Westbeat. Innowacyjna architektura z Amsterdamu

i

Autor: Archiwum Architektury Westbeat, fot. Frans Parthesius/serwis prasowy

Westbeat. Innowacyjna architektura z Amsterdamu

2021-09-10 20:32

Wielkim zwycięzcą tegorocznej Amsterdamskiej Nagrody Architektonicznej jest Westbeat – pionierski budynek-hybryda, będący miejscem do mieszkania i pracy, mający dodatkowo własną, ale otwartą dla gości z zewnątrz przestrzeń publiczną, która może być wykorzystywana na różne sposoby.

Po raz drugi w historii Amsterdamskiej Nagrody Architektonicznej, jury złożone zarówno z profesjonalistów, jak i mieszkańców, wskazało tego samego zwycięzcę. Zaprojektowany przez amsterdamskie biuro Studioninedots Westbeat, w opinii jurorów, oferuje przyszłościowy i całościowy program umożliwiający zamieszkiwanie, pracę, stołowanie się i kulturalne spędzanie czasu, będąc pożądanym dodatkiem do dzielnicy Nieuw-West.Czytaj też: Interfejs mózg-komputer w projektowaniu architektonicznym |

W środku rozrzeźbionej bryły Westbeat mieści się ok. 150 niedrogich mieszkań przeznaczonych dla młodych ludzi. Serce budynku stanowi składająca się z 86 łuków przestrzeń o wymiarach 65 x 50 x 8,5 m, określana jako superspace. Wysokie łuki tworzą sieć ciągłych otwartych stref, które można elastycznie wykorzystywać, co pozwala na ewolucję funkcji budynku w czasie. Różnorodni użytkownicy i wielość ich aktywności powoduje, że miejsce to żyje przez całą dobę.

Westbeat: tu bije serce Amsterdamu

Westbeat ma duże ambicje. To też „skok przez Ring” (czyli przez autostradę A10), pokonanie różnic wysokości za pomocą nowych dróg pieszych w środku budynku. Dzięki dźwiękoszczelnym fasadom i zielonym galeriom stanowi on barierę akustyczną przy drodze. Z perspektywy społecznej Westbeat koncentruje się na młodych mieszkańcach miast, wspierając ducha przedsiębiorczości i kreatywności nowej, rozwijającej się dzielnicy. To katalizator spotkań, wymiany, komunikacji. Ale też nowa koncepcja WanderVoids, którą stworzyliśmy w odpowiedzi na fakt, że zbyt wiele przestrzeni publicznych w naszych zatłoczonych miastach jest nadmiernie zdeterminowanych, zbyt skoncentrowanych na ograniczonych typach użytkowników – piszą o swoim budynku architekci.

Amsterdamska Nagroda Architektoniczna została przyznana w maju tego roku. Była to już 14. edycja konkursu organizowanego przez ARCAM - Amsterdamskie Centrum Architektury.

Czytaj też: Nagrody architektoniczne w Polsce i na świecie |

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