Architektura MuratorRealizacjeWilla pod Skocznią na warszawskim Mokotowie: nowa realizacja 77STUDIO architektury

Willa pod Skocznią na warszawskim Mokotowie: nowa realizacja 77STUDIO architektury

W projekcie Willi pod Skocznią autorzy starali się nawiązać do międzywojennej architektury Mokotowa, w tym domu własnego Romualda Gutta, ale odwołują się też do nieistniejącego już kina Moskwa przy ul. Puławskiej.

Willa pod Skocznią na warszawskim Mokotowie: nowa realizacja 77STUDIO architektury
Willa pod Skocznią w Warszawie, proj. 77STUDIO architektury; fot. Yassen Hristov
Willa pod Skocznią Warszawa, ul. Inspektowa 22
Autorzy77STUDIO architektury
Powierzchnia użytkowa444.0 m²
Data realizacji (koniec)2021

Willa pod Skocznią stanęła u zbiegu ulic Inspektowej i Płyćwiańskiej w willowej części warszawskiego Mokotowa. To zaciszna okolica, w której budynki z lat 60. skrywają się w klimatycznych, zadrzewionych uliczkach. Kwartał, potocznie nazywany Osiedlem pod Skocznią, położony jest u podnóża Skarpy Mokotowskiej, w bliskim sąsiedztwie dawnej skoczni narciarskiej. Ideą projektu było stworzenie architektury, która podejmie dialog z otoczeniem i historią dzielnicy – mówi architekt Paweł Naduk, właściciel pracowni 77STUDIO architektury. Powzięliśmy próbę przedłużenia charakterystycznych dla Mokotowa tradycji budowania, a na samym osiedlu przywrócenia ducha architektury willowej o cechach charakterystycznych dla tej części miasta.

Elewacja budynku pokryta szarą, cementową cegłą wprost nawiązuje do charakteru dawnej zabudowy Mokotowa. Ale takich bezpośrednich odniesień jest tu znacznie więcej, jak choćby eksponująca narożnik ulic kompozycja brył czy brak dekoracji. Jak tłumaczą autorzy, kaskadowa, masywna kubatura z tarasami to swoisty hołd dla Romualda Gutta i jednej z jego najwybitniejszych realizacji – willi własnej przy ul. Hoene-Wrońskiego.

W budynku odnaleźć można także nawiązanie do największego w powojennej Warszawie kina Moskwa projektu Kazimierza Marczewskiego i Stefana Putowskiego. Z modernistycznej bryły mokotowskiego kina „przeszczepiliśmy” utworzone w elewacji z cegły charakterystyczne perforacje oraz strukturalne detale ceglane – mówi Paweł Naduk. To nawiązanie koresponduje nieoczekiwanie z obecnym przeznaczenie obiektu. Willa zaraz po wybudowaniu została zaadaptowana na potrzeby siedziby studia OTO Film. Rozbudowany program użytkowy rozlokowano na czterech poziomach (najniższy znajduje się w piwnicy budynku).  Powierzchnia użytkowa Willi pod Skocznią wynosi 444 m².

Willa pod Skocznią na warszawskim Mokotowie: nowa realizacja 77STUDIO architektury
Willa pod Skocznią w Warszawie, proj. 77STUDIO architektury; fot. Yassen Hristov
Willa pod Skocznią na warszawskim Mokotowie: nowa realizacja 77STUDIO architektury
Willa pod Skocznią w Warszawie, proj. 77STUDIO architektury; fot. Yassen Hristov
Dom z widokiem: nowa realizacja Grupy Verso Na rozległej działce z malowniczym widokiem na krajobraz Wyżyny Śląsko-Krakowskiej architekci z Grupy Verso zrealizowali dom o powierzchni blisko 200 metrów kwadratowych. Niemal połowę przestrzeni zajmują jednak tarasowe podcienia.
Dom nad wzgórzem projektu Autograf Studio Najnowszy projekt krakowskich architektów z Autograf Studio to 500-metrowy dom w jednej z górskich miejscowości na terenie Austrii. Autorzy zaproponowali horyzontalną białą bryłę wkomponowaną w zbocze malowniczego wzniesienia.
Renowacja domu na Dolnym Śląsku Ideą projektu stało się zachowanie specyficznego nastroju miejsca, które utraciło swą podstawę użytkową. Architektowi zależało na podtrzymaniu trwania substancji w zastanym momencie i ekspozycji tej, którą oszczędziły czas i historia – o projekcie pracowni ARÉ Stiasny/Wacławek pisze Grzegorz Stiasny.
Okna dachowe jak obrazy – wymarzony dom z widokiem na park „Park Grabiszyński to nasze ulubione miejsce we Wrocławiu – pozwala poczuć się jak w lesie, choć jesteśmy w centrum miasta. Gdy pojawiła się możliwość zakupu działki graniczącej z tym terenem nie zastanawialiśmy się długo. Zdawaliśmy sobie jednak sprawę, że będzie to wymagający projekt, dlatego o wsparcie poprosiliśmy architektów z biura „Wytwórnia Pracownia Projektowa” – opowiadają inwestorzy domu we Wrocławiu.
V4 Family Houses 2022: najpiękniejsze domy Grupy Wyszehradzkiej na wystawie w Krakowie Do 31 marca można oglądać wystawę „V4 Family Houses 2022”, prezentującą najciekawsze domy jednorodzinne z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Na ekspozycji zobaczymy m.in. realizacje PAG Pracowni Architektury Głowacki, biura jojko+nawrocki architekci, BXB studio i Marty Keller.
Dom Wiatrak koło Lubartowa Pozornie sentymentalny pomysł, by zamieszkać w wiatraku, skłania do przemyśleń dotyczących problemów niezwykle współczesnych  – o projekcie Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego pisze Tomasz Michalak.