Architektura MuratorRealizacjeTysiące metalowych kwiatów. Pawilon Motyli w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Tysiące metalowych kwiatów. Pawilon Motyli w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

W centrum stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich powstaje ogród XXI wieku, będący połączeniem natury i nowych technologii. Najważniejszym elementem założenia jest Pawilon Motyli z ekspozycją liczącą 500 tropikalnych, uskrzydlonych owadów. Projekt architektoniczny założenia oraz poszczególnych obiektów opracowała niemiecka pracownia 3deluxe.

Pawilon Motyli w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
Fot. Torsten Seidel

Noor Island to wyspa na lagunie w samym centrum stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Szardży. Jeszcze do niedawna był to zaniedbany kawałek lądu dostępny jedynie drogą wodną. Teraz na powierzchni 230 m2 urządzono park tematyczny, a samą wyspę połączono z lądem mostem o długości 100 metrów. Projekt zainicjowany przez austriackiego artystę André Hellera realizowany jest przez państwową fimrę Shurooq - Sharjah Investment and Development Authority według projektu niemieckiej pracowni 3deluxe. Intencją autorów było stworzenie ogrodu XXI wieku, będącego połączeniem natury i technologii.

Najważniejszym elementem założenia jest Pawilon Motyli, obiekt o powierzchni 230 m2, który oprócz lepidopterium mieści kawiarnię i sklep. Całkowicie przeszklony główny korpus budynku opiera się na stalowej konstrukcji. Przed nadmiernym nasłonecznieniem osłania go ażurowy dach składający się z około 4000 aluminiowych kwiatów. Ornamentalna powierzchnia chroni wnętrze przed przegrzaniem, jednocześnie filtrując światło i rzucając cienie na białe elementy wyposażenia. Falujący, kwiatowy „dywan” to najbardziej charakterystyczny i rozpoznawalny z daleka element budynku, który przyniósł mu nominację do nagrody Światowego Festiwalu Architektury. Wewnątrz lepidopterium stworzono sztuczny ekosystem przypominający warunki klimatyczne panujące w lasach deszczowych. Temperatura wynosi około 26 stopni Celsjusza, a same motyle przywożone są dwa razy w tygodniu z Malezji.

W niedalekiej odległości od Pawilonu Motyli zaprojektowano mniejszy obiekt przeznaczony do wypoczynku na świeżym powietrzu. Forma Pawilonu Literatury nawiązuje do typowych namiotów Beduinów, a jego wnętrze może pomieścić jednocześnie 40 osób. Pod zadaszeniem umieszczono regał z książkami oraz ekran do projekcji filmów.

Noor Island to przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców i pracowników okolicznych wieżowców. To prawdziwa wyspa sztuczności, gdzie natura służy do stworzenia efektownego spektaklu. Teren wokół pawilonów zagospodarowano roślinnością typową dla gorącego klimatu – drzewami palmowymi, kaktusami i sukulentami. Po zmierzchu obydwa pawilony rozświetlają tysiące pulsujących, ledowych lamp.

Tagi:
Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw Jeszcze do 31 października można korzystać z biotechnologicznego placu zabaw przy Centrum Nauki Kopernik. Airbubble to pierwsze taka przestrzeń w Polsce wykorzystująca oczyszczające właściwości alg. Za projektem tego miejskiego eksperymentu stoi ecoLogicStudio.
Pawilon livMatS / Fryburg Pawilon to pierwszy budynek o konstrukcji nośnej wykonanej w całości z włókna lnianego, materiału w pełni odnawialnego i biodegradowalnego. O realizacji architektów i inżynierów z Uniwersytetu w Stuttgarcie oraz biologów z Uniwersytetu we Fryburgu pisze Wiktor Kowalski.
Decentralizacja architektury – rozmowa z Natalią Grabowską, kuratorką Serpentine Pavilion Każda kolumna, schodek czy inny element w pawilonie odpowiada konkretnemu miejscu. Sumayya Vally przeanalizowała około 60 lokalizacji na terenie Londynu, które historycznie przyczyniły się do tworzenia wspólnot. Na tej liście są pierwsze meczety, pierwsze synagogi, ale także bardzo nieformalne przestrzenie, jak pierwszy klub jazzowy w Anglii, w którym grano muzykę tworzoną przez osoby czarnoskóre czy miejsca związane z działalnością osób  LGBTQ+ – mówi Natalia Grabowska, kuratorka tegorocznego Serpentine Pavilion w Londynie.
Pawilon eksperymentalny BUGA Pawilon wsparty jest na lekkiej konstrukcji z włókien szklanych i węglowych, inspirowanej występującymi w przyrodzie strukturami włóknistymi.
Cyfrowa fabrykacja w praktyce: eksperymentalne pawilony z ICD Stuttgarcie i ETH w Zurychu Projektowanie pawilonów to architektoniczne laboratorium w mikroskali, pozwalające na testowanie nowych rozwiązań materiałowych i metod produkcji, zanim na stałe zagoszczą na placu budowy. To działania badawcze i eksperymentalne, dlatego prym wiodą w nich czołowe uczelnie architektoniczne takie jak ICD w Stuttgarcie czy katedra prowadzona przez duet Gramazio i Kohler na ETH w Zurychu.
A'Design Award 2019: Polacy z nagrodą za projekt pawilonu Stoisko firmy OKA projektu gdyńskiej pracowni MOA Masters of Arts zdobyło jedną z głównych nagród w tegorocznej edycji A'Design Award & Competition.