Architektura MuratorRealizacjeTężnia solankowa w Busku-Zdroju

Tężnia solankowa w Busku-Zdroju

Architektura tężni jest ramą dla ruchu odbywającego się wewnątrz niej. Tworzy przestrzenny kontekst dla uzdrawiania tam ciała i zmysłów. O nowej realizacji biura 2pm architekci pisze Janusz Sepioł.

Tężnia solankowa w Busku-Zdroju
Tężnia solankowa w Busku-Zdroju, proj. 2pm architekci; fot. Archiwum UMIG Busko-Zdrój

Mocnym wejściem Piotra Musiałowskiego na polską scenę architektoniczną było zwycięstwo jego pracowni 2pm w konkursie, a następnie realizacja narodowego pawilonu na wystawę Expo 2015 w Mediolanie. Hasło wydarzenia brzmiało Wyżywić ziemię. Polski pawilon przybrał formę wielkiego stosu drewnianych elementów przypominających skrzynki na owoce i odwołując się do idei sadu, tworzył w swoim wnętrzu iluzję rajskiego ogrodu. Drewno już od pewnego czasu było materiałem kluczowym w poprzednio wygrywanych przez warszawskiego architekta konkursach, np. trudnym, choć może o niewielkim potencjale promocyjnym, konkursie na toalety publiczne w Kazimierzu nad Wisłą czy na obiekty wejściowe do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Drewnianą konstrukcją jest też najnowsza jego realizacja – tężnia w Busku-Zdroju. W tym przypadku to zresztą oczywistość – inne materiały źle znosiłyby unoszący się tu solankowy aerozol.

Tradycyjne tężnie to przemysłowe konstrukcje służące do produkcji soli. W pewnym momencie uznano, że przebywanie w ich pobliżu ma działanie lecznicze, a przynajmniej profilaktyczne. Klasyczny kształt tężni to długie, wysokie, prostoliniowe konstrukcje, z których słynie np. Ciechocinek. Od co najmniej dekady obiekty te stały się hitem architektury parków i to wcale nie tylko zdrojowych. Powstają tężnie ogromne – jak w Inowrocławiu, przypominające kształtem warowne zamki – jak w Wieliczce, tężnie do obejścia (np. w Katowicach, Nowej Hucie czy Radlinie) lub tworzące niewielkie placyki (np. w Bochni czy Konstancinie). Specjalną kategorią są minitężnie w formie pojedynczej małej ścianki, przy której można usiąść i głęboko pooddychać. To już dziesiątki realizacji.

Tagi:
2PM
Pawilony w Tatrach Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego powstaną nowe pawilony wejściowe. Konkurs na ich projekt wygrała warszawska pracownia 2pm.
Nowe punkty wejść do Tatrzańskiego Parku Narodowego Rozstrzygnięto konkurs na projekt nowych punktów wejść do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia 2pm, znana m.in. z Pawilonu Polski na Expo 2015 w Mediolanie. Zwycięska propozycja to nowoczesne ujęcie koliby - drewnianego, górskiego szałasu.
Tajemniczy ogród – o projekcie polskiego pawilonu na Expo pisze Piotr Musiałowski Plan pawilonu prowadzi przez symboliczny tajemniczy ogród z ciągnącymi się w nieskończoność szpalerami drzew. Jego obraz nie ukazuje się zwiedzającym od razu. Najpierw należy pokonać długą, zmieniającą kierunek i poziom drogę. Istotą wywoływanego odczucia jest kontrast pomiędzy wąską i wysoką przestrzenią szczeliny wejścia a horyzontalną przestrzenią ogrodu – pisze współautor projektu Piotr Musiałowski.
Projekt tężni z kompleksem uzdrowiskowym w Busku-Zdroju W parku zdrojowym "Za Maskalisem" Busku Zdroju powstanie nowy kompleks uzdrowiskowy. Obejmie on tężnię i pawilon ogrodowy kryjący pijalnię wód i oranżerię. Autorem koncepcji nagrodzonej w konkursie architektonicznym organizowanym przez kielecki oddział SARP jest warszawska pracownia 2PM.
Pawilon Polski na Expo 2015 w Mediolanie [ZDJĘCIA] Od początku maja można odwiedzać Pawilon Polski na Expo 2015 w Mediolanie. Za ażurową elewacją ukryto labirynt prowadzący do ogrodu symbolizującego owocowy sad. Aby uzyskać efekt bezkresnej, zielonej przestrzeni ściany wokół zostały wyłożone lustrzanymi powierzchniami. Prezentujemy zdjęcia pawilonu zaprojektowanego przez warszawską pracownię 2PM.
Projekt pawilonu Polski na EXPO 2015: Polska po drugiej stronie lustra Pawilon Polski na EXPO 2015 w Mediolanie - wiemy już jak będzie wyglądał. Zobacz nagrodzone projekty i prace nadesłane na konkurs [GALERIA] Wystawa pokonkursowa odbyła się w dniach 7-8 czerwca w Warszawie