Spis treści
- W budynku na planie krzyża zamieszkało 380 studentów
- Dom Studenta nr 7 ustala nowe standardy. To więcej, niż "miejsce do spania"
- Pralnia, sala gimnastyczna i dwupoziomowe kuchnie
- Między skrzydłami budynku rozmieszczono kilka stref
W budynku na planie krzyża zamieszkało 380 studentów
17 września 2024 roku w Warszawie otwarto nowy akademik Uniwersytetu Warszawskiego – Dom Studencki nr 7 na Służewie. W 130 jednostkach zamieszkało ponad 380 studentów, w tym także doktoranci. Przewidziano także pokoje z antresolą dla naukowców odwiedzających uczelnię. Realizacja jest efektem konkursu architektonicznego SARP-u i Uniwersytetu Warszawskiego z 2018 roku. Za projekt architektoniczny, który postawił sobie za zadanie wyznaczenie nowych standardów akademików, odpowiada pracownia Projekt Praga.
Czytaj także: Akademik na Służewie w Warszawie. Jest tu miejsce dla jaskółek, pszczół i niedźwiedzi
Budynek zaprojektowano na planie krzyża z centralnym patio, co pozwoliło na efektywne zagospodarowanie przestrzeni i integrację z przyszłą zabudową. Zamiast tradycyjnych długich korytarzy wprowadzono układ oparty na niewielkich grupach sąsiedzkich, liczących po kilkanaście osób. Wspólne przestrzenie do nauki, odpoczynku i kuchnie rozmieszczono wokół wielopoziomowego atrium, które stanowi jednocześnie rdzeń akademika.
W centrum budynku znajduje się siedmiokondygnacyjny trzon doświetlony od góry. To rozwiązanie kształtuje układ wnętrz, sprzyja łatwiejszej orientacji w przestrzeni i pozwala na tworzenie mniejszych jednostek sąsiedzkich przy krótkich ciągach komunikacyjnych.

i
Dom Studenta nr 7 ustala nowe standardy. To więcej, niż "miejsce do spania"
Wnętrza akademika na warszawskim Służewie wykraczają poza standardowe wyobrażenie o domach studenckich. Zamiast surowego, funkcjonalnego obiektów przypominają one przestrzeń luksusowego hotelu. To kontrast wobec powszechnego przekonania, że akademik ma być jedynie miejscem do spania i nauki.
Czytaj także: Nowoczesny akademik w dawnej drukarni
Architekci świadomie podkreślili rolę designu – dominująca czerwień nadaje wnętrzom wyrazisty charakter, a niestandardowe rozwiązania przestrzenne pobudzają kreatywność i zmieniają sposób myślenia o codziennym otoczeniu. Tak na temat wnętrz akademika wypowiada się Ewa Kuryłowicz, architektka i nauczycielka akademicka:
Staranne opracowanie wnętrz pokojów dwuosobowych i jednostek eksperymentalnych z antresolą w służewieckim domu studenta pokazuje, jak ważne jest powierzenie tego zadania architektom – w tym przypadku wykorzystali oni szansę w 100%. Każdy fragment ściany bocznej – dzięki wykorzystaniu szafek, półek, schowków – „pracuje”, co z kolei redukuje bałagan, który niestety zależy od kultury użytkowników. A z tym może być różnie. Świadczą o tym kartki, przyklejone na ścianach dzielących wspólne kuchnie od centralnego trzonu, z prośbami o utrzymanie porządku i dbałość o urządzenia (np. uruchamianie wentylacji w okapach kuchennych podczas gotowania) wraz z listą sankcji za ich nieprzestrzeganie.

i

i
Pralnia, sala gimnastyczna i dwupoziomowe kuchnie
Wszystkie pokoje zostały kompleksowo wyposażone. Jak zauważa historyk sztuki, Jerzy S. Majewski:
(...) w każdym ze skrzydeł na poszczególnych piętrach udało się wykreować kilka mniejszych jednostek sąsiedzkich o kameralnej skali – segmentów mieszkalnych. Każdy taki zespół jest złożony z dwóch odrębnych pokoi studenckich ze wspólną łazienką i korytarzykiem doświetlonym dużym oknem. Pokoje są dwuosobowe i zostały już wyposażone w meble zaprojektowane przez architektów. Oprócz łóżek, także w regały, szafki, biurka do pracy i krzesła. Tymczasem w przyziemiu znajdują się rotacyjne, jednoosobowe pokoje dla wykładowców czy asystentów. Są większe od pokoi studenckich, dwupoziomowe.
W przyziemiu budynku znalazła się przestronna świetlica z przeszklonymi ścianami, które otwierają wnętrze na otoczenie, a także wspólna pralnia dla studentów. Dodatkowym udogodnieniem jest sala gimnastyczna, wzbogacająca ofertę przestrzeni wspólnych.
Czytaj także: Boisko na dachu, klimatyzowane sale, toalety jak na lotniskach. Tak dziś projektuje się nowe polskie szkoły
Na wyższych kondygnacjach, wokół centralnego atrium, rozlokowano przestrzenie do nauki oraz duże, dwupoziomowe kuchnie, do których dostęp możliwy jest z każdego piętra. Każda z kuchni została wyposażona w cztery niezależne stanowiska do gotowania i jadalnię. Jak podkreślają architekci, ich wcześniejsze doświadczenie w projektowaniu wnętrz lokali gastronomicznych pomogło w stworzeniu funkcjonalnej i ergonomicznej przestrzeni kuchennej.

i

i
Między skrzydłami budynku rozmieszczono kilka stref
Kreatywność projektowa nie kończy się na wnętrzach akademika – jego forma i otoczenie są równie starannie przemyślane. Minimalistyczną bryłę budynku wzbogaca geometryczna mozaika autorstwa Aliny Marii Rybackiej, która jest także odpowiedzialna za projekt systemu informacji wizualnej wewnątrz obiektu.
Teren wokół akademika został uporządkowany i funkcjonalnie podzielony. Przestrzeń zielona nawiązuje do pobliskiego parku w dolinie Potoku Służewieckiego, zachowując część naturalnej roślinności. Między skrzydłami budynku rozmieszczono kilka stref użytkowych: plac sportowy z miejscem na rowery, amfiteatr z siedziskami na rampie zjazdowej do garażu oraz rekreacyjną przestrzeń zacienioną przez stare drzewa.
