Architektura MuratorRealizacjeW nowym formacie: biurowiec Format w gdańskiej Oliwie

W nowym formacie: biurowiec Format w gdańskiej Oliwie

Biurowiec Format w Gdańsku składa się z dwóch, niejako przenikających się brył. Projektanci z APA Wojciechowski Architekci decydowali, że każda z części będzie miała elewacje w innym kolorze: czekoladowym i jasnobeżowym. To nawiązanie do pobliskiej fabryki  czekolady „Bałtyk” i historycznych budynków stacji Gdańsk Oliwa.

W nowym formacie: biurowiec Format w gdańskiej Oliwie
Biurowiec Format w Gdańsku, proj. APA Wojciechowski Architekci; fot. Maciej Drążkiewicz
Biurowiec FormatGdańsk, ul. Droszyńskiego 24
AutorzyAPA Wojciechowski Architekci
InwestorTorus
Powierzchnia użytkowa16000.0 m²
Data realizacji (koniec)2022

Biurowiec FORMAT stanął przy ul. Droszyńskiego, na skraju nowej biznesowej dzielnicy Gdańska, na jaką wyrosła Oliwa. Na zlecenie firmy Torus zaprojektował go zespół trójmiejskiego oddziału pracowni APA Wojciechowski Architekci pod kierownictwem Dżafara Bajraszewskiego wspieranego przez Piotra Steckiewicza (architektki prowadzące: Małgorzata Tchórz, Zuzanna Sawicka). Pięciokondygnacyjny obiekt oferuje blisko 16 tys. m² powierzchni najmu.

Podczas procesu projektowego, dla architektów szczególnie ważne było równorzędne traktowanie widoków zarówno od strony torów kolejowych, jak i ul. Droszyńskiego. Długie elewacje budynku są silnie eksponowane z tych dwóch stron. Architekci nie chcieli odwracać obiektu „plecami” do torów, w związku z tym na podłużnej działce zaprojektowane zostały dwie elewacje „frontowe” o reprezentacyjnym charakterze.

W nowym formacie: biurowiec Format w gdańskiej Oliwie
Biurowiec Format w Gdańsku, proj. APA Wojciechowski Architekci; fot. Maciej Drążkiewicz

Podczas prac nad formą obiektu projektanci postanowili dodać jej dynamiki, szczególnie z perspektywy człowieka. Tak powstał pomysł na wytworzenie wrażenia dwóch przenikających się budynków. Zdecydowano, że każda z brył będzie miała elewacje w innym kolorze. Do ich wykończenia wybrana została płytka klinkierowa o współczesnym, wydłużonym formacie, w dwóch kontrastujących ze sobą odcieniach: czekoladowym i jasnobeżowym. Ich faktura jest szorstka, kolory przepalane oraz niejednolite.

Biurowiec stanął w miejscu, w którym do niedawna był betonowy plac pełniący funkcję parkingu dla autobusów, w pobliżu znajduje się z kolei dosyć przypadkowa zabudowa: niewielkie, dosyć stare budynki komercyjne, magazyny, garaże, warsztaty. W bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji położone są budynki fabryczne oraz kolejowe. Zależało nam, aby projekt wpasował się w otoczenie. Zdecydowaliśmy się na formę zawierającą dwie przenikające się bryły, a co za tym idzie: dwa różne kolory okładziny elewacyjnej z tego samego materiału. Ceramika była naturalnym wyborem, ponieważ analizując kontekst, zwróciliśmy uwagę na historyczne budynki dworcowe oraz sąsiadującą fabrykę czekolady „Bałtyk” – tłumaczy Dżafar Bajraszewski, prowadzący biuro APA Wojciechowski Architekci w Trójmieście.

W nowym formacie: biurowiec Format w gdańskiej Oliwie
Biurowiec Format w Gdańsku, proj. APA Wojciechowski Architekci; fot. Maciej Drążkiewicz

Budynek ma zielony dach i całkowicie przeszklony parter. Do wypełnienia przestrzeni między poszczególnymi taflami zamiast standardowych klipsów fasadowych użyto silikonu, dzięki czemu zdają się tworzyć jedną homogeniczną płaszczyznę. Pola przeszkleń powyżej to luźna, dynamiczna kompozycja, mająca  jednak pewną logikę: otwory okienne zwiększają swoje rozmiary z każdą kolejną kondygnacją. Najwyższe piętra charakteryzują panoramiczne przeszklenia oferujące najlepsze widoki na miasto.

