Architektura MuratorRealizacjeTysiące metalowych kwiatów. Pawilon Motyli w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Tysiące metalowych kwiatów. Pawilon Motyli w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

W centrum stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich powstaje ogród XXI wieku, będący połączeniem natury i nowych technologii. Najważniejszym elementem założenia jest Pawilon Motyli z ekspozycją liczącą 500 tropikalnych, uskrzydlonych owadów. Projekt architektoniczny założenia oraz poszczególnych obiektów opracowała niemiecka pracownia 3deluxe.

Pawilon Motyli w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
Fot. Torsten Seidel

Noor Island to wyspa na lagunie w samym centrum stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Szardży. Jeszcze do niedawna był to zaniedbany kawałek lądu dostępny jedynie drogą wodną. Teraz na powierzchni 230 m2 urządzono park tematyczny, a samą wyspę połączono z lądem mostem o długości 100 metrów. Projekt zainicjowany przez austriackiego artystę André Hellera realizowany jest przez państwową fimrę Shurooq - Sharjah Investment and Development Authority według projektu niemieckiej pracowni 3deluxe. Intencją autorów było stworzenie ogrodu XXI wieku, będącego połączeniem natury i technologii.

Najważniejszym elementem założenia jest Pawilon Motyli, obiekt o powierzchni 230 m2, który oprócz lepidopterium mieści kawiarnię i sklep. Całkowicie przeszklony główny korpus budynku opiera się na stalowej konstrukcji. Przed nadmiernym nasłonecznieniem osłania go ażurowy dach składający się z około 4000 aluminiowych kwiatów. Ornamentalna powierzchnia chroni wnętrze przed przegrzaniem, jednocześnie filtrując światło i rzucając cienie na białe elementy wyposażenia. Falujący, kwiatowy „dywan” to najbardziej charakterystyczny i rozpoznawalny z daleka element budynku, który przyniósł mu nominację do nagrody Światowego Festiwalu Architektury. Wewnątrz lepidopterium stworzono sztuczny ekosystem przypominający warunki klimatyczne panujące w lasach deszczowych. Temperatura wynosi około 26 stopni Celsjusza, a same motyle przywożone są dwa razy w tygodniu z Malezji.

W niedalekiej odległości od Pawilonu Motyli zaprojektowano mniejszy obiekt przeznaczony do wypoczynku na świeżym powietrzu. Forma Pawilonu Literatury nawiązuje do typowych namiotów Beduinów, a jego wnętrze może pomieścić jednocześnie 40 osób. Pod zadaszeniem umieszczono regał z książkami oraz ekran do projekcji filmów.

Noor Island to przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców i pracowników okolicznych wieżowców. To prawdziwa wyspa sztuczności, gdzie natura służy do stworzenia efektownego spektaklu. Teren wokół pawilonów zagospodarowano roślinnością typową dla gorącego klimatu – drzewami palmowymi, kaktusami i sukulentami. Po zmierzchu obydwa pawilony rozświetlają tysiące pulsujących, ledowych lamp.

Tagi:
Pawilon eksperymentalny BUGA Pawilon wsparty jest na lekkiej konstrukcji z włókien szklanych i węglowych, inspirowanej występującymi w przyrodzie strukturami włóknistymi.
Cyfrowa fabrykacja w praktyce: eksperymentalne pawilony z ICD Stuttgarcie i ETH w Zurychu Projektowanie pawilonów to architektoniczne laboratorium w mikroskali, pozwalające na testowanie nowych rozwiązań materiałowych i metod produkcji, zanim na stałe zagoszczą na placu budowy. To działania badawcze i eksperymentalne, dlatego prym wiodą w nich czołowe uczelnie architektoniczne takie jak ICD w Stuttgarcie czy katedra prowadzona przez duet Gramazio i Kohler na ETH w Zurychu.
A'Design Award 2019: Polacy z nagrodą za projekt pawilonu Stoisko firmy OKA projektu gdyńskiej pracowni MOA Masters of Arts zdobyło jedną z głównych nagród w tegorocznej edycji A'Design Award & Competition.
Pawilon edukacyjny na warszawskim Golędzinowie Niezastąpionym narzędziem podczas projektowania obiektu był cyfrowy model pawilonu. Na jego podstawie wygenerowano dokumentację rysunkową, w oparciu o którą wykonano drewniane elementy konstrukcyjne szalunków – pisze Marcin Brataniec, autor pawilonu edukacyjnego w kształcie kamienia.
Pawilony wejściowe do Tatrzańskiego Parku Narodowego Architekci inspirowali się naturą i budownictwem góralskim sprzed stylu zakopiańskiego. Nowa forma swą surowością nawiązuje do dawnych szałasów i spichlerzy sytuowanych na skraju lasu, a barwą i kształtem prowadzi dialog z przyrodą – pisze Urszula Forczek-Brataniec.
Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju W konkursie na projekt pawilonu, który będzie reprezentował nasz kraj na międzynarodowej wystawie EXPO w Dubaju zwyciężyła pracownia WXCA.