WERK 12 projektu MVRDV i N-V-O z DAM Preis 2021

i

Autor: Archiwum Architektury WERK 12 w Monachium, proj. MVRDV & N-V-O Nuyken von Oefele Architekten; fot. Ossip van Duivenbode, MVRDV

WERK 12 projektu MVRDV z Nagrodą Muzeum Niemieckiej Architektury (DAM)

2021-03-06 18:47

WERK 12 w Monachium autorstwa MVRDV i N-V-O Nuyken von Oefele Architekten otrzymało prestiżową DAM Preis 2021. Zdaniem jurorów realizacja odpowiada na pytania nie tylko o projektowanie w czasach pandemii, ale i potem, w epoce „nowej normalności”. Prezentujemy najnowsze zdjęcia budynku.

Nazwa obiektu WERK 12
Adres obiektu Monachium, Speicherstraße 20
Autorzy MVRDV, architekci Jacob van Rijs, Fokke Moerel
Współpraca autorska N-V-O Nuyken von Oefele Architekten
Zespół projektowy Markus Nagler, Roy Sieljes, Jonathan Schuster, Sven Thorissen
Inwestor OTEC GmbH & Co. KG
Powierzchnia użytkowa 7700.0 m²
Data realizacji (początek) 2014
Data realizacji (koniec) 2019

WERK 12 ma do przekazania coś ważnego: budynek może być elastyczny, uniwersalny, wytrzymały, otwarty, wyrafinowany, a jednocześnie wesoły – stwierdzili jurorzy. Powstał na terenie dawnych zakładów spożywczych Pfanni w pobliżu monachijskiego dworca Ostbahnhof. Od kilku lat ten poprzemysłowy obszar przeradza się w eksperymentalną dzielnicę miejską Werksviertel. WERK 12 stoi na jej centralnym placu (pod nazwą Knödelplatz - plac Knedlowy). Latem 2020 roku, w czasie pandemicznych obostrzeń, szerokie, trzymetrowe zewnętrzne tarasy budynku pozwalały na swobodne korzystanie z przestrzeni zewnętrznej. Chowane ekrany przeciwsłoneczne na krawędziach tarasów zapewniały z kolei cień.

Czytaj też: Tainan Spring: zabawa w ruinach |Projekt opiera się na koncepcji pięciu platform o podwójnych piętrach z niezależną komunikacją wyprowadzoną na zewnątrz. Umożliwia to elastyczne wykorzystanie przestrzeni. Galerie i podwójne piętra o wysokości 5,5 m pozwalają na swobodne wprowadzanie nowych funkcji i najemców. Głównym jest studio fitness dysponujące powierzchnią ponad 4500 m² na trzech poziomach wraz z basenem. Na parterze znajdują się liczne punkty gastronomiczne. Na najwyższym piętrze ma siedzibę grupa badawcza Audi mobility, ale planowany jest także bar.

WERK 12 jak pawilon na EXPO 2000

Projektując ten budynek, holenderskie biuro MVRDV czerpało ze znakomitego wczesnego okresu własnej twórczości. Pawilon Holandii na EXPO 2000 w Hanowerze ich autorstwa wywarł na inwestorze WERK12 tak wielkie wrażenie za sprawą swej elastyczności i otwartości, że na początku prosił Jacoba van Rijsa z MVRDV o przeniesienie go do Monachium. Pawilon z EXPO 2000 został przetransportowany do Monachium, ale w nowej, odmiennej, miejskiej formie. Jest odważny, efektowny i otwarty na najśmielsze zastosowania. To dzieło architektury kryje w sobie ogromny potencjał na przyszłość – uzasadniali werdykt jurorzy. Wszystkie nominowane do nagrody budynki są prezentowane corocznie w wydawnictwie Architekturführer Deutschland (DOM Publishers, już w sprzedaży). Można je też przeglądać w internecie pod adresem www.dam-preis.de.

ZAPISZ SIĘ