Europarlament

Tu będą pracować nasi europosłowie. Europarlament w Brukseli - 500 dzieł sztuki i drogie obiady

2024-06-10 11:36

Jak wygląda Parlament Europejski w Brukseli? Gdzie odbywają się obrady? Niektóre miejsca wewnątrz budynku robią wrażenie. Mieści się tu ponad pół tysiąca dzieł sztuki, które można zobaczyć na własne oczy podczas zwiedzania, dostępnego dla każdego - za darmo. Oto, gdzie pracują polscy europarlamentarzyści.

Spis treści

  1. Parlament Europejski. Dlaczego znalazł się w Brukseli?
  2. Czy Europarlament można zwiedzać?
  3. Ponad 500 dzieł sztuki na korytarzach Parlamentu Europejskiego
  4. Europarlamentarne obiady i inflacyjne podwyżki cen
Murator Remontuje: Gładź szpachlowa od A do Z
Materiał sponsorowany

Parlament Europejski. Dlaczego znalazł się w Brukseli?

Bruksela nie jest oficjalną stolicą Unii Europejskiej, jednak uznawana jest za jej główną siedzibę (wraz ze Strasburgiem i Luksemburgiem). Dlaczego właśnie tutaj ulokowano Dzielnicę Europejską? Miasto znajduje się w połowie drogi między Francją, Niemcami a Wielką Brytanią - państwami, które odegrały wielką rolę dla integracji europejskiej.

Zobacz także: Sejm można już zwiedzać indywidualnie. Jak zwiedzić Sejm RP w Warszawie?

Czy Europarlament można zwiedzać?

Budynek Parlamentu Europejskiego w Brukseli można zwiedzać - za darmo - wystarczy zarezerwować termin na stronie internetowej Parlamentu w zakładce Zwiedzanie. Można zwiedzić Salę obrad Parlamentu Europejskiego, również w trakcie obrad, oraz przeznaczone dla odwiedzających Dom Historii Europejskiej i Parlamentarium.

W Strasburgu zwiedzającym udostępnia się salę posiedzeń plenarnych Parlamentu Europejskiego, Parlamentarium im. Simone Veil oraz organizowane na terenie budynku wystawy. W Luxemburgu dostępne są edukacyjne wystawy multimedialne.

Ponad 500 dzieł sztuki na korytarzach Parlamentu Europejskiego

Europarlament w Brukseli wypełniony jest dziełami sztuki współczesnej. Obrazy i rzeźby mija się tu na każdym kroku - niektóre są naprawdę spektakularne. Jedną z najbardziej charakterystycznych rzeźb w budynku stworzył Olivier Strebelle - gigantyczna konstrukcja Confluence jest wysoka na kilka pięter; wielu europarlamentarzystów wymienia ją ponoć jako swoją ulubioną.

W kolekcji dzieł znajduje się 16 prac polskich artystów, m.in. Anny Baumgart, Tomasza Ciecierskiego, Gizeli Mickiewicz czy Jana Smagi.

Europarlamentarne obiady i inflacyjne podwyżki cen

Choć w Europarlamencie można zjeść taniej niż "na mieście", i tutaj ceny wzrosły znacznie w związku z inflacją. Podniesiono je nawet o kilkanaście procent. Posiłki w kantynie dla europosłów są jednocześnie ponad dwa razy droższe niż na stołówce poselskiej w Warszawie - danie główne kosztuje ok. 50 zł.

Zwiedzający mogą skorzystać z kantyny po wcześniejszej rezerwacji.

Zobacz także: Tak mieszkał architekt Sejmu. Oto Willa Bohdana Pniewskiego - jego gabinet zachwyca