To jedna z naszych pierwszych „postpandemicznych” realizacji. Jestem przekonany, że wysoki standard projektu będzie odpowiadał na potrzeby nawet najbardziej wymagających najemców – zarówno teraz, jak i w przyszłości
– mówi Szymon Wojciechowski, współwłaściciel APA Wojciechowski Architekci. W wyniku konsultacji ze specjalistami z branży sanitarnej architekci m.in. wdrożyli modyfikacje w centralach wentylacyjnych, co w połączeniu z lampami UVC eliminuje ryzyko przedostawania się patogenów z powietrza wywiewanego do nawiewanego przy jednoczesnym utrzymaniu sprawności odzysku ciepła i wilgoci na dotychczasowym poziomie.

Biurowiec FORMAT ma precertyfikat LEED na poziomie Gold, a w planach jest uzyskanie certyfikatu „Obiekt bez barier”. Dopełnieniem inwestycji będzie kładka nad torami, prowadząca do budynku prosto z peronów SKM, oraz boiska do gry w koszykówkę i siatkówkę – zdradza Dżafar Bajraszewski.

W nowym formacie: biurowiec Format w gdańskiej Oliwie
Biurowiec Format w Gdańsku, proj. APA Wojciechowski Architekci; fot. Maciej Drążkiewicz

 

Siedziba Ten Square Games we Wrocławiu: biuro z niskim śladem węglowym Czym jest wbudowany ślad węglowy i jak go skutecznie ograniczać. Rozmawiamy z twórcami nowej przestrzeni biurowej firmy Ten Square Games. Był to jeden z pierwszych w Polsce projektów, gdzie dokładnie policzone zostały emisje związane z aranżacją biura.
Villa Jaśkowa Dolina w Gdańsku projektu MS 15 Architektura Na terenie gdańskiego Wrzeszcza powstaje nowe osiedle: Villa Jaśkowa Dolina. W 9 budynkach licowanych klinkierowymi płytkami powstanie w sumie 200 mieszkań. Projekt założenia zdobył właśnie CIJ Awards Poland 2021 w kategorii Best Upcoming Residential Development.
Osiedle Neo Natolin w Warszawie projektu APA Wojciechowski Architekci Trwa budowa osiedla Neo Natolin na warszawskim Wilanowie. Zespół według projektu biura APA Wojciechowski Architekci docelowo będzie się składał z 300 domów w zabudowie bliźniaczej.
Skyliner: wieżowiec przyszłości z fasadami WICTEC marki WICONA Skyliner, flagowa inwestycja Grupy Karimpol projektu APA Wojciechowski, to jeden z najbardziej imponujących obiektów architektonicznych w Polsce, zarówno pod względem wysokości, jak i zastosowanych technologii. Wysokościowiec został zrealizowany w oparciu o rozwiązania i technologie spełniające wymagania zrównoważonego budownictwa. Marka WICONA dostarczyła fasady elementowe WICTEC.
Osiedle Portowo w Poznaniu: zespół mieszkaniowy nad Wartą projektu APA Wojciechowski Osiedle Portowo w Poznaniu zaplanowano na terenie historycznej Stoczni Rzecznej nad Wartą. W ramach inwestycji powstanie w sumie 47 budynków oferujących blisko 1800 mieszkań.
Elektrownia Powiśle z MIPIM Award 2021! Przebudowa i modernizacja Elektrowni Powiśle w Warszawie według projektu biura APA Wojciechowski Architekci zdobyła główną nagrodę w MIPIM Awards 2021 w kategorii Best Mixed-Use Development. MIPIM Awards, nazywane często oskarami branży nieruchomości, przyznawane są od przeszło 30 lat podczas Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji MIPIM w Cannes.
Solidna komercyjna architektura: o Skylinerze Łukasz Pancewicz Jeśli trwałość, elastyczność i energooszczędność są najważniejszymi kryteriami współczesnej architektury biurowej, nowy warszawski wieżowiec spełnia je wszystkie. O nowej realizacji biura APA Wojciechowski pisze Łukasz Pancewicz.
Skyliner w Warszawie: po wieżowcu oprowadza Michał Sadowski Zakończyła się budowa Skylinera, kolejnego wieżowca na warszawskiej Woli. Po realizacji oprowadza nas architekt Michał Sadowski z pracowni APA Wojciechowski [GALERIA].