Architektura MuratorRealizacjeWieża widokowa w centrum modernistycznego miasta. Nowa inwestycja w Gdyni

Wieża widokowa w centrum modernistycznego miasta. Nowa inwestycja w Gdyni

Goście tegorocznego Weekendu Architektury w Gdyni będą mogli oglądać miasto z nowego punktu widokowego. W centrum miasta powstało centrum informacyjne z wysoką na 22 metry wieżą

Gdynia Infobox, oficjalnie nazywany Obserwatorium Zmian, to wielofunkcyjny obiekt położony w centrum miasta. Najbardziej charakterystyczną częścią budynku jest wieża widokowa wysokości 22 metrów, doklejona do ślepej ściany kamienicy. Wewnątrz budynku, w głównej sali Gdynia Infobox zbudowana została makieta miasta o rozmiarach 8 x 4 m. Znalazły się na niej makiety obiektów już istniejących i dopiero planowanych, m.in. na terenie dawnej Stoczni Nauta i lotniska Gdynia-Kosakowo. Porównanie widoku z wieży i makiety pokazuje skalę planowanych zmian. Ekspozycję uzupełniają ekrany dotykowe, tworzące łącznie niemal pięciometrową panoramę Gdyni. W budynku powstał również punkt informacji turystycznej.
Wraz z budową Infoboxu przeprowadzono również prace rewitalizacyjne na pobliskim skwerze Żeromskiego, wprowadzając elementy małej architektury i zieleń miejską. 

Infobox jest obiektem tymczasowym, zbudowanym z 65 modułów – kontenerów, osłoniętych szklaną kurtyną. Projekt obiektu przygotował Jacek Droszcz z gdyńskiej pracowni architektonicznej Studio Kwadrat. Budynek powstał na działce, do której prawa roszczą sobie zarówno władze miasta, jak i ewentualny spadkobierca terenu i funkcjonować ma przez kilka najbliższych lat.Koszt inwestycji wraz z zagospodarowaniem terenu wyniósł ok. 7,5 mln zł. Pomysł budowy tymczasowego punktu informacyjnego spotkał się ze sprzeciwem części mieszkańców miasta i opozycyjnych radnych. Obiekt cieszy się jednak dużym zainteresowaniem turystów, w ciągu pierwszych tygodni otwarcia odwiedziło go przeszło 100 tys. gości. Podobne punkty pojawią się być może także w innych miastach – o planach budowy mówią m.in. władze Gdańska.
Czytaj także: Weekend Architektury w Gdyni

Infobox Gdynia - fot. Rebel Concept, materiały prasowe Urzędu Miasta Gdynia
Infobox Gdynia - fot. Rebel Concept, materiały prasowe Urzędu Miasta Gdynia
Osiedle Azymut w Gdyni W gdyńskiej dzielnicy Mały Kack powstaje osiedle według projektu studia Domus Sieniawski & Sieniawski.
Ósmy Weekend Architektury w Gdyni pod hasłem Kooperacja Znamy program tegorocznego Weekendu Architektury. Wśród gości m.in. Bolesław Stelmach, Michał Stangel, Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski, Zbigniew Reszka i Michał Baryżewski, Małgorzata Kuciewicz, Grzegorz Piątek oraz Monika Arczyńska i Łukasz Pancewicz.
Nagrody Czas Gdyni dla najlepszych realizacji 2017 roku Rada Miasta Gdyni po raz kolejny przyznała nagrody dla najlepszych gdyńskich inwestycji. W kategorii Architektura zwyciężył zespół mieszkalny Rivus autorstwa pracowni MS architect z Sopotu.
Projekt Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gdyni Koncepcja Vowie Studio Plus zakłada gruntowną modernizację Szkoły Podstawowej im. Xawerego Czernickiego i dostosowanie jej do nowych potrzeb, zwłaszcza rozwiązania problemu braku miejsc w przedszkolach. Istniejąca sala gimnastyczna zostanie wkomponowana w kompleks nowego budynku szkoły i przedszkola. Całość ma nawiązywać do charakterystycznej dla Gdyni architektury modernistycznej.
Gdyńskie Centrum Filmowe W ramach projektu zrealizowany został nie tylko budynek Gdyńskiego Centrum Filmowego, ale też kolejka na Kamienną Górę i nowa aranżacja placu z trawiastym skwerem. Dzięki temu powstała wielofunkcyjna i bezpretensjonalna miejska przestrzeń – pisze Monika Arczyńska.
Architektura Gdyni: nowa marina według projektu Studia Architektonicznego Kwadrat Konkurs architektoniczny Polskiego Związku Żeglarskiego na projekt nowej mariny w Gdyni wygrało Studio Architektoniczne Kwadrat. Do 2016 roku powstanie kompleks o łącznej powierzchni 19 tys. m2