związane z okablowaniem instalacji elektrycznych i słaboprądowych oraz instalacji sanitarnych (wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, wentylacji mechanicznej). Trwają roboty tynkarskie, a także te związane z wykonywaniem gładzi. Rozpoczęło się również wstępne malowanie na najniższych kondygnacjach. Gołym okiem widać, że budowa zmierza do końca wielkimi krokami.

– Wykonywane są wylewki oraz ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych. Na scenie rozpoczęto montaż stalowych kładek technicznych i dźwigu hydraulicznego. Zgłoszenie do odbiorów planowane jest na kwiecień 2025 – podaje krakowski Zarząd Inwestycji Miejskich.

Budowa Ośrodka Ruczaj w Krakowie

i

Autor: Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie Budowa Ośrodka Ruczaj w Krakowie

Sala widowiskowa, kawiarnia i nie tylko. Co zaoferuje Ośrodek Ruczaj?

Budynek Ośrodka Ruczaj będzie pełnił funkcję przede wszystkim lokalnego domu kultury – miejsca organizacji wydarzeń kulturalnych i działalności edukacyjnej. Dodatkowo w budynku znajdzie się nowa siedziba Rady i Zarządu Dzielnicy VIII Dębniki – lepsza, bo łatwiej dostępna dla mieszkańców.

Ponieważ domy kultury realizują wiele różnorodnych zadań, nowy budynek będzie wielofunkcyjny, uwzględniający potrzeby osób w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. W środku zaplanowano m.in.:

  • wielofunkcyjną salę widowiskową na 287 osób (w tym balkon), z nowocześnie wyposażoną sceną nadającą się zarówno do organizacji spektakli i pokazów filmowych, jak i koncertów czy innych wydarzeń,
  • pomieszczenia edukacyjne: 4 sale muzyczne, 3 sale taneczne, 2 pracownie oświatowe, sala dla najmłodszych, lektorium do nauki języków obcych, pracownia plastyczna i ceramiczna wraz z niezbędnym zapleczem,
  • pomieszczenia administracyjne.

Dodatkowo na pierwszym piętrze budynku znajdzie się kawiarnia. Będzie się można do niej dostać z obszernego foyer z recepcją dzięki reprezentacyjnej, spiralnej klatce schodowej. Budynek będzie też oczywiście przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

– W ramach kontraktu jesienią ub. r. nasadzono 67 drzew. Jest to pierwsza część nasadzeń przewidzianych w ramach tego kontraktu. Inwestycja obejmuje również wykonanie zagospodarowania terenu i połączenie go z układem komunikacyjnym osiedla budynków mieszkalnych należących do Gminy Miejskiej Kraków. W ramach tych prac zostanie nasadzona kolejna partia zieleni oraz zamontowane obiekty małej architektury – podaje ZIM.

Listen to "Dom naprawdę energooszczędny. POGAD@NE. ZBUDOWANE" on Spreaker.
Architektura Murator Google News
Autor: